Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tariel Kapanadze- generator neconventional de energie electrica.

Creat de Virgil, Februarie 26, 2012, 09:41:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

CitatDaca peste 20 de ani se mai descopera o radiatie capabila sa furnizeze astfel de energie?
Am inteles, generatorul asta capteaza energia aia , care se va descoperii peste 20 de ani.
Pai asta explica tot!
Treaba buna.
Deci, energia remanenta termica nu o foloseste.Corect?Nu ne ramane, decat, sa mai discutam peste 20 de ani!
Cele bune pana atunci!  8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Virgil

CitatDeci, energia remanenta termica nu o foloseste
Nu stiu ce fel de energie capteaza, eu am dat un exemplu de energie raspandita in univers, dar poate mai este si alta? Din moment ce nu stiu, nu ma pot pronunta nici pro, dar nici contra. Ma intreb, chiar toti oamenii aia sunt mincinosi? chiar si cei care au masurat curentii de intrare si de iesire?


Electron

Don't believe everything you think.

Virgil

Am postat unul din mai multe filme facute in Turcia unde Kapanadze, dupa cum se vede a facut niste instalatii de putere. Deasemeni are un CD din care se pot afla detalii constructive si documentaia privind brevetarea inventiei.

AlexandruLazar

Prin urmare nimic concret si verificabil. Complet neasteptat :-).

eu0800

Salut la toti care "este" pe acest forum. Pentru inceput vreau sa precizez ca nu exista perpetum mobile si expresia "free energy" nu se traduce "energie care vine de nicaieri" ci "energie electrica pe care nu dai bani la stat" .

Acum ca am lamurit asta, presupun ca sunt multi cei care stiu macar basic ce e ala un tranzistor. Pentru cei care nu stiu, tranzistorul e o piesa din metal cu ceva cristale de siliciu din care ies 3 electrozi, notati p n p sau n p n (unde n=negativ si p=pozitiv ).
   Tranzistorul amplifica un semnal oarecare cu ajutorul unei surse de energie aditionala. Luam exemplu amplificator audio care ia sunetul din ipod, il amplifica si ajunge in boxe cu putere de mii de ori mai mare decat puterea ipod-ului.

Asta nu inseamna  ca puterea aia a venit de la sfantul duh sau ceva de genul, a venit din priza si asta stim cu totii.
Un sistem free energy e la modul cel mai simplist un tranzistor, nu PM nu angel power si nici magie ceva. In ultimii 2-3 sute de ani s-au descoperit multe astfel de sisteme functionale carora le vom spune in continuare "convertoare de energie".  Pentru cei care inca nu inteleg si au uitat un lucru, energia exista peste tot, ea nu se pierde si nu castiga, doar se transforma. Nu poti face un atom sa dispara, dar poti sa-l schimbi si asta e cu totul si cu totul altceva.

Ce vedeti voi in primul filmulet e prezentarea unei baterii telurice (baterie nu acumulator) ceva mai sofisticata.  Bateriile telurice sunt foarte vechi si erau initial folosite la retelele de telegraf. Pentru cine e interesat exista pe youtube zeci de clipuri despre ground battery.

Si energia electrica nu vine de la sfantul duh, este colectata cu acei electrozi , in cazul acestui topic radiatorul este pozitiv si teava de fier=negativ.

Va intreb acum , daca m-as fi dus acum 300 ani la cineva cu 2 litri de benzina si as fi spus ca ala e combustibil si ma ajuta sa efectuez o gramada de activitati, in lipsa unui motor construit pentru asa ceva credibilitatea mea era= cu 0. Sa nu mai spunem ca proiectarea si constructia unui astfel de motor ar fi implicat eforturi si resurse ce ar fi surclasat randamentul potential al acestui motor. Nu sunt un  adept al conspiratiei, urmez o logica elementara.

Am in prezent o roata gravitationala combinata cu niste magneti neodim, e mica si e o jucarie fara nici o utilitate practica si nu, nu ma obosesc sa urc vreun clip cu ea pt. ca sigur vor aparea destui fanatici care vor spune ca e alimentata wifi sau ceva

puriu

Instalatia prezentata in prima schema este simpla. Un transformator de retea este alimentat din doua puncte numite Ground1 si Ground2 intre care se afla o tensiune alternativa de cateva sute de volti la 50 Hz. Cum anume se face alimentarea este marele secret. Eu as trage un cablu pe sub pamant pana sub una din prize si l-as lega la faza unei retele. Pentru a imbunatati contactul cu pamantul se aplica si niste impulsuri prin transformatorul auxiliar. Daca unul din figurantii din film ar fi masurat tensiunea dintre prizele de pamant filmul si-ar fi pierdut tot farmecul. Am vazut si excrocherii mai elaborate decat asta.

yuly33

Explicatiile lui eu0800 sunt plauzibile.
Aduc cateva informatii, zic eu, utile la principiul de functionare la generatorul Kapanadze.
- Aparatura, este unconvertor de energie telurica in energie electrica.
- modulatorul de 50Hz are rolul de a excita campul teluric, si de a scoate la final energie electrica directa cu frecventa de 50Hz. (campul teluric este o energie "electrostatica" continua, de aceea trebuie modulata).
- Energia telurica este situata la suprafata pamantului de la 15cm pana la 90cm, cat si in pamant dela 15cm pana la 90cm. Pamantul este un condensator in acest caz.
- cea mai importanta, este acordarea bobinelor, pentru a fi aduse in rezonanta.
- Tesla spunea ca, inventiile lui de acest gen se bazeaza pe rezonanta.
Tesla a mai inventat la inceputul secolului 20, un motor propulsor, pentru automobil, total independent de ori ce sursa de energie. Nu a fost brvetat sau patentat.

Electron

Citat din: yuly33 din August 05, 2012, 10:24:42 PM
Tesla a mai inventat la inceputul secolului 20, un motor propulsor, pentru automobil, total independent de ori ce sursa de energie. Nu a fost brvetat sau patentat.
Ai uitat sa dai sursa care dovedeste aceste afirmatii. Ca doar nu arunci doar asa vorbe in vant, nu?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: yuly33 din August 05, 2012, 10:24:42 PM
- Energia telurica este situata la suprafata pamantului de la 15cm pana la 90cm, cat si in pamant dela 15cm pana la 90cm. Pamantul este un condensator in acest caz.

De ce musai de la 15 la 90 cm? Şi ce înţelegi prin faptul că energia "este situată" undeva? După mintea mea există purtători de sarcină şi fix pe suprafaţa pământului, nu numai deasupra sau dedesubtul lui, deci ar trebui să găseşti energie şi acolo.

ariel55

Mda...si subiectul asta a ramas in coada de peste ...de cand a fost inventat si pana acum, macar ceva, ceva merge?Am scapat de petrol sau uraniu?Ajung la concluzia ca si aceasta mare inventie a fost omorata de masoni! :'(
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Pentru asta nu este nevoie de masoni. Ajung companiile producatoare de
combustibili si energie.

ariel55

CitatAjung companiile producatoare de
combustibili si energie.
O intrebare, cum poti argumenta , daca chestia merge(?), nu ar fi chiar aceste companii primele interesate, ca doar este vorba de energie gratuita care s-ar vinde tare bine?

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

Citat din: ariel55 din August 25, 2012, 09:21:23 AM

O intrebare, cum poti argumenta , daca chestia merge(?), nu ar fi chiar aceste companii primele interesate, ca doar este vorba de energie gratuita care s-ar vinde tare bine?
Si atunci cei ce exploateaza uraniu, carbune, petrol, ce mai fac?
Ce fac producatorii de energie cu investitiile uriase care nu vor mai fi
rentabile? Daca asta, sau alta, dintre posibilitatile deocamdata ipotetice
s-ar dovedi viabila, ei ar avea mari probleme, chiar si cu reprofilarea.
S-ar creea o alta piata, pe care nu ar mai avea controlul.