Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ecuatie trigonometrie

Creat de foton01, Martie 16, 2012, 04:06:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Puteti va rog sa-mi dati o idee pentru ecuatia atasata?
Multumesc!


zec

Inainte de a incepe,am si eu cateva intrebari pentru tine.
1 Esti cumva olimpic ca sa stiu macar daca e cazul sa prezint ceva?
2 Am remarcat ca in 90% din posturi lumea numai zice nimica dupa ce le explic aproape integral ce sa faca si trag concluzia ca in fapt sunt cam paraleli in ceea ce inseamna intelegerea matematici mai avansate.Esti capabil sa intelegi notiuni mai avansate de matematica?
3 Totusi e forum nu crezi ca o discutie e mai relevanta decat o prezentare?
Daca imi dai raspunsuri acceptabile la aceste 3 intrebari am sa explic ce si cum ar trebui abordate problemele de matematici care ies putin din nivelul scolar dar raman abordabile la acest nivel.

foton01

Scuze....ca nu am mai raspuns la postul trecut.Am gasit raspuns la ecuatia atasata...am scris sin2x si sin 3x in functie de sinx; am notat sinx cu a si in final am ajuns la o ecuatie de forma functie injectiva=constanta care are decat o singura solutie.
1.da,sunt olimpic
2.da,inteleg notiuni mai avansate... daca stiu ce sunt notiunile acelea...spre exemplu:daca vorbim despre o problema legata cu ceva ce am invatat(ex. o relatie vectoriala) pricep acea problema indiferent cat de complexa ar fi rezolvarea
3.da, inca odata scuze

zec

#3
Ok inainte de a prezenta e important sa faci o discutie prealabila.
Pentru n impar nu avem conditii la radicali dar la n par avem si trebuie ca sinx,sin2x si sin3x sa fie >=0 .O nedumerire e legata de injectivitate la functii periodice(mare atentie functiile periodice nu sunt injective).Totusi sin3x admite o perioada de [tex]2\pi/3[/tex] in timp ce expresia din stanga admite perioada [tex]2\pi[/tex].Practic asta ne face sa admitem un studiu doar pe [0,[tex]2\pi[/tex]].
Se remarca solutia triviala x=0.Care pare sa fie si unica.(Dar trebuie verificata ca cine stie!!!)
Partea aceasta e mai dificila,de fapt in asta consta problema.Am cateva idei dar nu am una precisa.Una din idei ar avea urmatorele inegalitati [tex]\sqrt[n]{sinx}>sinx>2/\pi x[/tex].Pentru x in (0,[tex]\pi/2[/tex]).Oricum e de discutat si se invarte in ideea de a obtine o contradictie pentru alte valori.

tavy

Citat din: foton01 din Martie 16, 2012, 05:55:44 PM
1.da,sunt olimpic
Ești olimpic la matematică și nu ai fost în stare să scrii pe forum o formulă atât de simplă?
[tex]\sqrt[n]{\sin x}+\sqrt[n]{\sin 2x}=\sqrt[n]{\sin 3x}[/tex]
Trebuia neapărat să atașezi un pdf?

Zec, în tex încearcă să scrii în tex ,,\sin x" în loc de ,,sin x" sau ,,sinx", e și corect așa și arată mai bine.
[tex]\sin x[/tex] vs. [tex]sin x[/tex] vs. [tex]sinx[/tex].
Se pare că interpretorul de pe forum se prinde el că ,,sin" este de fapt ,,\sin" dar la ,,sinx" nu se mai prinde că de fapt este vorba despre ,,\sin x".
Scuze de offtopic.

zec

Pana la urma solutiile sunt date de sinx=0 adica x=[tex]k\pi[/tex] k numar intreg.
Folosind formulele sin2x=2sinxcosx si [tex]\sin 3x=3\sin x-4sin^3x[/tex],in conditiile in care radicali au sens daca ar fi si alta soltutie diferita de cele ptr care sinx=0 am obtine o ecuatie de forma:1+[tex]\sqrt[n]{2cosx}=\sqrt[n]{4cos^2x-1}[/tex] care daca notam 2cosx=y ar arata mai simplu.Eee aceasta ecuatie nu e deloc usoara.Pare sa aiba solutii dar nu si care ne convin adica pana in 2.Daca ai o argumentare vizavi de aceasta ecuatie problema e rezolvata si sincer aceasta problema e complicata rau.

