Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

 Era bine daca aveam un interlocutor mai in tema, fiindca Electron crede ca tragerie se
fac tot cu acea "urna frumos rotitoare" din sarma nichelata.
Va asigur ca nu incerc sa fac o statistica a numerelor castigatoare, de care este plina de
altfel revista, fiindca nu cred ca iti poti majora sansele de castig calculand ceva. Nu ma
preocupa nici daca Loteria poate influenta bilele, fiindca eu nu cred ca asta face, iar
faptul ca Electron ma ia peste picior si munceste la butonul de"popularitate" ma lasa rece.
Statistica pe care incerc sa o fac fara succes, se refera la numarul de variante jucate la
toate extragerile, de cand este postata revista pe situl Loteriei. Raportand numarul de
variante jucate la numarul de variante posibile, se poate determina daca numarul de
castiguri la cat.I este cel statistic normal. Am constatat(vezi # 6) pentru o perioada mai
scurta, ca la jocul 5 din 40, numarul de castiguri depasea cu cca 70% numarul statistic
normal, ceace poate produce suspiciuni. In sensul ca unele casiguri pot fi cele naturale iar
altele nu, cumulate fiind mai multe decat normal. Nu pot sa va promit ca am sa reusesc.

Electron

Citat din: virgil 48 din Aprilie 17, 2012, 05:43:52 PM
Era bine daca aveam un interlocutor mai in tema, fiindca Electron crede ca tragerie se fac tot cu acea "urna frumos rotitoare" din sarma nichelata.
:)

CitatVa asigur ca nu incerc sa fac o statistica a numerelor castigatoare, de care este plina de altfel revista, fiindca nu cred ca iti poti majora sansele de castig calculand ceva.
Om de paie - eroare de logica.

CitatNu ma preocupa nici daca Loteria poate influenta bilele, fiindca eu nu cred ca asta face,
Da, sigur, loteria "joaca murdar" prin bug-urile din softul propriu. Prin asta influenteaza cat de "statistic normal" sunt castigurile.

Citatiar faptul ca Electron ma ia peste picior si munceste la butonul de"popularitate" ma lasa rece.
Cu aceasta ocazie anunt, daca mai era nevoie, ca dezaprob pe toti cei care insista in pseudostiinta si o propaga neobosit pe acest forum. Sper sa nu prinda un guturai unul sau altul.

CitatStatistica pe care incerc sa o fac fara succes, se refera la numarul de variante jucate la toate extragerile, de cand este postata revista pe situl Loteriei. Raportand numarul de variante jucate la numarul de variante posibile, se poate determina daca numarul de castiguri la cat.I este cel statistic normal.
Si daca nu e cel "statistic normal", care-i buba? Inseamna ca loteria "joaca murdar"? Exemplu clasic de non sequitur - eroare de logica.

CitatAm constatat(vezi # 6) pentru o perioada mai scurta, ca la jocul 5 din 40, numarul de castiguri depasea cu cca 70% numarul statistic normal, ceace poate produce suspiciuni.
Fac o pauza ca ma duc sa citesc #6.   ::)
...
Ce suspiciuni produce aceasta depasire, virgil 48? Nu intelegi ca astea sunt acuze (chiar daca voalate) care nu se justifica si care te fac de rusine pe un forum serios dedicat stiintei? Ai cumva integritatea intelectuala suficienta sa le duci pana la capat, sa le concretizezi si sa le demonstrezi, pe aceste acuze nerusinate?
(Intrebari retorice, chiar daca par adresate unui user in particular).

CitatIn sensul ca unele casiguri pot fi cele naturale iar altele nu, cumulate fiind mai multe decat normal.
De ce e frustrat virgil 48 de nenormalitatea distributiei castigurilor la jocurile loteriei? A inteles cineva pana acum?

CitatNu pot sa va promit ca am sa reusesc.
E simplu sa faci acuze nefondate. E mai greu sa le si sustii cu nitica integritate intelectuala...

