Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 13, 2012, 09:20:55 PM
Nu, asta inseamna doar ca habar nu ai ce vorbesti. Dupa definitia ta, orice extragere de 100 de bile cu reintroducere, este "o minune", pentru ca rezultatul extragerii are exact la fel de multe sanse ca extragerea unei aceleiasi bile de 100 de ori.
Asta fiindca tu nu ai in vedre ca sirul format din aceeasi cifra de 100 de ori este unic, pe cand
cu 100 de numere diferite se pot face P100= 100! variante. Deci nu au aceeasi sansa.

CitatInteresant, pentru ca ai acuzat de mai multe ori in acest topic Loteria Romana ca ar face asa ceva.
In pasajul la care te-ai referit, era vorba de niste manipulari extreme, nu de ce face Loteria Romana.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 14, 2012, 04:45:43 PM
Citat din: Electron din Septembrie 13, 2012, 09:20:55 PM
Nu, asta inseamna doar ca habar nu ai ce vorbesti. Dupa definitia ta, orice extragere de 100 de bile cu reintroducere, este "o minune", pentru ca rezultatul extragerii are exact la fel de multe sanse ca extragerea unei aceleiasi bile de 100 de ori.
Asta fiindca tu nu ai in vedre ca sirul format din aceeasi cifra de 100 de ori este unic, pe cand
cu 100 de numere diferite se pot face P100= 100! variante. Deci nu au aceeasi sansa.

Ei nu mai spune! Tu chiar nu intelegi ca rezultatul oricarei extrageri este o serie unica de 100 de numere? Da, sunt multe rezultate posibile, dar fiecare rezultat (fiecare serie de 100 de bile) are exact aceeasi probabilitate sa apara ca seria in care se repeta aceeasi bila de 100 de ori.

Fa urmatorul exercitiu mintal: fa o extragere de 100 de bile cu reintroducere, si noteaza pe o hartie seria de numere obtinute. Apoi, intreaba-te: ce e mai probabil, sa obtii seria "1, 1, ... ,1" (de 100 de ori), sau seria de pe hartia ta? Sa-mi spui ce rezultat obtii.

Daca obtinerea seriei de 100 de ori 1 e "o minune", atunci si obtinerea seriei de pe hartia ta, tot "o minune" a fost.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Electron,
Divergenta care o afisezi fata de afirmatiile mele are o explicatie elementara.
Sirul format din acelasi element tras de 100 de ori este unic, pe cand sirurile
formate din 100 de elemente trase (cu\fara revenire) sunt unice numai daca
te preocupa si ordinea in care au fost trase. Daca nu, toate elementele isi pot
schimba pozitia in sirul respectiv in mod similar permutarilor, deci cu
aceleasi elemente poti obtine foarte multe siruri. Cu cele afirmate de tine,
vizand unicitatea unui sir, daca consideri si ordinea in care au fost trase
elementele sunt de acord, si nu caut acum in urma sa vad de unde a aparut
problema.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 24, 2012, 12:06:13 PM
Divergenta care o afisezi fata de afirmatiile mele are o explicatie elementara.
Divergenta vine pur si simplu din cauza ca tu insisti sa propagi pseudo-stiinta pe acest forum dedicat stiintei.

CitatSirul format din acelasi element tras de 100 de ori este unic, pe cand sirurile formate din 100 de elemente trase (cu\fara revenire) sunt unice numai daca te preocupa si ordinea in care au fost trase.
Nu, virgil48, nu poti acum sa ignori faptul ca tragerile sunt CU REVENIRE, pentru ca daca nu ar fi cu revenire, nu s-ar putea obtine absolut deloc sirul cu repetitii in el.

CitatDaca nu, toate elementele isi pot schimba pozitia in sirul respectiv in mod similar permutarilor, deci cu aceleasi elemente poti obtine foarte multe siruri.
Da, dar tu, virgil48, ai vorbit despre extrageri cu 100 de bile, cu revenire, si greseala ta este ca inca insisti ca extragerea cu 1 repetat de 100 de ori este "o minune", ceea ce dovedeste foarte clar ca nu intelegi cum se calculeaza probabilitatea respectiva. Faptul ca acum amsesteci mai multe extrageri in care nu conteaza ordinea, e minunat, dar cand ai inceput sa fabulezi despre aceste extrageri nu te-ai exprimat in mod corespunzator. Iar ceea ce ai afirmat, e gresit, si denota, repet, ignoranta ta in domeniu.

CitatCu cele afirmate de tine, vizand unicitatea unui sir, daca consideri si ordinea in care au fost trase elementele sunt de acord, si nu caut acum in urma sa vad de unde a aparut problema.
Problema este din start, de cand ai inceput sa propagi pseudo-stiinta ta in domeniul probabilitatilor pe acest forum, si continua, atata timp cat insisti sa propagi in continuare pseudo-stiinta ta pe aici.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Chiar daca Electron reclama mereu nivelul "pseudo" al postarilor mele, am sa va
mai aduc la cunostiinta diverse date extrase dupa cum v-am spus, din revista si
statisticile Loteriei Romane:
Citat din: virgil 48 din Iunie 06, 2012, 09:36:14 AM
Penultima tragere la 6 din 49 la care s-a acordat premiu la categoria I, a fost cea din
05.01.2012 iar ultima a fost in 01.04. Numarul de variante jucate pentru cumularea
premiului din 01.04 a fost 11 896 272. Fondul incasat de Loterie a fost:
           11 896 272 x 4,80 = 57 102 105 lei (noi)
Premiul brut acordat la cat. I a fost 12 122 935 lei iar valoarea neta a premiului a
fost 12 122 935 x 0,75 = 9 092 201 lei (la 01.04)
Raportand  9 092 201 : 57 102 105 = 0,159 , inseamna ca loteria nu acorda premii
nete la cat I  18% din ce incaseaza la jocul acesta, cum am estimat la # 57 ci mai
putin. Pentru calculele ulterioare voi considera acest procent 16%.
Putem constata, fara a intra la banuieli, ca premiul a venit mai repede decat media
statistica, adica dupa 11 896 272 de variante jucate, in timp ce totalul de variante
posibile este 13 983 816. Daca insa se poate constata ca in medie, pe termen lung,
aceste premii vin mai devreme, atunci este o problema!
Pe 19.08.2012 s-a acordat un nou mare premiu la 6 din 49, dupa ce au fost jucate
un numar de 18 837 240 variante. De data aceasta numarul de variante jucate este
mai mare decat numarul de variante posibile(C649) prin urmare desfasurarea pare
normala, venirea premiului inregistrand acum o anumita intarziere.
Premiul brut a fost de 20 283 270 lei, ceace inseamna un premiu net de
15 212 452 lei.
  Pe numarul de variante jucate, s-au incasat 18 837 240 x 4,80 = 90 418 752 lei
Raportand castigul net la banii incasati, rezulta: 15 212 452 : 90 418 752 = 0,1682
adica 16,82 %, cifra diferita de cea precedenta. Dece oare nu sunt egale?

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 27, 2012, 07:24:49 PM
  Pe 19.08.2012 s-a acordat un nou mare premiu la 6 din 49, dupa ce au fost jucate
un numar de 18 837 240 variante. De data aceasta numarul de variante jucate este
mai mare decat numarul de variante posibile(C649)
prin urmare desfasurarea pare
normala, venirea premiului inregistrand acum o anumita intarziere.
virgil48, tu chiar nu-ti dai seama ce ineptii afirmi? Cum sa fie jucate mai multe variante decat cele posibile? E ca si cum ai afirma ca s-au mizat pe mai multe rezultate decat 6, la aruncarea unui zar. Este imposibil, virgil48. Probabil te referi la biletele jucate.

In plus, faptul ca jucatori diferiti au putut juca aceleasi variante, face ca numarul de bilete jucate sa fie irelevant. Conteaza cate variante DIFERITE au fost jucate. Ai date despre asa ceva la vreo extragere?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 27, 2012, 08:23:27 PM
virgil48, tu chiar nu-ti dai seama ce ineptii afirmi? Cum sa fie jucate mai multe variante decat cele posibile? E ca si cum ai afirma ca s-au mizat pe mai multe rezultate decat 6, la aruncarea unui zar. Este imposibil, virgil48. Probabil te referi la biletele jucate.
Electron, iar te grabesti cu etichetarile.
Variantele distincte, teoretic posibile la 6 din 49, sunt dupa cum am scris C649 = 13 983 816
Variantele jucate, cate una singura sau mai multe pe un bilet, sunt cele care au fost achitate
de jucatori, in cazul de fata intre doua trageri la care s-au acordat mari premii.
Daca premiul cel mare nu iese un an de zile, si numarul variantelor jucate-achitate a depasit mult
numarul de variante distincte posibile, ce ti se pare imposibil?

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 28, 2012, 07:34:14 AM
Electron, iar te grabesti cu etichetarile.
Nu, nu ma grabesc deloc.

CitatVariantele distincte, teoretic posibile la 6 din 49, sunt dupa cum am scris C649 = 13 983 816
Sunt de acord ca numarul de variante distincte posibile este finit. Nu am verificat valoarea, pentru ca e irelevanta pentru ceea ce incerc sa te fac sa intelegi.

CitatVariantele jucate, cate una singura sau mai multe pe un bilet, sunt cele care au fost achitate
de jucatori, in cazul de fata intre doua trageri la care s-au acordat mari premii.
Tocmai asta iti atrag atentia, ca tu faci confuzie intre variantele jucate (care ca sa fie relevante trebuie sa fie distincte) si biletele platite.

Cum in biletele platite pot sa fie si dubluri, a compara numarul de bilete platite cu numarul de variante distincte posbile e IRELEVANT. Poate toate biletele platite au continut impreuna doar 10 variante distincte, chiar daca au fost 100 de milioane de bilete. Te-ai gandit la asta?

Din modul in care te-ai exprimat tu (si prin confuzia pe care o faci) rezulta ca tu crezi ca s-au jucat mai multe variante decat cele existente, ceea ce e IMPOSIBIL. E ca si cum s-ar juca 7 vriante la aruncarea unui zar.

Deci, oricum ai lua-o, ori spui ceva IRELEVANT, cand compari numarul de bilete platite cu numarul de variante posibile, ori ceva IMPOSIBIL, cand vorbesti despre un numar de variante jucate mai mare decat numarul variantelor posibile. In ambele cazuri, cu sau fara confuzie, emiti ineptii irelevante.

CitatDaca premiul cel mare nu iese un an de zile, si numarul variantelor jucate-achitate a depasit mult
numarul de variante distincte posibile, ce ti se pare imposibil?
Nu mi se pare deloc imposibil ca numarul de bilete platite sa depaseasca numarul de variante posibile, asta e doar IRELEVANT. Ce e IMPOSIBIL este sa se joace mai multe variante decat cele care sunt posibile. Pricepi?

Te mai intreb o data: ai vreo statistica cu numarul de vriante (distincte) jucate la aceste extrageri?


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 28, 2012, 12:06:15 PM
Ce e IMPOSIBIL este sa se joace mai multe variante decat cele care sunt posibile. Pricepi?
Nu pricep si nu sunt de acord, dar probabil nu vorbim aceeasi limba. Eu renunt, consider ca cine
vrea sa inteleaga, a inteles.
Citat
Te mai intreb o data: ai vreo statistica cu numarul de vriante (distincte) jucate la aceste extrageri?
Crezi ca sunt legat la calculatorul loteriei? Eu obtin(cu greu) numarul de variante jucate, accesand
fiecare numar din editia electronica a revistei Loto Prono. Ei nu dau statistica nici pentru asta,
dar sa mai spuna cate variante sunt distincte! Si ca sa-ti spun drept, mi se pare IRELEVANT.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 28, 2012, 12:43:40 PM
Nu pricep si nu sunt de acord, dar probabil nu vorbim aceeasi limba. Eu renunt, consider ca cine vrea sa inteleaga, a inteles.
E voarte graitoare strategia asta de a renunta desi nu pricepi ce gresesti. E clar ca nu vormbim aceeasi limba, deoarece tu insisti cu PSEUDO-STIINTA dumitale oricat iti atrag atentia ca gresesti.

Citat
CitatTe mai intreb o data: ai vreo statistica cu numarul de vriante (distincte) jucate la aceste extrageri?
Crezi ca sunt legat la calculatorul loteriei?
Nu stiu daca esti sau nu legat la acel calculator, oricum eu nu asta te-am intrebat. Te-am intrebat daca ai sa nu acele statistici.