foton01

Citat din: tavy din Martie 16, 2012, 11:44:26 PM
Citat din: foton01 din Martie 16, 2012, 05:55:44 PM
1.da,sunt olimpic
Ești olimpic la matematică și nu ai fost în stare să scrii pe forum o formulă atât de simplă?
[tex]\sqrt[n]{\sin x}+\sqrt[n]{\sin 2x}=\sqrt[n]{\sin 3x}[/tex]
Trebuia neapărat să atașezi un pdf?

Zec, în tex încearcă să scrii în tex ,,\sin x" în loc de ,,sin x" sau ,,sinx", e și corect așa și arată mai bine.
[tex]\sin x[/tex] vs. [tex]sin x[/tex] vs. [tex]sinx[/tex].
Se pare că interpretorul de pe forum se prinde el că ,,sin" este de fapt ,,\sin" dar la ,,sinx" nu se mai prinde că de fapt este vorba despre ,,\sin x".
Scuze de offtopic.
Da,sunt olimpic.Ti-ai pus intrebarea ca poate am atasat fisierul din alte motive? Eu personal cred ca nu ti-ai pus aceasta intrebare...ar trebui sa mai lucrezi cate ceva la matematica sa iti mai dezvolti logica(pana si maimutele au evoluat :D)

tavy

Citat din: foton01 din Aprilie 03, 2012, 01:45:42 PM
Da,sunt olimpic.Ti-ai pus intrebarea ca poate am atasat fisierul din alte motive?
Mi-am pus problema și am ales ca probabil motivul invocat.
Ce alte motive ar fi:
1) Ești leneș și ți-a fost mai simplu să atașezi dând dovadă de lipsă de respect față de colegii de form.
2) Ai vrut ca ceilalți să vadă antetul cu ,,Viitori olimpici" ca să te ,,dai mare".
3) Nu știi să folosești tot alfabetul limbii române (ăâșțî) și cu atât mai probabil să nu știi să scrii o formulă
etc.

Citat din: foton01 din Aprilie 03, 2012, 01:45:42 PM
Eu personal cred ca nu ti-ai pus aceasta intrebare...ar trebui sa mai lucrezi cate ceva la matematica sa iti mai dezvolti logica(pana si maimutele au evoluat :D)
Credința ta tu are nici o relevanță aici și nici nu prea se împacă credința cu logica.

foton01

#8
Citat din: tavy din Aprilie 03, 2012, 03:29:46 PM
Citat din: foton01 din Aprilie 03, 2012, 01:45:42 PM
Da,sunt olimpic.Ti-ai pus intrebarea ca poate am atasat fisierul din alte motive?
Mi-am pus problema și am ales ca probabil motivul invocat.
Ce alte motive ar fi:
1) Ești leneș și ți-a fost mai simplu să atașezi dând dovadă de lipsă de respect față de colegii de form.
2) Ai vrut ca ceilalți să vadă antetul cu ,,Viitori olimpici" ca să te ,,dai mare".
3) Nu știi să folosești tot alfabetul limbii române (ăâșțî) și cu atât mai probabil să nu știi să scrii o formulă
etc.

Citat din: foton01 din Aprilie 03, 2012, 01:45:42 PM
Eu personal cred ca nu ti-ai pus aceasta intrebare...ar trebui sa mai lucrezi cate ceva la matematica sa iti mai dezvolti logica(pana si maimutele au evoluat :D)
Credința ta tu are nici o relevanță aici și nici nu prea se împacă credința cu logica.

Nu cred...sunt convins ca esti ****...incearca sa evoluezi;)

Edit Scientia:
Te rugăm să respecţi regulile forumului. În cazul de faţă, nu mai folosi cuvinte jignitoare la adresa celorlalţi. Altfel, vei fi suspendat.