Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fulger

Creat de thunder, Martie 03, 2012, 11:10:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

thunder

Buna ziua! Sunt nou pe aici, nu prea le stiu bine treburile, ma iertati daca mai gresesc. Am vazut ca mai este un subiect cu "fulgere si aurole boreale", acolo am vrut sa scriu initial, dar pana la urma am deschis un subiect nou. Sunt electrician de meserie, montez paratrasnete, printre altele, nu inteleg bine fenomenul ca atare, asa ca am inceput sa scormonesc. Am vazut c-au aparut paratrasnete cu varfuri de amorsare, care, zic ei, se ionizeaza si ionii merg in intampinarea "liderului" trasnetului, protejand pe o raza mai mare. Poate cineva sa-mi explice fenomenul? M-ar interesa sa stiu cum ajung sarcinile electrice in nori, si cum ajung sa se separe. Banuiesc ca nu separate ajung in nor. Habar mai am cum functioneaza un condensator, dar nu-mi explic. Am mai citit, si-am vazut ca sunt mai multe tipuri de descarcari intre nor si pamant: descententa-negativa, descendenta-pozitiva, ascendenta-negativa, ascendenta-pozitiva. Mi-am pus problema cand au aparut varfurile cu amorsare automata, care sunt destul de scumpe, ce fenomene se petrec in varful ala ca stie cand sa aiba sarcina negativa si cand sa aiba sarcina pozitiva in functie de descarcare, si cand sa mearga sarcina intr-un sens, si cand in celalalt? Nu stiu daca am fost destul de clar, eu m-am straduit!