Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

probleme chimie

Creat de Flavius, Martie 24, 2012, 02:03:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flavius

1Clorura de etil este reactant in reactie cu :
a) apa  b)amoniac c)fenoxid de sodiu  d)benzen

2Solubilitatea alcoolilor inferiori in apa  creste cu cresterea masei molare?

3)Prezinta mezoforma :
a)2,3-dibromobutan
b)1,2,3,4-tetrabromobutan
c)2,3-butandiol
d)2,5-dimetilhexan

4Prin reactia pentenei cu clorul la 500 grade celsius se formeaza majoritar
a)1-clor-2-pentena
b)2,3-diclorpentan
c)4-clor-2-pentena 
d)5-clor-2-pentena
5 Arenele pot da reactii de:
a)eliminare
b)polimerizare vinilica
c)copolimerizare
d)oxidare

eu le-am rezolvat in felul urmator(la cele pe care le-am stiut),iar pe cele pe care nu le-am stiut sau am gresit as dori indicatii.la probleme poate sa fie toate false  sau  una,doua ,trei sau toate patru adevarate.
la 1 benzen+clorura de etil in prezenta clorurii de aluminiu anhidre folosite drept catalizator se obtine etil benzen +hcl (deci in acesta reactie clorura de etil este reactant)
la 1 d am pus
la 2 cred ca este adevarat.
la 3  2,3-dibromobutan prezinta mezoforma
la 4 este c
la 5 a si d

justakid

1. Nu stiu ce clasa esti, hence nu stiu daca trebuie sa stii asta inca, dar CH3-CH2-Cl+NH3->CH3-CH2-NH2 o amina +HCl. Ce ai spus cu benzenul este bine. Asadar, eu as zice b si d (daca e exercitiu cu alegerea multipla, daca e alegere simpla, problem solved, este d cum ai spus tu).

2. Nu, nu creste, scade. Solubilitatea alcoolilor in apa se datoreaza gruparii -OH, si mai precis legaturilor de hidrogen pe care le formeaza aceasta cu apa, dar presupunand ca o crestere a masei molare nu se refera la cresterea nr de grupari hidroxil, ci la marirea catenei alchil, scade.

3. 2,3 butandiolul e la fel ca dibrombutanul, deci as zice a si c.

4. Corect, este c.

5. Da.