Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Am nascut o mumie

Creat de Temari, Iunie 20, 2008, 07:58:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Temari, era vorba ca e sansa de aproape suta la suta sa moara copilul sau mama? Caci eu ramasesem ca zici ca mama ar fi murit sigur daca operata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

ma refream ca, copilul in cazul sarcinii extrauterine ar avea o sansa infirma sa traiasca si sa se dezvolte normal, in cazul in care nidatia a avut loc in trompa lui Fallopio sau pe ovar.
In cazurile generale ale sarcinilor extrauterine, femeia are dureri si sangerari mari, semn ca organismul incearca sa respinga "intrusul" (caci asa este considerat daca nu se dezvolta normal, in uter), si trebuie dusa de urgenta la spital, sa se scoata embrionul, altfel este risc de hemoragie interna si femeia ar putea muri in cateva minute sau cateva ore...

Adi

Citat din: Temari din Iunie 20, 2008, 10:18:47 PM
ma refream ca, copilul in cazul sarcinii extrauterine ar avea o sansa infirma sa traiasca si sa se dezvolte normal, in cazul in care nidatia a avut loc in trompa lui Fallopio sau pe ovar.

Nu ai inteles nici acum ce voiam sa spun. Trebuie sa spui clar despre cine e vorba. Aici iti lipseste subiectul "fetusul".

Citat din: Temari din Iunie 20, 2008, 10:18:47 PM
In cazurile generale ale sarcinilor extrauterine, femeia are dureri si sangerari mari, semn ca organismul incearca sa respinga "intrusul" (caci asa este considerat daca nu se dezvolta normal, in uter), si trebuie dusa de urgenta la spital, sa se scoata embrionul, altfel este risc de hemoragie interna si femeia ar putea muri in cateva minute sau cateva ore...

Ar muri in cateva minute dupa ce s-a declansat hemorargia, dar daca nu se declanseaza, nu moare in cateva minute. Ai grija la exprimare. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Copilul, fetusul, in cazul in care creste extrauterin are sanse infirme de supravietuire, deoarece cresterea in afara uterului provoaca, de cele mai multe ori (nu si in aces caz cu "copilul de 46 de ani") hemoragie interna, deoarece placenta se dezvolta treptat pe peretele extern al uterului, nefiind vascularizata corespunzator.
Daca nu apare hemoragia, nu moare nici fetusul nici mama. Dar au mai fost cazuri cand s-a depasit si hemoragia si sarcina a continuat pana la termen...aceste cazuri sunt foarte rare, de obicei copilul ectopic fiind salvat de un alt/alti copil/copii care se dezvolta normal, intrauterin. Despre un caz asemanator o sa spun mai incolo.
Acum e mai bine?  :)

raul

Citat din: Temari din Iunie 22, 2008, 09:48:12 AM

Daca nu apare hemoragia, nu moare nici fetusul nici mama. Dar au mai fost cazuri cand s-a depasit si hemoragia si sarcina a continuat pana la termen...aceste cazuri sunt foarte rare, de obicei copilul ectopic fiind salvat[/i] de un alt/alti copil/copii care se dezvolta normal, intrauterin. Despre un caz asemanator o sa spun mai incolo.

nu am inteles ce ai vrut sa spui: cum adica copilul ectopic a fost salvat de alt sau alti copiicare se dezvolta normal?

Temari

E bizar, stiu. Deocamdata, mai astept cateva pareri, apoi spun a doua poveste, care va include raspunsul la intrebarea ta  :)

raul

ok......insa pe mine m-ar interesa mecanismul prin care s-ar putea intampla asa ceva...

Adi

Temari, un alt lucru pe care trebuie sa il faci cand vorbesti cu publicul este sa eviti jargonul, sau sa il definesti. Eu nu stiu nici acum ce inseaman "ecoptic" :). .
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Adi, in povestioara am scris la un moment dat sarcina ectopica (extrauterina). Deci un copil ectopic inseamna un copil care a crescut in afara uterului, extrauterin.  :)

Temari

Citat din: Adi din Iunie 23, 2008, 04:37:02 AM
ce inseaman "ecoptic" :). .
:P cred ca te-ai grabit sa scrii...este ectopic :)

raul

da....."ectopic" se refera la ceva care nu este la locul lui, care are pozitie anormala: de ex rinichi ectopic (care se poate gasi situat mult mai jos fata de cum se gaseste normal , chiar de partea opusa , adica ambii rinichi sunt de aceeasi parte), sarcina ectopica (sarcina care nu e in uter), testicul ectopic (testicul carte nu se gaseste in scrot) etc.

Temari

^^ multumesc pentru adaugiri, raul. Acum, acest cuvant cred ca e clarificat. :)

Adi

Multumec, Raul, dar eu aspteptam ca Temari sa explice ce inseamna termenul, nu doar sa ma corecteze ca am scris gresit. Doar Temari l-a folosit prima data ... Si daca l-am folosit gresit, e tocmai vina ta, caci ai aratat ca nu ai reusit sa ma faci sa inteleg ce inseamna si sa retin termenul ... :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Citat din: Temari din Iunie 23, 2008, 10:42:14 AM
Adi, in povestioara am scris la un moment dat sarcina ectopica (extrauterina). Deci un copil ectopic inseamna un copil care a crescut in afara uterului, extrauterin.  :)
Am scris mai intai asta, apoi am vazut ca ai incurcat doua litere, dar ai facut-o din graba...

Adi

Mea culpa atunci. Asa sa explici in paranteza si pe viitor :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro