Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Pila nemuritoare

<< < (2/7) > >>

ariel55:
Grea intrebare!

ariel55:
As putea spune...un pic rushinica, cadrele noastre didactice...cine s-a interesat de aceasta inventie?Exista pe acest forum o somitate academica care ar putea gera o explicatie?Bine, in afara de Electron, care este o particula fundamentala.Mai este cineva, care poate sa ne iluminze?Refuz iluminarea unui muzeograf.El este un poet prin definitie.Ma rog, pentru mine...in fine....

AL11:
O simpla cautare pe net si electronii umbla in folosul nostru ...

Karpen's Pile - A Battery That Has Produced Energy Continuously Since 1950s - A battery designed in 1908 by Nicolae Vasilescu-Karpen, patented in 1922, and called "the uniform-temperature thermoelectric pile," has allegedly been producing energy continuously in a Romanian museum since the 1950s

Patentul FR577087 - Pile électrique [Thermoelectric Battery], EC: H01M6/00; Y02E60/12 , IPC: H01M6/00; H01M6/00
din 1924-08-30:
http://www.rexresearch.com/karpen/karpen.htm

si diverse explicatii :
http://blog.hasslberger.com/2011/01/karpens_pile_producing_energy.html

PS - denumirea de "Pila nemuritoare" este total improprie ..., ar trebui "Pila electrica cu functionare continua"  ...

virgil 48:
Pentru AL11
Ai dreptate, numele acesta i l-a dat ziarul ZIUA. M-am hotarat sa-l preiau, incurajat de argumentatia ta de la topicul
MOTORUL ECOLOGIC, #2 : "Eu am trecut decat un titlu excentric pentru a atrage atentia asupra continutului
mesajului." Chiar daca nu incerc sa vand ceva, fiindca inventia a fost brevetata iar brevetul a expirat de mult.

Primul link din raspunsul precedent duce la un site care prezinta un brevet si niste schite.

AL11:
In termeni tehnici uzuali, expresia "motor ecologic" se practica ... dar "pila nemuritoare" e chiar deplasat sa fie preluata, chiar daca e de la un ziarist ...

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă