Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistemul solar este curbat, spune CNN

Creat de d_ruxandra, Decembrie 12, 2007, 02:46:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

d_ruxandra

buna ziua,

m-am inscris si eu in acest forum pentru ca sunt mare amatoare de fizica sub-atomica si despre tot ce priveste acest univers in care traim dpvd al fizicii teoretice .... Dar cunostintele mele sunt relativ limitate si uneori sunt trebuie sa va marturisesc ca nici nu stiu de unde sa apuc informatiile...

Spre exemplu acum, stirea asta de pe cnn http://edition.cnn.com/2007/TECH/space/12/11/solarsystem.edge.ap/index.html?iref=mpstoryview ma nedumereste total ... adica cum sistemul solar este curbat? pai adica nu era curbat? ... sau are curbura mai ciudata... nu inteleg deloc, desi as vrea

zice CNN "The termination shock is the region where charged particles from the sun abruptly slow down as they collide with other particles and a magnetic field in interstellar gas.

Scientists believe the unevenness is caused by the interstellar magnetic field that is pitched at an angle to the plane of the Milky Way."

explicati-mi si mie pe intelesul meu de necunoscator serios in ale fizicii ce vra sa zica ei care este ... incep sa am un usor sentiment de vanghelie...  ;D

imaginea mea mentala era cam asa:

gridul deformat spatiu -timp este mai dens in jurul soarelui si din ce in ce mai eterat si mai deformat de restul formatiunilor de materie din jurul sistemului solar pe masura ce ne departam de soare... pai si atunci mi se pare si normal sa fie si curbat si uneven ... so, where is the discovery? sau e o certificare a unor presupuneri mentale asa cum aveam si eu in cap? sau nu se refera la genul asta de curbura?

multumesc mult, si ma scuzati daca tonul este relaxat si pe alocuri, probabil, complet pe dinafara.. deh, sa nu uitati ca eu sunt doar un biet grafician pasionat de fizica.


Ruxandra
www.theconversation.eu



HarapAlb

buna Ruxandra.

Influenta unui sistemul solar se intinde dincolo de orbita ultimei planete mai ales prin radiatiile si fluxul de particule emise de steaua sistemul respectiv (Soarele in cazul articolului de fata). Iti poti imagina ca o sfera in jurul Soarelui, de aici poarta denumirea de heliosfera. Acum, spatiul interstelar (dincolo sau intre heliosferele sistemelor solare) nu este gol, ci plin de particule calatoare care formeaza asa numitele raze cosmice (in engleza, cosmic rays). Razele astea cosmice nu-s pe deplin studiate si intelese.
Heliosfera (formata din flux de particule, in general avand sarcina electrica) ar trebui sa fie de forma sferica, insa datorita unor campuri magnetice externe ("interstellar magnetic field") heliosferei aceasta apare deformata, deplasata. Particulele incarcate electric ce formeza heliosfera interactioneaza cu campul magnetic interstelar ("The magnetic field is disturbing an otherwise spherical surface" ). Nu stiu sa-ti spun ce implicatii teoretice are treaba asta....

Confuzia este creata de utilizarea in titlu a cuvantului "bent" care, in contextul stirii, are sensul de "placed out even condition" si se refera numai la heliosfera care nu este simetrica/uniforma ("even"), ci asimetrica/neuniforma  ("uneven").

S-ar putea ca nici reporterul sa nu fi inteles exact despre ce e vorba  ;D

Asteptam opinia unui bun cunoscator al englezei americane....

d_ruxandra

Buna Harap Alb si multumesc mult de raspuns.   

Intr-adevar, nu am fost atenta la nuanta... nu stiu de ce, dar cuvantul englezesc bend-bent m-a dus cu gandul la curbura, care instantaneu mi-a creat alte corelatii - cele legate de curbura in spatiu-timp a universului... si nu am vazut ca intr-adevar era de fapt alta terminologie...

asa e relativ clar ce a vrut sa spuna cu sistemul solar care nu e simetric... si de fapt termenul de sistem solar e folosit intr-un sens mai larg decat ma asteptam eu care ramasesem cu imaginea ca sistemul solar este format din planetele componente si soarele in jurul caruia se invartesc :) definitie simpla de clasa a 5-a... or dpdv al heliosferei care de fapt inglobeaza sistemul solar, practic ea fiind cea uneven, prin extrapolare, se poate spune ca intreg sistemul solar este...

sper ca macar acum am inteles corect  ;D

HarapAlb

da, ai inteles bine.
faptul ca unele cuvinte au mai multe sensuri creeaza uneori probleme pentru nativii de alta limba.... ca sa nu mai zic ca uneori descoperi noi sensuri ale vreunui cuvant chiar in limba natala  ;D

Adi

Bine ai venit, Ruxandra! Sa mai pui intrebari si sa stimulezi si pe prieteni ai tai sa puna intrebari! HarapAlb, multumesc pentru raspunsuri. Esti foarte prompt si activ pe forum. Ma bucura mult. Citind articolul, asa imi pare si mie. Descoperirea se refera la asimetria campului magnetic al sistemului nostru solar, nu la curbura spatiu-timpului. O nava realizata de oameni merge spre cosmos. Fascinant ce poate realiza omul!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro