Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cand inghiti "o gura de apa", greutatea apei efectueaza lucru mecanic?

Creat de alehina, Februarie 25, 2012, 04:22:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alehina

 Salut. Am si eu o problema pe care chiar nu o inteleg(sunt clasa a-7-a). Problema e urmatoarea : Cand inghiti "o gura de apa", greutatea apei efectueaza lucru mecanic?
Manualul spune ca da. Dar de ce?  :-\

Electron

Don't believe everything you think.


Electron

Fortele nu "se misca".

Cauta in manual definitia lucrului mecanic, poate asa o sa iti fie mai usor.

e-
Don't believe everything you think.

alehina

Pai,nu se misca fortele,ci corpul vroiam sa spun. Dar singurul lucru pe care l-am priceput din manual e ca: Fortele efectueaza lucru mecanic daca nu sunt perpendiculare pe altceva.

Electron

Citat din: alehina din Februarie 26, 2012, 04:43:11 PM
Pai,nu se misca fortele,ci corpul vroiam sa spun.
Care corp?

CitatDar singurul lucru pe care l-am priceput din manual e ca: Fortele efectueaza lucru mecanic daca nu sunt perpendiculare pe altceva.
Pe altceva, ce? Ai gasit definitia lucrului mecanic sau nu? Daca da, scrie-o aici sa vedem si noi.

e-
Don't believe everything you think.

alehina

O forta ce actioneaza asupra unui corp efectueaza lucru mecanic daca punctul ei de aplicatie se deplaseaza pe o directie care nu este perpendiculara pe directia fortei.
Groaznic.

Electron

Citat din: alehina din Februarie 27, 2012, 07:29:21 PM
Groaznic.
De ce e "groaznic"? Ti se pare prea complicat enuntul? Intelegi macar ce inseamna?
Vestea buna e ca odata ce intelegi acest enunt, multe probleme de mecanica vor deveni mult mai simple.

Daca e ceva ce nu intelegi, intreaba. Doar asa vei invata cu adevarat.

e-

Don't believe everything you think.