Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Uleiul

Creat de virgil 48, Martie 05, 2012, 07:48:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

[...]

Un mesaj de educatie - care trebuie sa circule prin tara!

 
Uleiul prajit - Trimis de Ministerul Mediului


Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa ? Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul folosit in chiuveta, nu-i asa?

Aceasta e una dintre cele mai mari greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect.
Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa le aruncam la gunoi.

UN LITRU DE ULEI FACE APROXIMATIV UN MILION DE LITRI DE APA NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O PERSOANA PENTRU 14 ANI ... !!!

[...]

<eliminat pasaje irelevante>

neuronica

Virgil are dreptate. Dupa ce am vazut un reportaj pe Discovery despre efectele extrem de nocive ale acestui deseu asupra resurselor de apa potabila, am inceput sa strang uleiul si sa-l predau unui centru specializat in colectarea uleiului uzat. Recent am observat ca si presa din Romania devine din ce in ce mai preocupata despre acest subiect, si nu pot decat sa ma bucur ca ne civilizam si noi romanii un pic.


Citat din: virgil 48 din Martie 05, 2012, 07:48:10 AM
[...]

Un mesaj de educatie - care trebuie sa circule prin tara!

 
Uleiul prajit - Trimis de Ministerul Mediului


Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa ? Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul folosit in chiuveta, nu-i asa?

Aceasta e una dintre cele mai mari greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect.
Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa le aruncam la gunoi.

UN LITRU DE ULEI FACE APROXIMATIV UN MILION DE LITRI DE APA NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O PERSOANA PENTRU 14 ANI ... !!!

[...]

<eliminat pasaje irelevante>

sumalan dorin

Citat din: neuronica din Iunie 08, 2014, 07:16:14 PM
(..)nu pot decat sa ma bucur ca ne civilizam si noi romanii un pic.


Noi romanii suntem deja civilizati de adevaratele Valori Romanesti prin  mostenirea fantastica in toate domeniile (stiinta,arta,cultura) care ne-au lasato.

Este corect ca unii  cetateni au idei retrograde in cap,si nu renunta la ele decat in cazuri cand si ei isi dau seama ca au in cap idei retrograde ,atunci da,este un motiv de bucurie.