Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electronii ca sursa a campului magnetic

Creat de Virgil, Februarie 16, 2012, 10:05:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Virgil

Tu nu esti capabil sa participi la o discutie stiintifica, asa ca ignor tot ce ai spus pana acum. Nu ai argumentat cu nimic afirmatiile tale. Folosesti cuvinte bombastice (elucubrant, paradigme), ca sa faci impresie, dar se dovedeste ca nu au nici un continut. M-am uitat si peste alte discutii ale tale pe acest forum, si niciodata nu aduc nimic nou, stau si ma intreb ce cauti tu pe acest forum?

Electron

Citat din: Virgil din Martie 03, 2012, 08:15:23 AM
Tu nu esti capabil sa participi la o discutie stiintifica, asa ca ignor tot ce ai spus pana acum.
Ok, deci sa recapitulam:
- tu ai venit cu niste afirmatii pe acest topic
- eu ti-am cerut argumentele pe baza carora faci aceste afirmatii
- tu ai adus argumentele tale, in forma unei teorii de-a tale personale
- prin aceste argumente ti-ai dovedit ignoranta in ale fizicii (concret, in ale topologiei campului magnetic) si in ale logicii (teoria ta continand auto-contradictii)
- eu ti-am indicat erorile si te-am indrumat spre ce trebuie sa corectezi
- tu recurgi la atac la persoana si acum decizi sa ma ignori.

Minunat, Virgil. E prerogativa ta sa iei in considerare doar ceea ce doresti. Doar ca de acum, ignoranta ta (in ale fizicii si logicii) nu mai e o scuza posibila, e doar un defect pe care esti liber sa-l ingori de asemenea.

CitatNu ai argumentat cu nimic afirmatiile tale.
Cand ti-am aratat ca teoria ta contrazice realitatea experimentala, si de aceea iti consider teoria nula, acesta este un argument. Daca pentru tine astfel de argumente nu conteaza, atunci fabuleaza cat te tine conexiunea la internet, ca nu te opreste nimeni, dar fa-o in sectiunea corespunzatoare de pe forum, sau du-te pe alte site-uri. Acesta este un forum dedicat stiintei si nu pseudo-stiintei.

CitatFolosesti cuvinte bombastice (elucubrant, paradigme), ca sa faci impresie, dar se dovedeste ca nu au nici un continut. M-am uitat si peste alte discutii ale tale pe acest forum, si niciodata nu aduc nimic nou, stau si ma intreb ce cauti tu pe acest forum?
Este un forum public, unde se participa benevol. Eu personal caut sa vad cum gandeste lumea, pe ce isi bazeaza afirmatiile. Din experienta de pana acum, "baza" e mult prea des o ignoranta cat China cuplata de obicei cu lipsa integritatii intelectuale.


e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Simt enorm si vad monstruos, cam asa as rezuma discutia asta pe tema monopolilor magnetici.

Virgil, probabil or fi cateva fenomene mezosocopice (mezo inseamna intre macro si micro) in care spinul sa aiba contributie determinanta insa in rest magnetismul este destul de bine inteles in electrodinamica clasica ca sarcini aflate in miscare. Nu stiu de unde ai scos fanteziile alea cu spinul orientat in sensul curentului.

Discutia ar trebui mutata in sectiunea Diverse.

Pozitron

Acest sir de discutii a fost decupat din topicul Monopoli magnetici.

<Pozitron>