Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

 Prima tragere la 6 din 49, la care s-a acordat premiu la categoria I in anul 2011, a
fost cea din 24.04 2011, cand premiul brut a fost in valoare de 41 997 090 lei(noi).
Intrucat tragerea anterioara la care s-a acordat asemenea premiu a fost in anul
2010, nu pot urmari desfasurarea pe intreaga perioada, deoarece revistele din
anul 2010 nu sunt postate. Detasand numai perioada de la 01.01.2011 pana la
24.04.2011 obtin urmatoarele informatii:
Reporturile la cat.I provenite din anul 2011 sunt in valoare de:
               41 997 090 - 10 520 575 = 31 476 515 lei
In aceasta perioada s-au jucat la 6 din 49 un numar de 28 293 097 variante.
Acestea reprezinta o incasare de:
               28 293 097 x 4,80 = 135 806 865 lei
dupa cum am mai spus, colectati numai in anul 2011, pentru premiul din 24.04.
Partea din premiul net care s-a colectat in 2011 este urmatoarea:
                31 476 515 x 0,75 = 23 607 386 lei (diferenta este impozit)
Facand raportul  23 607 386 : 135 806 865 = 0,174
constat ca la inceputul lui 2011 ponderea premiului net la cat.I era de 17.4% din
suma colectata prin vinderea unui numar de variante. Avand in vedere ca in 2011
nu se acorda premiul acela meschin de 30 lei de la cat.IV, putem considera ca
procentul de 16% (din raspunsul anterior) este realist.




virgil 48

 1. O informatie eronata in mesajul anterior:
Citat din: virgil 48 din Iulie 02, 2012, 04:47:12 PM
  Avand in vedere ca in 2011
nu se acorda premiul acela meschin de 30 lei de la cat.IV, putem considera ca
procentul de 16% (din raspunsul anterior) este realist.
In perioada vizata premiul se acorda,chiar a fost majorat de la 10 la 30 lei. Scuze!
2. Revista Loto Prono nr.34/2011 imi prilejuieste unele incertitudini.Aceasta a aparut
dupa marele premiu la 6 din 49 anuntat in revista nr. 33/2011 si cuprinde un singur
report la cat.I, in valoare bruta de 149 446,7 lei(noi). La acea tragere(din 28.04.2011)
s-au jucat 191 911 variante care au adus Loteriei o suma de:
                                  191 911 x 4,80 = 921 172,8 lei
Valoarea neta a reportului este 75% din valoarea bruta:
                                  149 446,7 x 0,75 = 112 085 lei
Raportul dintre reportul net si suma incasata este pentru aceasta tragere mai mic de 16%:
                                   112 085 : 921 172,8 = 0,12 (12%)
Daca intelege cineva sau stie care sunt regulile la Loteria Romana este invitat. Sau
reporteaza cat vor domniile lor?

virgil 48

#77
Citat din: virgil 48 din Mai 21, 2012, 01:05:07 PM
 2. Comparand numarul de variante ce se jucau la 6 din 49 in aceeasi perioada a
anului trecut cu cel de anul acesta, constatam ca s-a redus la cca 2/3.
Sa fie de vina numai criza economica?
 
Rasfoind(?) colectia revistei Loto Prono am ocazia sa-mi raspund singur la aceasta
intrebare. Nu a fost de vina criza economica. Pana la tragerea de Paste din 2011
cand s-a castigat un mare premiu substantial la 6 din 49, numarul de variante
jucate saptamanal, a fost cca 150% fata de numarul din perioada
urmatoare, inclusiv anul acesta. Aceasta cadere brusca(chiar de la jocul
urmator) nu poate avea decat 2 explicatii acceptabile:
- Publicul a aflat ceva suparator in legatura cu tragerea aceea si unii nu mai joaca.
- Loteria s-a hotarat sa declare mai putine variante jucate decat in realitate.
Nu trebuie sa spuneti ca dupa un mare premiu, o vreme unii jucatori fac pauza
asteptand sa creasca potul. Acest fenomen este minor, nu justifica o scadere pe
termen lung a numarului de variante jucate. Se poate compara numarul de
variante jucate in 2011 si 2012 de Paste si variatiile inregistrate.

virgil 48

 O problema de teoria probabilitatilor pentru care am nevoie de ajutor specializat:
Faci extrageri una cate una, din 100 de bile, numerotate de la 1 la 100:
Se deosebesc doua situatii:
- Bila extrasa NU o reintroduci in urna si dupa cum este evident, poti extrage de 100 de ori.
- Bila extrasa o reintroduci de fiecare data in urna si le amesteci. In aceasta varianta, presupun
ca extragi de 100 de ori si vei constata ca unele bile au iesit de mai multe ori si altele deloc.
Dau un exemplu(simulat) pentru distributia ce se poate obtine:
                  BILE                                                                                       EXTRAGERI
                1 bila(un anumit numar)     a fost extrasa          de 4 ori                    4
                3 bile                                au fost extrase       de cate 3 ori               9
               14 bile                               au fost extrase       de cate 2 ori              28
               59 de bile                           au fost extrase       o singura data           59
               23 de bile(numere)             nu au fost extrase de loc
Intrucat in raspunsul #49 am recunoscut ca asocierea acestei distribitii cu clopotul lui Gauss
este eronata, sper sa fie cineva pe forum care sa stie despre ce functie este vorba si sa vrea
sa-mi indice sursa.
               

virgil 48

#79
 Pentru a verifica distributia propusa ieri, in lipsa setului de bile necesar, am folosit
doua generatoare de numere aleatoare: RANDOM.ORG si Research Randomizer.
Pentru ce fac asta? Incerc sa determin, in lipsa unor cunostiinte de specialitate,
distributia unei trageri  de n ori, din n elemente(permanente). Ar putea fi de folos
in aprecierea aparitiei marilor premii la Loteria Romana. Lucrez cu n = 100.
Asemanarea rezultatelor obtinute cu doua generatoare diferite, este surprinzatoare.
In schimb nu seamana foarte bine cu distributia propusa de mine anterior.
Centralizand numerele iesite, am obtinut urmatoarele rezultate:
RANDOM.ORG:
   1 numar        a iesit de                                                     4 ori
   8 numere      au iesit de                                                   3 ori
  15 numere     au iesit de                                                    2 ori
  42 de numere au iesit                                                       o data
  34 de numere nu au iesit deloc

Reserch Randomizer
   1 numar         a iesit de                                                    4 ori
   8 numere       au iesit de                                                  3 ori
  16 numere      au iesit de                                                  2 ori
  40 de numere au iesit                                                       o data
  35 de numere nu au iesit de loc
Bineinteles ca in cele 2 situatii nu a fost vorba despre aceleasi numere.
Tot mai sunt in cautarea unei resurse teoretice de informare referitoare la acest caz.

zec

#80
 Legat de problema cu distributia.
Asocierea cu distributia normala si functia de repartitie a lui Gauss e putin eronata.
Functia lui Gauss e valabila la o variabila continua pe cand in cazul problemelor de acest gen avem variabile discrete.
Exista distributia bilei revenite si a bilei nerevenite.Acelea sunt formulele corecte si cred ca le poti gasi pe net.Aici http://www.matematicapenet.ro/files/2007/11/scheme.pdf gasesti schemele.

virgil 48

Citat din: virgil 48 din Martie 05, 2012, 07:01:27 PM
Seria de trageri la 5 din 40, in care castigurile la categoria I au venit in perechi succesive, s-a incheiat cu tragerea de
ieri. Aceasta impresionanta demonstratie de fantezie a celor de la Loteria Romana, care a avut loc de 7 ori la
rand(14 mari premii), a incetat, ...
Din martie a.c. nu au mai aparut deloc mari premii la 5 din 40 imperechiate cate 2 succesiv.
Dupa ce au aparut in acest fel de 7 ori consecutiv. Se pare ca topicul nostru este apreciat
si urmarit mai mult la Loteria Romana decat pe forum.
Asta nu ma opreste  sa caut un algoritm care poate aprecia in ce masura, un sir de
numere trase este aleatoriu. Este posibil  sa fie cunoscut, fiindca ati auzit despre un
matematician care se spune ca vinde variante cu sanse mult mai mari de castig.
Dar dvs. nu va grabiti. Trebuie sa vedem intai, daca tragerile Loteriei Romane sunt
aleatorii.

zec

 Nu loteria trebuie sa afle ceea ce cred ca stiu deja.Lumea e aceea ce are nevoie de aceste informatii,legate de procentele foarte mici catre jucatori si foarte mari catre sistem, cand era mult mai corect daca era invers.Loteria ar trebui sa se ingrijoreze de numarul tot mai mic de jucatori sau de existenta unor jocuri care numai sunt deloc atractive din cauza lor, precum pronosportul.Pronosportul face fond de castiguri de 2000 RON la nivel national ceea ce e egal cu 0 comparativ cu alte momente,cu toate astea mentin acest joc si ca sa fie si mai amuzant e impreuna cu pronoS un alt joc la fel de ruinat.Reteaua folosita de ei e o platforma deja invechita si e un sistem de peste 10 ani vechime,la fel si cu modalitatile de plata la care ai nevoie sa completezi o gramada de date si pentru premii de 10 lei ca sa numai zic ca premiile sunt foarte slabe comparativ cu costul unei variante dar asta e din cauza a ceea ce am zis la inceput.Discrepantele valorice in plati la unele categorii( a se vedea platile la joker la ultimile 3 categorii) in care intalnim categorii mai superioare cu plati mai mici decat altele mai inferioare contrar sanselor statistice de a castiga.Cand multe din ce zic eu se va afla si alte medii de informare vor publica va fi un dezastru pentru ei,unul extrem de greu de reparat.

puriu

 Cred ca Loteria Romana are interesul sa atraga cat mai multi jucatori si sa incaseze cat mai mult, fara sa creeze suspiciuni de natura sa le reduca clientela. Pasiunea statistica a jucatorilor este veche de generatii, dar nefondata. Pentru ca un numar sa iasa cu probabilitate sensibil mai mare ar trebui ca bila cu pricina sa aiba erori grosolane de forma, masa sau dimensiune, iar acestea se verifica. Faptul ca apar ciudatenii este firesc la un numar foarte mic de extrageri (comparativ cu numarul de combinatii posibile). Un studiu experimental cu diverse programe nu este relevant daca toate programele folosesc generatorul de numere aleatoare din Windows.
Pentru comunitatea jucatorilor loteria este un jaf organizat. Fondul de premiere declarat este de 40% din suma incasata, dupa care premiile se mai impoziteaza o data. Toate jocurile de noroc au un cost al distractiei plus, eventual, o taxa pe prostie.
La ruleta sunt 33 de gauri. Daca bila cade in 32 dintre ele jucatorii iau toti banii. Daca nimereste in a 33-a banii sunt luati de cazinou. Chiar daca unii pierd totul, banii sunt castigati de alti colegi de joc. Costul distractiei este de numai 3%. Mi se pare un joc mai cinstit decat loteria.

virgil 48

#84
Citat din: puriu din August 31, 2012, 12:45:43 PM
 Pasiunea statistica a jucatorilor este veche de generatii, dar nefondata. Pentru ca un numar sa iasa cu probabilitate sensibil mai mare ar trebui ca bila cu pricina sa aiba erori grosolane de forma, masa sau dimensiune...
Revin cu afirmatia  ca nu cred in "formula magica" ce te face castigator si nu asta caut.
Singurul lucru pe care il consider posibil este verificarea caracterului aleatoriu al extragerilor.
Deci daca sunt cinstite. Iar asta nu s-ar putea face considerand o singura extragere, si ar constitui
numai o informare probabilistica.

virgil 48

#85
Citat din: virgil 48 din August 29, 2012, 08:05:54 PM
Asta nu ma opreste  sa caut un algoritm care poate aprecia in ce masura, un sir de
numere trase este aleatoriu.
Dece cred ca un sir lung de numere provenite dintr-o tragere cu revenire,pretins
a fi aleatorie, poate fi apreciat ce incredere prezinta?
Daca ar afirma cineva ca la o tragere cu revenire, de 100 de ori din 100 de numere, i-a iesit
mereu acelasi numar, l-ati crede?
Daca ar afirma ca in aceste conditii, a tras toate cele 100 de numere cate o data, l-ati
crede?
Sau daca ar sustine ca a tras 50 de numere de cate 2 ori?
Prin urmare exista o extrema a falsificarii care poate fi depistata de bunul simt.
Intre "tragerile" de acest fel si cele cu adevarat aleatorii, exista o intreaga gama de "interventii
voluntare" posibile, despre care presupun ca sunt decelabile pana la un punct. Mai
ales daca au fost facute cu nonsalanta si nepricepere.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 10, 2012, 04:52:27 PM
Dece cred ca un sir lung de numere provenite dintr-o tragere cu revenire,pretins
a fi aleatorie, poate fi apreciat la un anumit nivel de incredere?
Chiar asa, de ce ?

CitatDaca ar afirma cineva ca la o tragere cu revenire, de 100 de ori din 100 de numere, i-a iesit
mereu acelasi numar, l-ati crede?
De ce nu am crede ?

CitatDaca ar afirma ca in aceste conditii, a tras toate cele 100 de numere cate o data, l-ati
crede?
De ce nu am crede?

CitatSau daca ar sustine ca a tras 50 de numere de cate 2 ori?
De ce nu am crede?

Fiecare din extragerile (serii de extrageri cu reintroducerea bilei) descrise mai sus are o probabilitate care poate fi calculata. Nu e absolut nimic special in asta.

CitatPrin urmare exista o extrema a falsificarii care poate fi depistata de bunul simt.
Prin care urmare? Ce iti dicteaza tie "bunul simt" despre extragerile descrise mai sus? Si ce argumente statistice ai pentru afirmatiile tale?

CitatIntre "tragerile" de acest fel si cele cu adevarat aleatorii, exista o intreaga gama de "interventii
voluntare" posibile,
Ce inseamna "trageri cu adevarat aleatorii" pentru tine?

Uite, ca sa avem un caz concret, te intreb asa: ce extragere e mai probabila, in cazul unui sistem cu adevarat aleator, una in care se extrage de 100 de ori bila cu numarul "1", sau cea in care se extrage seria "1", "2", ... , "99", "100" (din 100 extrageri cu reintroducerea bilei)? Daca e o intrebarea irelevanta pentru tine, analizeaza macar cazurile descrise mai sus de tine.

Vino si cu ceva concret, nu doar cu abureli pseudo-stiintifice despre subiect.


e-
Don't believe everything you think.

zec

 Una din problemele matematice ale teoriei probabilitatilor era sa se explice ce inseamna hazardul.Pana la definitia riguroasa a ce inseamna un camp de probabilitati si teoria masurii a durat ceva timp.Probabilitatea in sens clasic ceea pe care o folosim la loto e utilizabila dar nu trebuie sa ne rezumam doar la definitia clasica.Ceea ce vreau sa zic si asta a remarcat si Fermat unul din promotorii acestei teorii este legat de notiunea de frecventa.Daca clasic un eveniment are probabilitatea p,dar remarcam dupa un anumit studiu statistic ca avem o frecventa f pentru acel eveniment atunci putem schimba campul de probabilitati pentru evenimentele Ai cu probabilitatile fi.Acest scop este de a caracteriza si sursa evenimentelor,in acest caz fiind acele bile.Se pune intrebarea de cate extrageri distincte avem nevoie pentru a determina niste frecvente cat mai relative.Raspunsul e dat de anumite caracteristice a unui camp de probabilitati si anume media si dispersia,la care se pot adauga si alte valori.Aceste valori ne asigura cat de departe sau aproape suntem de realitate cu statisticile pe care le facem.In concluzie vom extrage atata cat e nevoie sa obtinem abateri cat mai mici fata de aceste valori.
Acuma revenind la extragerile loto si statistica lor.Avem deja o baza statistica dar e enorm de mica in raport cu valoarea lor.Daca eu iau un zar care are 6 fete si arunc de 4 ori vor fi cel putin 2 fete care nu vor apare,astfel zis am nevoie de mai mult de 6 aruncari ca sa remarc aparitiile si sa stabilesc niste frecvente.Asa si la loto am avea nevoie de multe miliarde de extrageri ca sa stabilim niste frecvente.
  Evident ca teoria probabilitati fara date statistice e degeaba dar hazardul ne spune ca se poate intampla ORICE, mai putin un eveniment cu probabilitate nula.Iara legea acestei teorii zice ca daca avem frecvente diferite fata de probabilitati clasice atunci frecventele vor avea o valoare la limita si ea va fi mereu aceeasi fiind convergenta.Pe scurt rezultate statistice pe numere mari vor fi identice daca se repeta.

virgil 48

Citat din: Electron din Septembrie 10, 2012, 07:23:59 PM
Citat din: virgil 48 din Septembrie 10, 2012, 04:52:27 PM
Dece cred ca un sir lung de numere provenite dintr-o tragere cu revenire,pretins
a fi aleatorie, poate fi apreciat la un anumit nivel de incredere?
Chiar asa, de ce ?
Cred ca asta ai inteles, citind pana la capat.
Citat
CitatDaca ar afirma cineva ca la o tragere cu revenire, de 100 de ori din 100 de numere, i-a iesit
mereu acelasi numar, l-ati crede?
De ce nu am crede ?

