Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Propozitie matematica

Creat de A.Mot-old, Martie 05, 2012, 07:17:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Orice numar de forma 10k+1 este un numar compus pentru k=3,4,5,.....,n-1,n,........Care este valoarea de adevar a acestei propozitii matematice?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Inainte sa propui probleme noi, ar fi cazul sa lamuresti problemele pe care le-ai lasat in coada de peste la finele anului trecut. Cand faci promisiuni pe care nu le respecti, nu mai poti avea pretentii de incredere de la ceilalti.

Iar eu astept de la tine adresa profesorului de fizica ce ti-a dat indicatii la problema cu oglinda. Stii la ce ma refer, nu mai reiau toata poliloghia.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Martie 05, 2012, 11:08:31 AM
Inainte sa propui probleme noi, ar fi cazul sa lamuresti problemele pe care le-ai lasat in coada de peste la finele anului trecut. Cand faci promisiuni pe care nu le respecti, nu mai poti avea pretentii de incredere de la ceilalti.

Iar eu astept de la tine adresa profesorului de fizica ce ti-a dat indicatii la problema cu oglinda. Stii la ce ma refer, nu mai reiau toata poliloghia.


e-
Ai o obsesie bolnava............ ::) ::) ::) ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

A.Mot, te impiedica asta cumva sa ai integritate intelectuala?

e-
Don't believe everything you think.

zec

#4
Aceasta propozitie nu e deloc usoara probabil raspunsul e fals.
Daca k=2sp s>=0,p prim p>2 atunci 10k+1=102sp+1=(102s)p+1=(102s+1)(...
Adica avem o descompunere.Problema apare ca la numerele lui Fermat cand k=2q si sunt toate sansele sa gasim numere prime printre acele numere.
Nu am verificat 108+1 probabil acest numar e prim.
Edit:108+1 se divide la 17.de verificat 1016+1