Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Olimpic roman prins la furat din banci in Italia

Creat de Adi, Iunie 20, 2008, 03:09:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Alex, iti respect decizia, dar nu sunt de acord cu ea. Cand va fura cineva pensia bunicilor tai poate vei simti altfel.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sagoth-sabathan

In ultimul timp s-au produs multe inicidente provocate de romani in Italia.Ma intreb cand se vor termina.

raul


Adi

Stiti de cazul cand s-au furat bani de la Bancpost, bani unde isi primesc salariatii publici salariile? Ei bine, a fost foarte frustrant sa iti dispara toti banii din cont, plus si bani ce nu ii aveai si tu sa fii dator bancii, asa peste noapte! Banii au fost extrasi din Bulgaria, poate si cu complici romani. Dar a fost un soc, pentru ca nu se intampla des la noi. Suntem obisnuiti sa fure romanii de la altii si sa zicem ca e normal, ca fura de la cei ce au bani, un fel de haiduci moderni. Ei bine, nu sunt ade acord cu asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

    Inteligenta nativa este un dar pe care unii il primesc din abundenta si altii nu. Baiatul asta care a furat o fi inteligent (vad ca asa se spune) dar pentru a fi si valoros mai e nevoie si de altceva (exista persoane inteligente cu intentii rele). De aceea nu am absolut nici un regret pentru asemenea persoane. A facut ceva ilegal si DIN FERICIRE a fost prins. Sper ca il vor trage la raspundere pentru a se recupera banii nefericitilor care au fost inselati. Nu simt absolut nici o parere de rau pentru tipul asta, dimpotriva, poate faptul ca a fost prins il va ajuta si pe el sa se indrepte.
   Alexandru, chiar daca persoanele inselate pot fi certate ca nu sunt atente cand fac tranzactii pe internet asta nu inseamna ca merita sa-si piarda banii. Daca tie nu ti s-a intamplat inca asta nu inseamna ca ceilalti carora li s-a intamplat sunt fraieri. Exista locuri in lumea asta in care oamenii sunt naivi pentru ca in societatea lor furtul si inselaciunea au disparut sau sunt o raritate. In multe locuri oamenii au incredere unii in altii. Si apoi apar indivizi de genul asta care reusesc sa fure cu usurinta profitand de aceasta naivitate. Cum poti sa spui ca nu ai nici o parere de rau pentru cei care sunt furati?

Abel Cavaşi

Îmi place cum a sintetizat Ionuţ atitudinea pe care trebuie să o avem faţă de cei care greşesc.
Într-adevăr, Alex, nu acei pensionari sunt vinovaţi că nu au luat măsuri de apărare suficiente, ci este vinovat cel care i-a furat şi mai ales statul în care a fost posibil aşa ceva.

Adi

Ionut, ai raspuns foarte frumos si clar, aceasta e atitudinea corecta, pe care ar trebui sa o avem toti.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Alexandru Rautu

In Anglia, de exemplu, trebuie sa ai foarte mare grija de propria identitate si detaliile bancare, pentru ca nu exista "buletin" si cineva poate in cazul in care face rost de datele tale, sa-si deschida conturi, sa-si faca pasaport pe numele tau, si multe altele, si uite cum te poti trezi dator la banci sau cu nu-stiu-ce infractiune comise, de care tu sa nu ai habar (am dat exemplu asta pentru ca locuiesc aici de ceva timp). Am avut si cateva situatii stupide pe care a trebuit sa le rezolv in legatura cu contul meu, dar am fost vigilent... nu vreau sa va faceti o idee proasta despre mine, dar cand umblam pe internet si mai ales cand ne lasam datele personale, trebuie sa fim foarte atenti, si sa ne holbam de mai multe ori pan' ce suntem siguri ca nu se va intampla nimic rau... eu vreau doar sa subliniez ca trebuie sa fim foarte atenti... asa cum parintii ne-au invatat de mici sa avem grija cand tranversam starda, asa ar trebui sa facem si pe internet... sa ne uitam stanga-dreapta si cand suntem singuri sa tranversam... ca altfel ne calca masina, daca mergem ca orbii pe strada si nu ne pasa daca bine sau nu ...   

Adi

De acord, ce spui tu este echivalentul lui inchide usa la apartament dupa ce pleci. Dar ramane adevarat ce am spus: daca las usa larg deschisa si cineva fura din apartament, este furt si daca e prins e condamnat in consecinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Alexandru Rautu

Evident...  ;D   N-am zis ca acest tip a procedat corect... am doar vrut sa subliez ca nu e doar vina lui dar si inocenta celor care au folosit acel site..

ionut

     Alex inteleg ce ai vrut sa spui si nu imi schimbasem parerea buna despre tine dar eu cred ca e doar vina hotului. Daca cineva lasa usa deschisa atunci este naiv sau prea increzator in oameni sau neatent, nu vinovat. Din pacate in ziua de azi trebuie sa fim foarte atenti sa nu fim jefuiti; sfaturile date de parinti cu privire la chestiile astea sunt necesare. Exista un milion de metode si indeajuns de multi escroci incat sa nu fim in siguranta niciodata.
   Apropo de ce ziceam in postul precedent de pe acest topic, aici in Norvegia pana acum 10-15 ani nu mai exista practic criminalitate. Usile si ferestrele ramaneau literalmente deschise. Nimeni nu se temea de hoti pentru ca nu mai existau sau erau o raritate. Oamenii isi pierdusera imunitatea la asa ceva. Chiar si acum, foarte putini norvegieni au sisteme de alarma la case. Din pacate, de cand cu intrarea in Uniunea Europeana a unor tari, pe langa persoanele venite sa lucreze s-au aciuat aici si indivizi pusi pe hotii si escrocherii care fac bani extrem de usor pentru ca nordicii sunt oameni increzatori si deschisi. In cazul asta nu mi se pare corect sa-i numesti fraieri pe norvegieni. Oricum, se pare ca reusesc sa prinda din ce in ce mai multi hoti (din care o mare parte sunt cetateni romani) semn ca au inceput sa faca anti-corpi din nou. Norvegienii deasemenea vor deveni oameni mai atenti sa nu fie furati, dar oare asta e scopul?

Adi

Corect, Alex. Romanii gasesc ca ei sunt inteligenti pentru ca pot gasi noi si noi metode de a fura, metode la care vesticii nu le gasesc pentru ca ei nu au nevoie sa fure. Daca au nevoie de ceva, pur si simplu cumpara, csi isi permit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

gasparRadu

Îmtâmplător treceam şi eu pe lângă TV când discutau cazul baiatului ăsta... să vă spun eu ceva, să furi nu e greu, o poate face aproape oricine. Să nu fi prins e greu. Poate fi el olimpic la matematică şi un geniu în informatică, putea să facă nişte bani serioşi pe căi mai legale. Am amici cu salarii de 3000-5000 de euro, nu înţeleg de ce a trebuit să fure... în fine... Am discutat şi cu câţiva colegi, le părea rău că a fost prins (mentalitate tipic românească). Pentru câţiva de ăştia era să nu fim primiţi în UE. Naţia "Român" a început să fie asociată cu criminali, hoţi şi ţigani.

Oamenii care nu fură, merg în alte ţări, că-s plătiţi mai bine... şi aici este problema României în general, toţi cei buni lucrează înafară sau caută calea rapidă de-a face bani, cum a făcut tânărul ăsta. O să-i vină mintea la cap după 3 ani în puşcărie :P

Adi

In primul rand, bine ai venit pe forumul nostru, Radu! Sunt de acord cu tine ca mentalitatea romanilor inca e inapoiata si lor le pare rau ca a fost prins. Eu am spus si pe forumurile toate si mi-am dat si numele, chiar daca sunt foarte cunoscut in liceu, sper sa faca toata perioada de puscarie, nici o secunda mai putin ii permite legea. Sa se invete minte si apoi sa aduca ceva constructiv societatii, din Romania sau din orice alta tara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro