Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre distributia valorilor sarcinilor electrice

Creat de Teodor Sarbu, Martie 20, 2012, 06:08:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Şi totuşi...
Deşi am mai ridicat această problemă, până acum nu am primit nici-un răspuns cât de cât rezonabil. Care problemă?
Simplu, de ce există sarcina electrică elementară şi nu sarcini electrice de valori diferite pentru fiecare particulă în parte? De ce toate particulele elementare de acelaşi tip precum şi antiparticulelor respective au aceiaşi masă?
Parcă ar fi o lume în care toţi bărbaţii ar fi identici, acelaşi lucru fiind valabil şi pentru toate femeile de pe pământ. În plus având aceeaşi sarcină electrică elementară, să zicem că toţi bărbaţii şi femeile ar avea aceiaşi greutate. Măi să fie!!! Cred că aceasta este una din principalele probleme ale fizicii fundamentale.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 20, 2012, 06:08:58 PM
Simplu, de ce există sarcina electrică elementară şi nu sarcini electrice de valori diferite pentru fiecare particulă în parte? De ce toate particulele elementare de acelaşi tip precum şi antiparticulelor respective au aceiaşi masă?
Parcă ar fi o lume în care toţi bărbaţii ar fi identici, acelaşi lucru fiind valabil şi pentru toate femeile de pe pământ. În plus având aceeaşi sarcină electrică elementară, să zicem că toţi bărbaţii şi femeile ar avea aceiaşi greutate.
Comparatia ta este deplasata pana dincolo de rezonabil. Cand o sa se descopere ca electronii si cuarcii ca fiind alcatuiti din miliarde de sub-particule, atunci sa vii cu asemenea comparatii.

Cand analogiile sunt anapoda, si rationamentele sunt anapoda.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Fa si tu un tabel, o schema sa intelegem mai bine ce vrei sa spui.

virgil 48

Este aceeasi preocupare pe care ai prezentat-o intr-un topic in care afirmai
ca sunt prea multe(sau dece exista) constante fizice?

florin_try

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 20, 2012, 06:08:58 PM
Simplu, de ce există sarcina electrică elementară şi nu sarcini electrice de valori diferite pentru fiecare particulă în parte?

Intrebarea este totusi interesanta. Se poate explica sau e doar un postulat?

Electron

Citat din: florin_ din Martie 21, 2012, 09:38:46 AM
Se poate explica sau e doar un postulat?
Faptul ca nu exista sarcini electrice diferite pentru fiecre particula in parte nu este un postulat, este o observatie experimentala.

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

Dar aceasta observatie expeimentala este explicata de vre-un model teoretic ca rezultat al modelului, sau este data de intrare (ca postulat) in diverse modele?

Electron

Dat fiind ca nu s-a stabilit inca de unde rezulta sarcina electrica a electronilor sau a cuarcilor, eu deduc faptul ca aceasta observatie experimentala inca nu se poate "explica pe baza unui model".

E ceva de genul: avem o cutie (mare de tot) cu bile albe si negre. Nu stim de ce sunt doar albe si negre, dar pana acum nu s-a gasit in cutie nici o bila de alta culoare. Poate daca intrebam pe eventualul constructor al cutiei...

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

HarapAlb. Dacă ai nevoie de o şchemă şi o şchiţă vei avea nevoie de o eternitate ca să înţelegi.
Virgil 48. Poate m-an exprimat eu greşit. Nu sunt prea multe constante ci trebuie să căutăm să le explicăm, dacă sunt legate unele de altele şi în special cum şi de ce apar ele.
florine. Fii te rog ceva mai clar. Eu am încercat foarte simplu să susţin că nu este normal, atâta cât se înţelege prin normalitate acum, ca toate particulele elementare să aibă aceiaşi sarcină elementară ca să nu mai vorbim şi de masele lor. Bine, este foarte clar că această stare de fapt există, dar mi se pare o lipsă totală de argumentaţie ca să aud, asta este, şi nu o încercare, chiar stângace de a o explica.


Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 22, 2012, 06:42:05 PM
Eu am încercat foarte simplu să susţin că nu este normal, atâta cât se înţelege prin normalitate acum, ca toate particulele elementare să aibă aceiaşi sarcină elementară ca să nu mai vorbim şi de masele lor.
Argumentele fiind care, mai exact? Cat trebuie sa mai suportam aruncarea de vorbe in vant, gratuite si neargumentate? Chiar nu intelegi ca esti pe un forum dedicat stiintei si nu balivernelor?

CitatBine, este foarte clar că această stare de fapt există, dar mi se pare o lipsă totală de argumentaţie ca să aud, asta este, şi nu o încercare, chiar stângace de a o explica.
Mai ai de inteles care e scopul si limita stiintelor naturale, inainte sa elucubrezi in acest fel pe aici. A avea pretentii de acest fel de la fizica e semnul cel mai clar ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 22, 2012, 06:42:05 PM
Eu am încercat foarte simplu să susţin că nu este normal, atâta cât se înţelege prin normalitate acum, ca toate particulele elementare să aibă aceiaşi sarcină elementară ca să nu mai vorbim şi de masele lor.

De ce ar fi anormal? Cunoşti vreo lege sau vreo teoremă care prevede că aceste particule ar trebui să aiba sarcini elementare şi mase diferite?

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 22, 2012, 06:42:05 PM
HarapAlb. Dacă ai nevoie de o şchemă şi o şchiţă vei avea nevoie de o eternitate ca să înţelegi.
Vezi sa nu adormi ascultandu-ti propriile snoave.

Electron

HarapAlb, cred ca ai nimerit! Chiar am observat ca dupa ce debiteaza o serie de povesti elucubrante pe forum, urmeaza o perioada de pauza ... Acum inteleg de ce.  :D

e-
Don't believe everything you think.

Pozitron

Am schimbat numele acestui topic, pentru ca cel original era ales anapoda.

<Pozitron>

Teodor Sarbu

Alexandre. Cred că priveşti problema cam pe dos. Nu trebuie să demonstrezi de ce sunt două lucruri diferite. Aproape tot ce există în univers este diferit. Aşa că dacă găseşti ceva care încalcă aceasta trebuie să-ţi pui întrebarea: De ce? Dacă am avea în lumea aceasta aproape numai lucruri identice şi ar apărea ceva diferit m-aş întreba la fel: De ce? Dar văd că mai repede trebuie să mă întreb: De ce a fost schimbat titlul iniţial al articolului cu acesta care nu prea are nici în clin nici în mânecă cu subiectul tratat? Evident că nu aştept răspuns şi nici nu mă interesează, la fel cum nu mă interesează argumentele respective. Le cunosc prea bine, eu ştiu să adun unu plus unu.