CitatDaca ar afirma ca in aceste conditii, a tras toate cele 100 de numere cate o data, l-ati
crede?
De ce nu am crede?

CitatSau daca ar sustine ca a tras 50 de numere de cate 2 ori?
De ce nu am crede?
Asta inseamna sa crezi in minuni.Si acelea au cam aceeasi probabilitate.
CitatFiecare din extragerile (serii de extrageri cu reintroducerea bilei) descrise mai sus are o probabilitate care poate fi calculata. Nu e absolut nimic special in asta.
De acord. Expresia potrivita ar fi:sunt posibile, dar extrem de putin probabile.
Citat
CitatPrin urmare exista o extrema a falsificarii care poate fi depistata de bunul simt.
Prin care urmare? Ce iti dicteaza tie "bunul simt" despre extragerile descrise mai sus? Si ce argumente statistice ai pentru afirmatiile tale?
Mie, bunul simt imi spune ca un astfel de rezultat, daca apare intr-un domeniu afectat de interese
materiale, este un fals grosolan. Nu acuz pe nimeni ca ar face asa ceva. Dupa cum am spus, am
vrut sa prezint o extrema a fenomenului, dupa care pot urma o gama de "interventii" mai inspirate
sau mai putin, care treptat nu mai pot fi recunoscute.

Citat
CitatIntre "tragerile" de acest fel si cele cu adevarat aleatorii, exista o intreaga gama de "interventii
voluntare" posibile,
Ce inseamna "trageri cu adevarat aleatorii" pentru tine?
Fiindca ma intrebi ce inseamna pentru mine, nu umblu dupa definitii. Cred ca o tragere care
exclude complet interventia vointei umane.
CitatUite, ca sa avem un caz concret, te intreb asa: ce extragere e mai probabila, in cazul unui sistem cu adevarat aleator, una in care se extrage de 100 de ori bila cu numarul "1", sau cea in care se extrage seria "1", "2", ... , "99", "100" (din 100 extrageri cu reintroducerea bilei)? Daca e o intrebarea irelevanta pentru tine, analizeaza macar cazurile descrise mai sus de tine.
Intrebarea nu este relevanta pentru topic, era altul care se ocupa numai de teoria probabilitatilor.
Insa este evident ca fiind unice, cele doua siruri au aceeasi sansa. Nu am gasit un operator de
analiza combinatorie care sa functioneze pentru tragerile cu revenire, dar probabil ca se pot
combina, asa ca daca te pricepi...
Citat
Vino si cu ceva concret, nu doar cu abureli pseudo-stiintifice despre subiect.
Nu este nevoie sa repeti. Daca voi avea ceva concret, vei fi printre primii care afla.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 13, 2012, 08:04:55 PM
Cred ca asta ai inteles, citind pana la capat.
Crezi gresit. Daca as fi inteles, nu as mai fi intrebat.

CitatAsta inseamna sa crezi in minuni.Si acelea au cam aceeasi probabilitate.
Nu, asta inseamna doar ca habar nu ai ce vorbesti. Dupa definitia ta, orice extragere de 100 de bile cu reintroducere, este "o minune", pentru ca rezultatul extragerii are exact la fel de multe sanse ca extragerea unei aceleiasi bile de 100 de ori.

CitatDe acord. Expresia potrivita ar fi:sunt posibile, dar extrem de putin probabile.
Extragerea unei bile de 100 de ori e exact la fel de probabila ca extragerea oricarei serii de bile, daca extragerile sunt intr-adevar aleatorii.

CitatMie, bunul simt imi spune ca un astfel de rezultat, daca apare intr-un domeniu afectat de interese  materiale, este un fals grosolan.
Fara comentarii ...

CitatNu acuz pe nimeni ca ar face asa ceva. Dupa cum am spus, am  vrut sa prezint o extrema a fenomenului, dupa care pot urma o gama de "interventii" mai inspirate sau mai putin, care treptat nu mai pot fi recunoscute.
Interesant, pentru ca ai acuzat de mai multe ori in acest topic Loteria Romana ca ar face asa ceva.

Citat
CitatVino si cu ceva concret, nu doar cu abureli pseudo-stiintifice despre subiect.
Nu este nevoie sa repeti. Daca voi avea ceva concret, vei fi printre primii care afla.
Am inteles. Pana atunci, tot nu inteleg de ce insisti cu pseudo-stiinta pe acest forum serios. Ce anume vrei sa demonstrezi, si cui?


e-
Don't believe everything you think.