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Aprilie 17, 2012, 06:13:01 PM
CitatVa asigur ca nu incerc sa fac o statistica a numerelor castigatoare, de care este plina de altfel revista, fiindca nu cred ca iti poti majora sansele de castig calculand ceva.
Om de paie - eroare de logica.
Care este eroarea de logica? Ai inceput sa dai calificative si oamenilor?
Citat
Citatiar faptul ca Electron ma ia peste picior si munceste la butonul de"popularitate" ma lasa rece.
Cu aceasta ocazie anunt, daca mai era nevoie, ca dezaprob pe toti cei care insista in pseudostiinta si o propaga neobosit pe acest forum. Sper sa nu prinda un guturai unul sau altul.
Doar tu definesti si identifici aici pseudostiinta! Si oricum acest topic nu are veleitati stiintifice!
Citat
CitatStatistica pe care incerc sa o fac fara succes, se refera la numarul de variante jucate la toate extragerile, de cand este postata revista pe situl Loteriei. Raportand numarul de variante jucate la numarul de variante posibile, se poate determina daca numarul de castiguri la cat.I este cel statistic normal.
Si daca nu e cel "statistic normal", care-i buba? Inseamna ca loteria "joaca murdar"?
Da

Citat
CitatAm constatat(vezi # 6) pentru o perioada mai scurta, ca la jocul 5 din 40, numarul de castiguri depasea cu cca 70% numarul statistic normal, ceace poate produce suspiciuni.
Fac o pauza ca ma duc sa citesc #6.   ::)
...
Ce suspiciuni produce aceasta depasire, virgil 48? Nu intelegi ca astea sunt acuze (chiar daca voalate) care nu se justifica si care te fac de rusine pe un forum serios dedicat stiintei? Ai cumva integritatea intelectuala suficienta sa le duci pana la capat, sa le concretizezi si sa le demonstrezi, pe aceste acuze nerusinate?
Electron, tu esti actionar la Loteria Romana?

Citat
CitatIn sensul ca unele casiguri pot fi cele naturale iar altele nu, cumulate fiind mai multe decat normal.
De ce e frustrat virgil 48 de nenormalitatea distributiei castigurilor la jocurile loteriei? A inteles cineva pana acum?
Eu asa sper.

e-
[/quote]

zec

 Multa lume viseaza la un castig fabulos ,cu care cred ei ca vor scapa de griji.Asta face loteria romana creeaza un miraj pentru foarte multa lume pe care il alimenteaza la stiri cu reclame seci dar eficiente.Efectul e accentuat de lumea saraca si medie care cade mai usor in acest miraj, dar ignora efectul dramatic pe care il poate aduce o valoare asa de mare de bani peste noapte.
  Eu nu sunt de acord cu genul de castiguri atat de fabuloase, pentru ca ele mai degraba aduc moartea decat fericirea asa cum canta si manelistii "Banii nu aduc fericirea" si sincer aici le dau dreptate mai ales cand bani sunt in numar mare.
Loteria romana si statistica.Am vazut recent la stiri prezentand faptul ca numarul 13 e numarul cu cele mai mari aparitii.Eu personal consider irelevant acest fapt ca de fapt si multe considerente statistice.E greu daca nu imposibil sa dam o evaluare statistica si sa urmarim eventuale abateri de la ele ca fiind eventuale evenimente anormale susceptibile de incorectitudine.Aceasta dificultate e cauzata de numarul mic de extrageri comparativ cu totalul de combinatii.Putem sa estimam exact cum ai facut tu la 5/40 dar nu putem sa admitem daca e ceva in neregula ,pentru ca cine stie daca valoarea medie e ok si sa fi avut o dispersie cu o abatere mai mare in zona respectiva.
   Am vazut o discutie vizavi de ceea ce inseamna sa fi statistician.Pai statistician poate fi oricine care cunoaste cat decat matematica si in special domeniul de teoria probabilitatilor.Mai concret statisticieni sunt in fapt matematicieni care ajung sa se specializeze mai mult in acest domeniu,dar existenta de programe informatice destul de avansate fac ca acest domeniu sa fie profesat si de persoane care nu au neaparat cunostinte foarte avansate de matematica.
   

Electron

Citat din: virgil 48 din Aprilie 17, 2012, 08:13:20 PM
Citat din: Electron din Aprilie 17, 2012, 06:13:01 PM
CitatVa asigur ca nu incerc sa fac o statistica a numerelor castigatoare, de care este plina de altfel revista, fiindca nu cred ca iti poti majora sansele de castig calculand ceva.
Om de paie - eroare de logica.
Care este eroarea de logica? Ai inceput sa dai calificative si oamenilor?
Eroarea de logica e una clasica, si are acest nume simpatic: "om de paie". Ea consta in a aduce in discutie o idee care iti apartine de fapt tie si nu oponentilor de dezbatere, idee pe care o ataci si o distrugi, fara a avea nici o relevanta in discutie. Se numeste "om de paie" tocmai pentru ca lasa impresia ca e ceva important desi sunt doar paie in interior.

CitatDoar tu definesti si identifici aici pseudostiinta!
Nu eu definesc pseudostiinta, ea a fost definita de altii inaintea mea. Iar daca celialti participanti la discutie nu identifica pseudostiinta, noroc cu mine.

CitatSi oricum acest topic nu are veleitati stiintifice!
Pai atunci ti-ai gresit forumul, amice. Mergi si fabuleaza despre folosirea statisticii in analize irelevante altundeva, nu pe un forum dedicat stiintei. Daca vrei sa abordezi subiectul rational si riguros, atunci fa-o aici.

Citat
CitatSi daca nu e cel "statistic normal", care-i buba? Inseamna ca loteria "joaca murdar"?
Da
Ei nu mai spune! Si in ce consta acest joc murdar, mai exact? Cum influenteaza Loteria Romana rata ghicirii numerelor extrase? Hai, concret, nu doar acuze calomnioase gratuite si generice. Concret, ce e murdar in desfasurarea jocului?

CitatElectron, tu esti actionar la Loteria Romana?
Nu, dar primesc "comision" in functie de cat de putina pseudostiinta e ramasa necombatuta pe acest forum. :)



e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Aprilie 18, 2012, 11:43:36 AM
Ei nu mai spune! Si in ce consta acest joc murdar, mai exact? Cum influenteaza Loteria Romana rata ghicirii numerelor extrase? Hai, concret, nu doar acuze calomnioase gratuite si generice. Concret, ce e murdar in desfasurarea jocului?
Fiindca aduci in discutie "rata ghicirii numerelor extrase", revin pentru a afirma
iar, preocuparea mea in acest topic pentru rata acordarii premiilor la categoria I
Nu considera ca intre acestea doua este o determinare stricta.
  Am aratat ca la 5 din 40, a fost o abatere remarcabila a ratei acordarii premiilor,
in plus fata de rata statistica.
  Pentru 6 din 49 incerc sa extrag date din toate revistele Loto Prono ce
se pot accesa, dar intampin greutati, am mai spus. Ai in vedere varianta
teoretica in care aceste premii se "repartizeaza" si nu se castiga prin ghicirea   
numerelor. Cum crezi ca s-ar reflecta aceasta situatie in statistica jocului?

Electron

Citat din: virgil 48 din Aprilie 26, 2012, 08:30:39 PM
Fiindca aduci in discutie "rata ghicirii numerelor extrase", revin pentru a afirma iar, preocuparea mea in acest topic pentru rata acordarii premiilor la categoria I Nu considera ca intre acestea doua este o determinare stricta.
Dat fiind ca inca insisti cu aceasta discutie, deduc faptul ca, in cel mai bun caz, vorbim despre lucruri diferite. Ca atare, te invit sa precizezi ce intelegi tu prin "premii la categoria I" si cum stii tu ca se acorda ele (care sunt regulile). Fara asta, vorbim degeaba.

CitatAi in vedere varianta teoretica in care aceste premii se "repartizeaza" si nu se castiga prin ghicirea numerelor.
Poftim?

CitatCum crezi ca s-ar reflecta aceasta situatie in statistica jocului?
Daca nu vorbim despre acelasi joc (aceleasi reguli), discutia este inutila.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Din statistica oficiala publicata in revista Loto-Prono:
Frecventa extragerii celor 49 de numere la jocul 6 din 49, ne arata ca in cursul ultimelor
1107 trageri, numarul 13 a iesit cel mai des, de 160 de ori, iar numarul 40 a iesit cel
mai rar, de 107 ori. Raportul frecventelor celor 2 numere este de cca. 1,5 / 1, si la un
numar mare de extrageri pare normal. Dar ma intreb si eu ce conspiratie a facut ca tocmai
numarul 13 sa aiba frecventa cea mai mare? Vrea cineva sa combata superstitiile?

Electron

Citat din: virgil 48 din Mai 02, 2012, 08:25:14 PM
Dar ma intreb si eu ce conspiratie a facut ca tocmai
numarul 13 sa aiba frecventa cea mai mare? Vrea cineva sa combata superstitiile?
E inutil sa combati superstitiile. Dar e util sa combatem pseudo-stiinta.

virgil 48, de ce nu raspunzi la intrebarile adresate despre "castigurile la categoria I" ? Ti se pare ca nu e relevant ce intreb?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#69
 Castigurile la categoria I-a sunt cele mai mari la orice joc, deci sunt cele mai expuse
unor eventuale incercari de deturnare. Ele se acorda unor persoane pe baza unui
sistem de selectie devenit fragil, care ar trebui sa fie determinat de norocul acestora de
a ghici niste numere. Dar asigurarea legaturii directe dintre norocul de a ghici numerele
si acordarea premiilor, a fost slabita atat de mult, incat banuiala publicului ca se pot
acorda premii si altora, pe alte criterii, pare indreptatita.
Dece spun ca aceasta corespondenta a fost slabita?
1. S-a introdus sistemul electronic de administrare a jocului, care ca orice sistem electronic
poate fi manipulat de persoane pricepute.
2. S-a exclus complet sistemul de urmarire pe hartie, care era o amenintare la adresa
unor incercari de manipulare.
3. S-au introdus aparate de extragere a bilelor spectaculoase si sofisticate, ce produc
banuiala ca pot selectiona bilele. Se refuza formula unei extrageri simple.
4. Nu exista nici o certitudine ca nu se poate tipari si autentifica un bilet castigator, dupa
ce a avut loc tragerea.
5. Comisia care asista la extragere nu are posibilitatea sau atributia sa verifice daca cele
scrise la pct. 1-4 sunt conforme. Mai pot fi si altele, care imi scapa.
  Asadar legatura certa intre noroc si castig nu este asigurata . Iar daca apar abateri, acestea
se reflecta in statistica jocului. De aceea revista Loto Prono  publica numai unele statistici.

Electron

Citat din: virgil 48 din Mai 04, 2012, 11:45:12 AM
Castigurile la categoria I-a sunt cele mai mari la orice joc, deci sunt cele mai expuse
unor eventuale incercari de deturnare. Ele se acorda unor persoane pe baza unui
sistem de selectie devenit fragil
, care ar trebui sa fie determinat de norocul acestora de
a ghici niste numere.
Faptul ca tu il consideri fragil nu este un argument in sine.

CitatDar asigurarea legaturii directe dintre norocul de a ghici numerele
si acordarea premiilor, a fost slabita atat de mult, incat banuiala publicului ca se pot
acorda premii si altora, pe alte criterii, pare indreptatita
.
Ah, deci asta e frustrarea ta. Ti-a luat cam mult timp sa explici clar acest lucru.

CitatDece spun ca aceasta corespondenta a fost slabita?
Chiar asa, sa vedem de ce. Interesant ar fi de explicat de ce a trebuit sa scot cu clestele de la tine aceste motive, in loc sa incepi cu ele, ca sa stim de ce te consumi atat de mult pe acest subiect. Oricum, ramane un exemplu clar (si de neurmat) de abordare pseudostiintifica (in sensul de neserioasa) a unui subiect.

Citat1. S-a introdus sistemul electronic de administrare a jocului, care ca orice sistem electronic
poate fi manipulat de persoane pricepute.
Corect. Doar ca tot persoane pricepute, pot sa verifice daca sistemul a fost manipulat sau nu. Daca tu crezi ca "cei priceputi" sunt toti in curtea Loteriei Romane si ca restul lumii e tolomaca, atunci suspiciunile tale sunt implicit justificate.

Citat2. S-a exclus complet sistemul de urmarire pe hartie, care era o amenintare la adresa
unor incercari de manipulare
.
Plecand de la premisa ca Loteria Romana, daca ar vrea sa manipuleze acordarea castigurilor, s-ar impiedica de "sistemul de urmarire pe hartie", rezulta implicit ca suspiciunile tale sunt justificate.

Citat3. S-au introdus aparate de extragere a bilelor spectaculoase si sofisticate, ce produc
banuiala ca pot selectiona bilele
. Se refuza formula unei extrageri simple.
Interesant. Ramane sa explici cum anume crezi tu ca se pot selecta bilele in cazul aparatelor spectaculoase si sofisticate. Ceva concret, ceva ce nu se putea face "in formula unei extrageri simple".

Citat4. Nu exista nici o certitudine ca nu se poate tipari si autentifica un bilet castigator, dupa
ce a avut loc tragerea
.
Corect. Cu ce e diferita aceasta situatie fata de cazul sistemului de urmarire pe hartie ?

Citat5. Comisia care asista la extragere nu are posibilitatea sau atributia sa verifice daca cele
scrise la pct. 1-4 sunt conforme.
Esti sigur?

CitatMai pot fi si altele, care imi scapa.
Daca "iti scapa", atunci ele nu constituie argumente. Deci e inutil sa le aduci in discutie. (Tipic pseudo-stiinta).

CitatAsadar legatura certa intre noroc si castig nu este asigurata .
Cel putin, putem fi siguri ca, daca avem noroc sa ghicim cate bile trebuie, vom primi castigul corespunzator categoriei. Sau nici cu asta nu esti de acord?

Ca pot primi castiguri si altii care nu au indeplinit conditiile, e ceva ce nu doar ca nu se poate garanta, dar e oarecum evident, daca ne uitam la ce procente din banii cotizati pe bilete ajung inapoi (chiar si oficial) la norocosii castigatori. E o naivitate cat casa sa iti imaginezi ca activitatea Loteriei Romane nu aduce profituri acolo unde trebuie.

CitatIar daca apar abateri, acestea
se reflecta in statistica jocului.
Asta pe langa ca e pseudo-stiinta, deoarece iti lipsesc argumentele prin care sa demonstrezi ca "abaterile" din statistica jocului au o alta semnificatie decat natura aleatoare a procesului de extragere, e si hilar peste masura.

Este hilar pentru ca tu presupui ca Loteria Romana a aplicat o serie de masuri destul de costisitoare (vezi punctele 1 - 4) ca sa poata manipula jocul (asta presupune ca sunt ceva creiere care gandesc aceste lucruri, nu se fac chiar asa la plesneala), dar in acelasi timp, persoanele implicate sunt atat de imbecile incat sa manipuleze jocul intr-un fel care poate fi descoperit pe baza statisticilor. Cel putin, puteau sa extraga bani din joc in mod "statistic normal", daca tot sunt atat de pusi pe fapte conspirationiste. Dar nu, sunt niste imbecili care se dau singuri de gol. :D

CitatDe aceea revista Loto Prono  publica numai unele statistici.
E minunat ca ai gasit "explicatia" acestui fapt atat de curios. De aceea e irelevant orice demers pseudo-stiintific: pentru ca iti da iluzia ca explica lucruri, cand de fapt nu poate explica nimic. Fabulatiile aiuristice nu sunt explicatii.

Bun, in rezumat, apreciez faptul ca in sfarsit ai raspuns intrebarilor legate de "castigurile la categoria I", pentru ca astfel am putut sa vad nu doar care e frustrarea ta principala, ci si argumentele cu care te amagesti singur. Nu ma surprinde foarte tare sa vad cat de neserioase sunt argumentele tale si cat de naiv ai abordat aceasta situatie. Crezi ca Loteria Romana "joaca murdar", ca foloseste niste masinatii complicate si costisitoare, dar in acelasi timp cei responsabili sunt niste imbecili care habar nu au de domeniul matematic central al jocului pe care-l joaca: probabilitatile si statistica.

Faptul ca nu intelegi ca analiza statisticilor extragerilor si acordarii castigurilor nu poate releva nici o proba legata de eventuale manipulari, oricat de departe de "statistica nromala" ar fi ele, denota pentru mine foarte clar cine are lipsuri in domeniile matematice sus-numite.

Daca poti aduce probe concrete ca cei care au ghicit numerele nu si-au primit castigurile corespunzatoare, sau ca s-au acordat castiguri unor persoane care nu au indeplinit conditiile jocului, atunci pe baza lor poti sa faci acuzatii. Din pacate pentru demersul tau, statistica acestui Univers nu e stabilita/comandata de nici o teorie umana, sau altfel spus, teoriile umane nu pot obliga Universul sa se comporte "statistic normal", ca sa poti extrage concluzii din abaterile statistice.

In final precizez, daca mai era nevoie, ca nu am nici un interes in Loteria Romana (alegerea de a cotiza prin cumparearea biletelor e luata de fiecare pe cont propriu), singurul meu interes in aceasta discutie este "sa folosim statistica", cum cere titlul topicului, dar nu oricum ci asa cum trebuie, serios, adica stiintific, nu aiurea, adica pseudo-stiintific. Pana una alta, virgil 48, te complaci in pseudo-stiinta. Alegerea e a ta.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Opinia aceasta pe care o promovezi, ca ma consum, ca am frustrari si ca sustin acest
topic in scopuri revansarde, este o manifestare in favoarea Loteriei si nicidecum
impotriva pseudostiintei. Aspectul statistic al problemei este colateral, mi-am propus
sa-l folosesc fiindca nu am posibilitatea sa aduc dovezi, asa cum doresti tu. Asta ar
putea sa o faca justitia, procuratura si un corp de experti in informatica si statistica.
Iar daca premiile s-ar acorda dupa alte criterii decat norocul de a ghici numerele
extrase, atunci este normal ca undeva, un potential norocos ramane cu buza umflata,
dar nici macar nu afla. Premiile se acorda celor cu varianta castigatoare, care pot fi
cei care au ghicit sau nu. Cum s-ar putea intampla varianta cu NU, puteai sa intelegi
pana acum. Nu fi prea convins de prudenta specialistilor Loteriei, fiindca ei nu au o
parere prea buna despre jucatori. Vezi premiile pereche de la 5 din 40!

Electron

Citat din: virgil 48 din Mai 04, 2012, 05:18:49 PM
Opinia aceasta pe care o promovezi, ca ma consum, ca am frustrari si ca sustin acest
topic in scopuri revansarde, este o manifestare in favoarea Loteriei si nicidecum
impotriva pseudostiintei.
Eu observ pur si simplu comportarea ta. Singur ai recunoscut ca esti frustrat, acum imi arunci mie in carca acest lucru? In orice caz, daca nu ai observat, comportamentul tau este tipic de om frustrat. Eu nu stiu ce gandesti, vad doar ce postezi aici in public.

CitatAspectul statistic al problemei este colateral, mi-am propus
sa-l folosesc fiindca nu am posibilitatea sa aduc dovezi, asa cum doresti tu.
Problema e ca aspectul statistic este irelevant. De aceea propagi pseudo-stiinta.

CitatAsta ar
putea sa o faca justitia, procuratura si un corp de experti in informatica si statistica.
Cel mai probabil ai dreptate. Fa o sesizare la adresa lor. A arunca cu acuze gratuite pe internet nu este prea elegant. E in plus o dovada de lipsa de integritate intelectuala, foarte des intalnita la propagatorii de pseudo-stiinta.

CitatIar daca premiile s-ar acorda dupa alte criterii decat norocul de a ghici numerele
extrase, atunci este normal ca undeva, un potential norocos ramane cu buza umflata,
dar nici macar nu afla.
Daca cei care cotizeaza la Loteria Romana, nici atat nu fac sa verifice numerele de pe biletul lor in urma extragerii, atunci e vai de capul lor, si merita sa ramana "cu buza umflata".

CitatPremiile se acorda celor cu varianta castigatoare, care pot fi
cei care au ghicit sau nu. Cum s-ar putea intampla varianta cu NU, puteai sa intelegi
pana acum.
Nu inteleg cum de insisti cu astfel de acuze desi nu ai nici o dovada concreta. A arunca cu acuze in vant e tipic celor care nu au integritate intelectuala, adica, din nou, semn grav de pseudo-stiinta.

CitatNu fi prea convins de prudenta specialistilor Loteriei, fiindca ei nu au o
parere prea buna despre jucatori. Vezi premiile pereche de la 5 din 40!
Bine virgil 48, amageste-te cu argumentele tale naive. Eu ti-am atras atentia ca argumentele tale sunt gresite si ca ceea ce faci e pseudo-stiinta. Nu te pot obliga sa ai integritate intelectuala.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 1. Abateri ale frecventei numerelor extrase la 5 din 40, dupa statistica din revista
Loto Prono, considerand 994 extrageri:
    Minim, numarul 16 a fost extras de 125 de ori.
    Maxim, numarul 29 a fost extras de 169 de ori.
Raportul 169/125 este aproximativ 1,35. Intrucat la 5 din 49 am constatat ca acest
raport este 1,5 raman cu parerea ca tragerile cu bile, nu dau abateri mari in ceace
priveste frecventa iesirii numerelor. Doar suspiciunea de interventie exterioara in
treaba intamplarii, impiedica o concluzie in aceasta directie.
2. Comparand numarul de variante ce se jucau la 6 din 49 in aceeasi perioada a
anului trecut cu cel de anul acesta, constatam ca s-a redus la cca 2/3.
Sa fie de vina numai criza economica?
3. Am pus faptul ca nu se pot accesa consecutiv mai mult de 5-6 numere ale revistei,
pe seama ostilitatii Loteriei fata de cei ce ar incerca sa faca alte statistici decat ofera
ea. Daca exista alta cauza(tehnica), le sugerez stiind ca citesc si d-lor, sa publice
statistica numarului de variante jucate la 6 din 49 si 5 din 40, macar pentru tragerile
din 2011 si 2012. Sau sa completeze statisticile publicate, cu inca o coloana si anume
aceea a numarului de variante jucate la fiecare tragere. Fiindca asa, transparenta
acestor statistici este opaca.
 

virgil 48

 Penultima tragere la 6 din 49 la care s-a acordat premiu la categoria I, a fost cea din
05.01.2012 iar ultima a fost in 01.04. Numarul de variante jucate pentru cumularea
premiului din 01.04 a fost 11 896 272. Fondul incasat de Loterie a fost:
           11 896 272 x 4,80 = 57 102 105 lei (noi)
Premiul brut acordat la cat. I a fost 12 122 935 lei iar valoarea neta a premiului a
fost 12 122 935 x 0,75 = 9 092 201 lei (la 01.04)
Raportand  9 092 201 : 57 102 105 = 0,159 , inseamna ca loteria nu acorda premii
nete la cat I  18% din ce incaseaza la jocul acesta, cum am estimat la # 57 ci mai
putin. Pentru calculele ulterioare voi considera acest procent 16%.
Putem constata, fara a intra la banuieli, ca premiul a venit mai repede decat media
statistica, adica dupa 11 896 272 de variante jucate, in timp ce totalul de variante
posibile este 13 983 816. Daca insa se poate constata ca in medie, pe termen lung,
aceste premii vin mai devreme, atunci este o problema!