CitatEu obtin(cu greu) numarul de variante jucate, accesand  fiecare numar din editia electronica a revistei Loto Prono.
Ce inseamna pentru tine "variante jucate" virgil48? E numarul de bilete platite, sau e numarul de variante distincte jucate? O fi simplu sa gasesti numarul de bilete vandute, ca sa calculezi banii incasati si fondul de castiguri, dar daca nu ai si numarul de variante distincte jucate, e complet IRELEVANT sa compari cu numarul de variante posibile. Nici asta nu pricepi?

CitatEi nu dau statistica nici pentru asta,  dar sa mai spuna cate variante sunt distincte!
Ah, deci nu ai numarul de variante distincte. Exact cum ma asteptam.

CitatSi ca sa-ti spun drept, mi se pare IRELEVANT.
Sa-ti spun drept, nici nu ma mira. Cu atat PSEUDO-STIINTA cata propagi pe acest subiect, cum sa pricepi care valori si care comparatii sunt relevante si care nu?

Nu faci decat sa demonstrezi ca am dreptate, ca abordezi gresit subiectul si ca propagi doar PSEUDO-STIINTA irelevanta. O fi la moda mai nou, dar eu nu voi aprecia pozitiv asemenea manifestari.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 28, 2012, 03:35:37 PM
Citat din: virgil 48 din Septembrie 28, 2012, 12:43:40 PM
Nu pricep si nu sunt de acord, dar probabil nu vorbim aceeasi limba. Eu renunt, consider ca cine vrea sa inteleaga, a inteles.
E voarte graitoare strategia asta de a renunta desi nu pricepi ce gresesti. E clar ca nu vormbim aceeasi limba, deoarece tu insisti cu PSEUDO-STIINTA dumitale oricat iti atrag atentia ca gresesti.
Imi atragi atentia, pui etichete, dar fi atent ca acest topic ar putea fi citit si de cineva mai apropiat
de teoria probabilitatilor decat noi. Eu cel putin am cerut ajutor de la inceput.

CitatTe-am intrebat daca ai sa nu acele statistici.
Dece pui intrebari cu raspuns evident?
Cine crezi tu ca ar tine evidenta a 18 milioane de variante jucate ca sa le compare? Problema
variantelor distincte fiind inabordabila, vrei sa inchidem topicul, nu-i asa?

CitatCe inseamna pentru tine "variante jucate" virgil48? E numarul de bilete platite, sau e numarul de variante distincte jucate? O fi simplu sa gasesti numarul de bilete vandute, ca sa calculezi banii incasati si fondul de castiguri, dar daca nu ai si numarul de variante distincte jucate, e complet IRELEVANT sa compari cu numarul de variante posibile. Nici asta nu pricepi?
Pentru mine "variante jucate" inseamna VARIANTE PLATITE. Nu o mai amesteca cu biletele, fiindca
un bilet poate avea mai multe variante. Pricep ce spui dar nu sunt de acord. Daca nu va interveni un
mediator competent, pune tu etichete mai departe.



Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 29, 2012, 08:10:09 PM
Imi atragi atentia, pui etichete, dar fi atent ca acest topic ar putea fi citit si de cineva mai apropiat
de teoria probabilitatilor decat noi
.
Sunt foarte atent. Care e rostul acestei replici a ta?

CitatEu cel putin am cerut ajutor de la inceput.
E foarte frumos ca ai cerut ajutor. Dar asta tot nu-ti justifica promovarea pseudo-stiintei pe acest forum. Pricepi sau nu pricepi?

CitatTe-am intrebat daca ai sa nu acele statistici.
Dece pui intrebari cu raspuns evident?[/quote]Nu era deloc evident raspunsul. Din modul tau de exprimare, confuz si pseudo-stiintific, ma astepam sa vorbesti aiurea si de aceasta data, dar am intrebat ca sa nu mai ramana nici o indoiala.

Citat Cine crezi tu ca ar tine evidenta a 18 milioane de variante jucate ca sa le compare?
Un calculator care le centralizeaza, desigur.

CitatProblema variantelor distincte fiind inabordabila, vrei sa inchidem topicul, nu-i asa?
In primul rand, problema nu e inabordabila. In al doilea rand, nu vreau sa inchideti (tu si mai cine?) topicul. Singurul lucru pe care-l sper este sa nu-ti mai propagi pseudo-stiinta ta pe acest subiect. Si nici acuzele tale gratuite, daca tot suntem la sperante.

Citat
CitatCe inseamna pentru tine "variante jucate" virgil48? E numarul de bilete platite, sau e numarul de variante distincte jucate? O fi simplu sa gasesti numarul de bilete vandute, ca sa calculezi banii incasati si fondul de castiguri, dar daca nu ai si numarul de variante distincte jucate, e complet IRELEVANT sa compari cu numarul de variante posibile. Nici asta nu pricepi?
Pentru mine "variante jucate" inseamna VARIANTE PLATITE.
Bun. Spune-mi atunci ce relevanta are sa compari numarul de variante platite cu numarul de variante posibile. Hai ca sunt tare curios.

CitatNu o mai amesteca cu biletele, fiindca un bilet poate avea mai multe variante.
Da, dar putem considera ca un "bilet compus" sunt de fapt mai multe "bilete simple", ca atare ma refer exact la "variantele platite". Cu biletele insa e mult mai clar. Sau trebuia sa spun pariuri?

CitatPricep ce spui dar nu sunt de acord.
Ma tem ca nu pricepi. Dar, te rog sa explici de ce nu esti de acord.

Ce relevanta are cate pariuri se fac pe aruncarea unui zar? Daca 10 oameni pariaza, ce relevanta are faptul ca exista doar 6 variante posibile pe zar? Explica-te virgil48, nu te mai complace in pseudo-stiinta asta dezgustatoare.

CitatDaca nu va interveni un mediator competent, pune tu etichete mai departe.
Prin "mediator" te referi la "moderatori", sau la cunoscatori in ale statisticii ?


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 29, 2012, 09:55:13 PM
O fi simplu sa gasesti numarul de bilete vandute, ca sa calculezi banii incasati si fondul de castiguri, dar daca nu ai si numarul de variante distincte jucate, e complet IRELEVANT sa compari cu numarul de variante posibile. Nici asta nu pricepi?
Tu pricepi ca si comparand cu numarul de variante NEdistincte(jucate) poti
obtine informatii asupra frecventei aparitiei marilor premii? Daca la acelasi numar
de trageri se joaca mai multe variante, sansa de a iesi un castigator este mai mare.
Aparitia de variante identice de la jucatori disparati are tot o baza probabilistica.
Daca variantele sunt distincte sau nu, aceasta se asimileaza cu probabilitatea
din cazul tragerilor CU sau FARA revenire si trebuie sa aiba un suport matematic.
Cand il voi afla am sa ti-l comunic. Sau poate intervine cineva.
CitatSpune-mi atunci ce relevanta are sa compari numarul de variante platite cu numarul de variante posibile. Hai ca sunt tare curios.
Vezi raspunsul de mai sus.
CitatCe relevanta are cate pariuri se fac pe aruncarea unui zar? Daca 10 oameni pariaza, ce relevanta are faptul ca exista doar 6 variante posibile pe zar? Explica-te virgil48, nu te mai complace in pseudo-stiinta asta dezgustatoare.
Electron, nu ai aflat ca gusturile nu se discuta?
Iata si un raspuns. Daca pe aruncarea unui zar pariaza un singur jucator, sansa
sa castige este 1/6. Daca pariaza 10 jucatori, sansa de a castiga este 10/6, deci
1-2 jucatori. Daca nu presupui tu ca s-au inteles toti sa parieze pe acelasi zar.
Cele 10 optiuni le consider aleatorii.

Colateral


Nu cred ca se poate calcula multimea variantelor distincte din multimea celor cumparate, neavand alte date la dispozitie, deci nici calcula o probabilitate de castig.

Pentru a calcula probabilitatea e necesar numarul de variante distincte.

Luand exemplul dat, cu 10 pariori pe aruncarea unui zar, nu vad de unde poti afla variantele jucate . Teoretic pot miza toti pe acelasi numar sau nu.
Una e sa stii numarul de jucatori, una e sa stii numarul de variante (distincte) jucate.

Intrebarea e de unde cunosti procentajul de variante distincte din cele jucate?

Electron

Citat din: virgil 48 din Octombrie 09, 2012, 05:44:05 PM
Citat din: Electron din Septembrie 29, 2012, 09:55:13 PM
O fi simplu sa gasesti numarul de bilete vandute, ca sa calculezi banii incasati si fondul de castiguri, dar daca nu ai si numarul de variante distincte jucate, e complet IRELEVANT sa compari cu numarul de variante posibile. Nici asta nu pricepi?
Tu pricepi ca si comparand cu numarul de variante NEdistincte(jucate) poti
obtine informatii asupra frecventei aparitiei marilor premii
?
Eu pricep ca tu poti afirma asta cu nonsalanta, dand dovada ca nu prea ai habar ce spui. Mai pricep ca, a compara DIRECT numarul de variante  platite (nu cele distincte) cu numarul de variante posibile, nu poti obtine INFORMATII RELEVANTE. Tu crezi ca e relevant, dar asta nu o face si adevarata pe credinta asta a ta.

CitatDaca la acelasi numar
de trageri se joaca mai multe variante, sansa de a iesi un castigator este mai mare.
Calitativ, da, sunt de acord. Dar CANTITATIV nu am vazut sa fii prezentat tu un calcul in acest sens. (Nu pana in postarea la care raspund acum). Ajung acolo imediat.

CitatAparitia de variante identice de la jucatori disparati are tot o baza probabilistica.
Mai concret? Asa si udatul gradinii are o baza probabilistica, dar pana nu cuantifici acest lucru, ceea ce spui este irelevant.

CitatDaca variantele sunt distincte sau nu, aceasta se asimileaza cu probabilitatea
din cazul tragerilor CU sau FARA revenire
FALS.

Citatsi trebuie sa aiba un suport matematic.
Chiar daca are un suport matematic, comparatia ta intre numarul de variante platite (nu distincte) si numarul de variante posibile e tot IRELEVANTA.

CitatCand il voi afla am sa ti-l comunic.
Chiar te rog. Si atunci astept sa vad daca vei recunoaste ca ce comparatii faci tu acum, sunt IRELEVANTE. Dar nu-mi tin rasuflarea.

Citat
CitatCe relevanta are cate pariuri se fac pe aruncarea unui zar? Daca 10 oameni pariaza, ce relevanta are faptul ca exista doar 6 variante posibile pe zar? Explica-te virgil48, nu te mai complace in pseudo-stiinta asta dezgustatoare.
Electron, nu ai aflat ca gusturile nu se discuta?
Am aflat.

CitatIata si un raspuns. Daca pe aruncarea unui zar pariaza un singur jucator, sansa
sa castige este 1/6.
Corect, daca jucatorul face un singur pariu. (O singura varianta).

CitatDaca pariaza 10 jucatori, sansa de a castiga este 10/6, deci
1-2 jucatori.
Aici sunt doua ineptii la pachet! In nici un caz sansa (adica probabilitatea) nu poate depasi valoarea 1. (10/6 e mai mare ca 1). Nici macar atat nu cunosti din domeniul despre care iti etalezi pe aici PSEUDO-STIINTA? In al doilea rand, cum ai ajuns la "deci 1-2 jucatori" doar tu stii. Ce-ar fi sa explicitezi cam cum ai calculat valoarea asta? Si ce rezultat iti dadea daca aveam 100 de variante platite, de la 20 de jucatori?

CitatDaca nu presupui tu ca s-au inteles toti sa parieze pe acelasi zar.
Pai tocmai asta e, ca eu nu presupun nimic despre pariuri, ele sunt INDEPENDENTE. Fiind independente, ele pot sa se repete sau sa nu se repete, iar cazurile posibile in care sunt mai multe sau mai putine repetitii se pot calcula, desigur, dar nu cu calculele inepte pe care le-ai exemplificat tu.

CitatCele 10 optiuni le consider aleatorii.
Vrei sa spui, INDEPENDENTE. Iar daca sunt cu adevarat independente, nu ai nici un argument sa consideri ca "se acopera neaparat toate variantele posibile" daca se platesc mai multe variante (nu distincte) decat cele posibile. Asta apropo de ineptia ta legata de "sansa de 10/6". Absolut hilar!


e-
Don't believe everything you think.