Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Cum sa depasesti viteza luminii fara a depasi lumina

<< < (2/6) > >>

Electron:

--- Citat din: tavy din Februarie 10, 2012, 07:29:02 p.m. ---Nu pot include masa,
--- Terminare citat ---
Ok.

--- Citat --- este cumva o cerință pentru a fi ceva fizic?
--- Terminare citat ---
Nu. Dar e o cerinta pentru ca ceva sa se poata misca in sens fizic, adica sa aiba o viteza (de deplasare).

--- Citat --- Am afirmat eu undeva că spotul ar fi ceva material?
--- Terminare citat ---
Nu. Am afirmat eu undeva ca ai facut acea afirmatie?

--- Citat ---Curentul electric are masă? Este el ceva fizic?
--- Terminare citat ---
Curentul electric, per se, nu are masa. Si e "ceva fizic" in acelasi sens in care circuitul apei in natura e ceva fizic. Dar curentul electric (circuitul apei) nu are viteza de deplasare. Purtatorii de sarcina (sau moleculele de apa) in schimb, au si masa si viteza de deplasare.

--- Citat ---Oricum am mai avut discuția asta și este puțin probabil să ne schimbăm opiniile unul altuia, eu nu am argumente suplimentare față de data trecută, dacă nici tu nu ai argumente suplimentare nu putem decât să reluăm argumentația de data trecută ajungând, cel mai probabil, la același rezultat, ceea ce nu prea are sens.
--- Terminare citat ---
Eu observ ca e o divergenta de vocabular pe care-l folosim. De aceea imi permit sa te intreb cateva lucruri, in speranta ca voi putea intelege de ce folosesti vocabularul pe care-l folosesti:

Este un disc geometric "ceva fizic" pentru tine? (Pentru mine nu este.)
Ce caracteristica a spotulul il face pentru tine sa fie "ceva fizic"?
Ce are un spot in plus fata de un disc geometric (presupunand spotul circular pt simplificare)?

Dupa cum vezi, intrebarile sunt legate intre ele, poti raspunde in ce ordine vrei, daca vrei.

e-

tavy:

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 03:45:22 p.m. ---Eu observ ca e o divergenta de vocabular pe care-l folosim. De aceea imi permit sa te intreb cateva lucruri, in speranta ca voi putea intelege de ce folosesti vocabularul pe care-l folosesti:
Este un disc geometric "ceva fizic" pentru tine? (Pentru mine nu este.)

--- Terminare citat ---
Discul în sine, ca obiect geometric, nu este „ceva fizic”, pe de altă parte, o reprezentare a discului, pe hârtie spre exemplu, devine ceva fizic.

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 03:45:22 p.m. ---Ce caracteristica a spotulul il face pentru tine sa fie "ceva fizic"?

--- Terminare citat ---
Spotul poate fi detectat, are caracteristici măsurabile.

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 03:45:22 p.m. ---Ce are un spot in plus fata de un disc geometric (presupunand spotul circular pt simplificare)?

--- Terminare citat ---
Consider că se înțelege din celelalte răspunsuri.

Electron:

--- Citat din: tavy din Februarie 11, 2012, 06:35:12 p.m. ---Discul în sine, ca obiect geometric, nu este „ceva fizic”, pe de altă parte, o reprezentare a discului, pe hârtie spre exemplu, devine ceva fizic.
--- Terminare citat ---
Ok, poate o reprezentare a discului sa depaseasca viteza luminii?

--- Citat ---Spotul poate fi detectat, are caracteristici măsurabile.
--- Terminare citat ---
Cum poate fi detectat spotul? Ce caracteristici masurabile are, pe care un disc geometric (ca obiect matematic) nu le are?

--- Citat ---
--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 03:45:22 p.m. ---Ce are un spot in plus fata de un disc geometric (presupunand spotul circular pt simplificare)?

--- Terminare citat ---
Consider că se înțelege din celelalte răspunsuri.
--- Terminare citat ---
Inca nu am inteles, oi fi mai greu de cap ...

e-

tavy:

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 07:34:42 p.m. ---
--- Citat din: tavy din Februarie 11, 2012, 06:35:12 p.m. ---Discul în sine, ca obiect geometric, nu este „ceva fizic”, pe de altă parte, o reprezentare a discului, pe hârtie spre exemplu, devine ceva fizic.
--- Terminare citat ---
Ok, poate o reprezentare a discului sa depaseasca viteza luminii?

--- Terminare citat ---
Depinde de reprezentare, deja am obosit cu argumentarea, măcar dacă aș vedea o finalitate.

--- Terminare citat ---
Cum poate fi detectat spotul? Ce caracteristici masurabile are, pe care un disc geometric (ca obiect matematic) nu le are?

--- Terminare citat ---
Luminozitate, formă, suprafață, viteză, traiectorie, etc.
Ce caracteristici măsurabile ar putea avea un disc ca obiect matematic?

Electron:

--- Citat din: tavy din Februarie 11, 2012, 08:17:19 p.m. ---
--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 07:34:42 p.m. ---Ok, poate o reprezentare a discului sa depaseasca viteza luminii?

--- Terminare citat ---
Depinde de reprezentare,
--- Terminare citat ---
In ce conditii poate o reprezentare fizica a unui disc sa depaseasca viteza luminii?

--- Citat --- deja am obosit cu argumentarea, măcar dacă aș vedea o finalitate.
--- Terminare citat ---
Iata una posibila: demonstratia ta ca exista "ceva fizic" ce se poate deplasa mai repede decat viteza luminii.

Cu alte cuvinte, astept sa ajungem la demonstratia afirmatiei de aici:

--- Citat din: tavy din Februarie 10, 2012, 03:53:21 p.m. ---Spotul luminos nu poate transporta informație așa că poate depăși viteza luminii fără nici o problemă.[...]din punctul meu de vedere spotul este cât se poate de fizic din moment ce putem să-i măsurăm o serie de caracteristici, poziție, viteză, eventual dimensiune, etc.
--- Terminare citat ---

Poate ma insel eu si mi-a scapat ceva subtilitate din fizica. Poti sa ma condamni ca vreau sa inteleg ce afirmi?

--- Citat ---
--- Terminare citat ---

--- Terminare citat ---
Luminozitate, formă, suprafață, viteză, traiectorie, etc.
--- Terminare citat ---
Ajungem cred destul de aproape de miezul problemei, adica de diferenta de vocabular esentiala: Pentru mine spotul ca atare nu se misca, adica nu se poate misca. Spotul e ceva cu existenta tranzitorie, "acelasi spot" nu exista decat o durata de timp infinitezimala, fiind, repet, un loc de impact al unor fotoni cu un suport material. Ca noi vedem o serie de spoturi care apar in pozitii diferite in momente de timp diferite, si ca asta ne da iluzia miscarii exact ca la cinematograf, asta nu inseamna ca ceva fizic se misca, adica se deplaseaza pe ecran.

Asa ca, te rog sa explici cum masori tu viteza unui spot.

--- Citat ---Ce caracteristici măsurabile ar putea avea un disc ca obiect matematic?
--- Terminare citat ---
Masurabile in sens fizic, nici una, desigur. Tocmai de aceea un disc ca obiect matematic nu este ceva fizic.

Am ajuns insa sa discutam despre "reprezentarea unui disc", despre care suntem amandoi de acord ca este "ceva fizic" si ca se poate deplasa. Astept sa vad in ce conditii consideri tu ca o astfel de reprezentare se poate deplasa mai repede decat viteza luminii. De asemenea, sunt foarte interesat sa aflu ce similitudine faci tu intre o reprezentare a unui disc si spotul luminos. Ce anume "fizic" din acel spot se deplaseaza?

In speranta ca acum e mai clara finalitatea acestor intrebari eu sunt interesat sa continuam aceasta discutie.

e-

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă