Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Cum sa depasesti viteza luminii fara a depasi lumina

<< < (3/6) > >>

tavy:

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 09:37:37 p.m. ---In speranta ca acum e mai clara finalitatea acestor intrebari eu sunt interesat sa continuam aceasta discutie.

--- Terminare citat ---
Eu nu sunt interesat, este foarte probabil că nu vom ajunge la un consens cu privire la ce însemnă ceva fizic.

Electron:

--- Citat din: tavy din Februarie 12, 2012, 01:25:43 a.m. ---Eu nu sunt interesat, este foarte probabil că nu vom ajunge la un consens cu privire la ce însemnă ceva fizic.
--- Terminare citat ---
Ok, deci faptul ca tu nu crezi ca vom ajunge la un consens, te face sa renunti la argumentatie. Sincer nu ma asteptam la o astfel de lipsa de integritate intelectuala din partea ta.

(Ca sa fie clar, lipsa de integritate intelectuala despre care vorbesc este cea care iti permite sa faci afirmatii elucubrante pe acest forum pe care refuzi sa le sustii cu argumente cand ti se cer, dand motive ca cel de mai sus.)

e-

tavy:

--- Citat din: Electron din Februarie 12, 2012, 02:19:19 p.m. ---
--- Citat din: tavy din Februarie 12, 2012, 01:25:43 a.m. ---Eu nu sunt interesat, este foarte probabil că nu vom ajunge la un consens cu privire la ce însemnă ceva fizic.
--- Terminare citat ---
Ok, deci faptul ca tu nu crezi ca vom ajunge la un consens, te face sa renunti la argumentatie. Sincer nu ma asteptam la o astfel de lipsa de integritate intelectuala din partea ta.

(Ca sa fie clar, lipsa de integritate intelectuala despre care vorbesc este cea care iti permite sa faci afirmatii elucubrante pe acest forum pe care refuzi sa le sustii cu argumente cand ti se cer, dand motive ca cel de mai sus.)

e-

--- Terminare citat ---
Consider că depășești puțin limita atunci când mă acuzi de lipsă de integritate intelectuală, eu nu te-am jignit, sau nu-mi aduc aminte să o fi făcut, dacă am făcut-o îmi cer scuze.

Nu încerc decât să opresc o polemică care nu va duce la nimic.
Doar dacă ne uităm la un mic exemplu:

--- Citat din: Electron din Februarie 11, 2012, 09:37:37 p.m. ---Am ajuns insa sa discutam despre "reprezentarea unui disc", despre care suntem amandoi de acord ca este "ceva fizic" si ca se poate deplasa.

--- Terminare citat ---
Afirmație cât de poate de falsă, tu te gândești probabil la exemplul dat de mine de reprezentare a discului pe hârtie și-ți imaginezi că singurul mod de reprezentare pe hârtie poate fi desenarea ori și o proiecție pe hârtie poate fi o reprezentare despre care sunt destul de convins ca tu nu o consideri ceva fizic.
Poate ai observat că încerc, în general, să fiu cât mai precis în exprimări, când am spus:

--- Citat din: tavy din Februarie 11, 2012, 06:35:12 p.m. ---Discul în sine, ca obiect geometric, nu este „ceva fizic”, pe de altă parte, o reprezentare a discului, pe hârtie spre exemplu, devine ceva fizic.

--- Terminare citat ---
nu am specificat modul în care reprezint discul pe hârtie, tu ai tras, probabil, concluzia că mă refer doar la desenarea acestuia.
Sper că înțelegi de ce pentru mine continuarea discuției pe subiect nu este rentabilă, nu-mi aduce nici mie nici altora informație suplimentară, nu este vorba de lipsă de integritate intelectuală, pur și simplu este vorba de lipsă de interes.
Nu degeaba am spus:

--- Citat din: tavy din Februarie 10, 2012, 03:53:21 p.m. ---din punctul meu de vedere spotul este cât se poate de fizic din moment ce putem să-i măsurăm o serie de caracteristici, poziție, viteză, eventual dimensiune, etc.
--- Terminare citat ---
lăsând posibilitatea existenței și altor puncte de vedere.

Nu vreau să mă cert cu tine, foarte probabil că suntem de acord pe mult mai multe subiecte decât cele în care suntem în dezacord, eu pot trăi foarte bine și dacă nu ești de acord cu punctul meu de vedere pe acest subiect, nu țin să-ți schimb punctul de vedere.

virgil 48:
 Are cineva amabilitatea sa enunte pe romaneste, in cateva randuri, problema ridicata de filmulet?
Este vorba de un paradox? Disputa de pana acum mi se pare ca vizeaza notiuni,exprimari, definitii,
si nu ataca fondul topicului.

tavy:

--- Citat din: virgil 48 din Februarie 12, 2012, 03:57:01 p.m. --- Are cineva amabilitatea sa enunte pe romaneste, in cateva randuri, problema ridicata de filmulet?
Este vorba de un paradox? Disputa de pana acum mi se pare ca vizeaza notiuni,exprimari, definitii,
si nu ataca fondul topicului.

--- Terminare citat ---
Ce vrea să spună filmul este că, deși din teoria relativității apare viteza luminii ca viteză limită, anumite lucruri se pot deplasa cu viteză peste viteza luminii. Ei spun în film că acele lucruri nu ar fi ceva fizic.
Astfel, spotul făcut de o rază laser pe suprafața lunii, sau pe orice suprafață suficient de îndepărtată, poate depăși viteza luminii.
În realitate, spotul poate depăși viteza luminii nu pentru că nu ar fi ceva fizic ci pentru că nu poate transporta informație.
Dacă ceva călătorește de la A la B într-un anumit sistem de referință cu viteză peste viteza luminii atunci există sisteme de referință în care acel ceva călătorește de la B la A. Cu alte cuvinte evenimentele plecarea din A și sosirea în B nu au loc în aceeași ordine în orice sistem de referință. Cât timp nu se transportă informație asta nu este o problemă, dacă însă se transportă informație se ajunge la o serie de paradoxuri legate de călătoria în trecut, paradoxuri peste care nu putem trece și atunci punem condiția că călătoria în trecut nu este posibilă de unde ajungem și la concluzia că nu se poate transporta informație cu viteză mai mare de viteza luminii.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă