Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Pila nemuritoare

(1/7) > >>

virgil 48:
Ne-am antrenat in discutii cu privre la generatorul lui Tariel Kapanadze, dar cautand pe forum nu am gasit nici o
aluzie la o realizare veche si enigmatica ce se afla in Bucuresti. Este vorba despre un perpetuum mobile?
http://web.archive.org/web/20080211213533/http://www.ziua.ro/display.php?id=195515&data=2006-03-11 
Cautand Vasile Karpen sau Carpan poti afla o multime de informatii despre aceasta prioritate romaneasca
dar toate par relativ vechi si contradictorii. Are cineva informatii mai recente sau mai sigure?

Electron:
virgil 48, daca esti asa de in tema cu acest subiect, ne prezinti te rog modul de constructie al pilei si parametrii caracteristici, cum ar fi tensiunea, puterea maxima etc?

e-

virgil 48:
  Daca eram in tema, datele despre care vorbesti le postam de la inceput. Nutresc speranta ca printre participantii
la forum, sa fie cineva care sa ne spuna ceva mai sigur si mai coerent decat poti afla prin cautare. Este posibil ca
aceste date sa fie publictate iar eu sa nu le cunosc. Dar nu pot sa cred ca in cursurile de specialitate de la Politehnica
sau Universitate, acest subiect nu este amintit sau analizat.

ariel55:
Problema nu este simpla de loc. pila aceasta nu a fost expusa.Cine poate garanta ca sistemul este inca in functiune si ca, de cand a fost realizata , ea a functionat in sarcina tot timpul ? In fond sunt marturiile unor muzeografi, oameni si ei. Legenda se naste usor....
O astfel de pila, produce curenti foarte mici, de ordinul microamperilor si in consecinta , utilizarea in scopuri industriale ramane un vis.
Daca intr-adevar a functionat in sarcina si functioneaza in continuare,cum se poate explica acest fenomen utilizand legile atat de cunoscute ale fizicii care si-au demonstrat valabilitatea.

Articolele de pe net speculeaza si doar ...atat.
Este un subiect incitant si nu stiu cine ar putea aduce mai multe detalii... Si daca aduce, sa il credem pe cuvant?
 ???

virgil 48:
 Stie cineva daca si cum am putea accesa brevetul din 1922 al inginerului Vasile Karpen, pentru a-l aduce aici?
Din ce spune directorul muzeului, inventatorul a dezvoltat o teorie, a putut prezice functionarea permanenta,
aceste cunostinte ar trebui sa se afle in patrimoniul Politehnicii.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă