Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: Electron din Februarie 15, 2013, 03:05:31 PM
Citat din: prodcomb din Februarie 15, 2013, 11:37:19 AM
Ca o remarcă generală: în afară de minusuri (-) pe care le împarţi cu dărnicie (dintr-o plăcere lăuntrică!) [...] minusurile pe care cu o sadică plăcere mi le-ai pus tot mie!
prodcomb, tu chiar ai impresia ca afisand aceasta atitudine ma vei convinge ca meriti mai putine dezaprobari? Mai gandeste-te!


e-

Vreau să înţelegi să nu mai intri pe forum cu "temele" nefăcute. Citeşte o dată sau de mai multe ori cele postate şi pe urmă postează, după ce eşti convins că ai înţeles sau nu şi atunci mai pui întrebări.
Ţi-am indicat o bibliografie proaspătă, nu ai dat nici un semn dacă ţi-a plăcut sau nu.
Nu este suficient să auzi de ea, măcar să o răsfoieşti şi să vezi despre ce este vorba.

prodcomb


Pentru prodcomb:
Ce este scris mai sus nu ti se pare a fi o problema? Tu consideri ca loteria acorda
in medie mai putine mari premii la 6 din 49, fiindca ai o anumita imagine asupra
frecventei medii normale. Esti dispus sa iei in considerare ideea ca modul de calcul
pe care il aplici este necorespunzator? Adica frecventa ar putea fi mai mica decat
cea pe care o agreezi acum si potrivit careia loteria acorda prea putine premii?
Oricum nu pot demonstra eu singur asta, dar poate cu ajutorul tau...

P.S. Electron ar face orice sa abata discutia de la loterie.

[/quote]

Problema este următoarea: de la ultima apariţie a premiului I (15.11.2012) şi până în prezent, Loteria a acordat mai puţine premii faţă de cât indică teoria; datele sunt mai jos:
I - 0 - 1,070
II - 226 - 275,942
III - 12.464 - 14.486,961
IV - 238.816 - 263.984,629
Estimările sunt făcute pe baza datelor comunicate de Loterie.
Unul din cazurile de "incompatibilitate" este extragerea 1.173 (06.12.2012) la care s-au jucat 268.030 variante şi premiile au fost: II=4, III=132, IV=3.453. Am făcut încercări de repetare a situaţiei cu diverşi generatori de numere aleatoare (atât aritmetici cât şi fizici) şi nu am reuşit. Am reuşit doar atunci când am ales eu combinări din volumul de 13.983.816 (combinări de 49 luate câte 6).
Acesta este "marele" semn de întrebare.

virgil 48

#317
Citat din: prodcomb din Februarie 16, 2013, 07:19:42 AM
Problema este următoarea: de la ultima apariţie a premiului I (15.11.2012) şi până în prezent, Loteria a acordat mai puţine premii faţă de cât indică teoria; datele sunt mai jos:
I - 0 - 1,070
II - 226 - 275,942
III - 12.464 - 14.486,961
IV - 238.816 - 263.984,629
Estimările sunt făcute pe baza datelor comunicate de Loterie.
Unul din cazurile de "incompatibilitate" este extragerea 1.173 (06.12.2012) la care s-au jucat 268.030 variante şi premiile au fost: II=4, III=132, IV=3.453. Am făcut încercări de repetare a situaţiei cu diverşi generatori de numere aleatoare (atât aritmetici cât şi fizici) şi nu am reuşit. Am reuşit doar atunci când am ales eu combinări din volumul de 13.983.816 (combinări de 49 luate câte 6).
Acesta este "marele" semn de întrebare.
Prodcomb, fa-ma te rog sa inteleg care dintre cele doua variante de lucru le aplici ca sa obtii rezultatele acestea:
a)   Faci niste medii pe termn lung a rezultatelor obtinute anterior la extragerile loteriei. Deci cifrele tale ar fi o
    medie statistica a datelor publicate.
b)   Calculezi pe baza cunostiintelor si formulelor din teoria probabilitatilor care ar trebui sa fie aceste cifre, reiesind
    numai din numarul de variante jucate si numarul de variante posibile.
Cred ca esti de acord ca este o mare diferenta de abordare si intelegi dece ma intereseaza frecventa probabilistica si
nu frecventa statistica. Atunci cand am denumit topicul, eram departe de aceste probleme.

prodcomb

Citat din: virgil 48 din Februarie 16, 2013, 08:46:18 AM
Prodcomb, fa-ma te rog sa inteleg care dintre cele doua variante de lucru le aplici ca sa obtii rezultatele acestea:
a)   Faci niste medii pe termn lung a rezultatelor obtinute anterior la extragerile loteriei. Deci cifrele tale ar fi o
    medie statistica a datelor publicate.
b)   Calculezi pe baza cunostiintelor si formulelor din teoria probabilitatilor care ar trebui sa fie aceste cifre, reiesind
    numai din numarul de variante jucate si numarul de variante posibile.
Cred ca esti de acord ca este o mare diferenta de abordare si intelegi dece ma intereseaza frecventa probabilistica si
nu frecventa statistica. Atunci cand am denumit topicul, eram departe de aceste probleme.


Am mai spus că nu-mi place statistica.  ;)
Varianta b.

Electron

Citat din: prodcomb din Februarie 16, 2013, 07:00:26 AM
Vreau să înţelegi să nu mai intri pe forum cu "temele" nefăcute. Citeşte o dată sau de mai multe ori cele postate şi pe urmă postează, după ce eşti convins că ai înţeles sau nu şi atunci mai pui întrebări.
Pana una alta tu esti cel care a lasat intrebari neraspunse aici. Nu, nu am nici impresia nici pretentia ca trebuie sa raspunzi la intrebarile mele. Oricum ce m-a interesat am aflat deja. Multumesc si spor la postari pe forum.

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Pentru prodcomb:
Numarul de variante nedistincte jucate, necesar pentru a stabili cifrele de la # 317,
l-ai stabilit accesand numerele revistei Loto Prono sau ai considerat un numar
saptamanal mediu? Daca folosesti un numar mediu, prezinta-l, ca sa il preiau si eu.

prodcomb

Citat din: Electron din Februarie 16, 2013, 10:35:50 AM
Citat din: prodcomb din Februarie 16, 2013, 07:00:26 AM
Vreau să înţelegi să nu mai intri pe forum cu "temele" nefăcute. Citeşte o dată sau de mai multe ori cele postate şi pe urmă postează, după ce eşti convins că ai înţeles sau nu şi atunci mai pui întrebări.
Pana una alta tu esti cel care a lasat intrebari neraspunse aici. Nu, nu am nici impresia nici pretentia ca trebuie sa raspunzi la intrebarile mele. Oricum ce m-a interesat am aflat deja. Multumesc si spor la postari pe forum.

e-

Nu te mulţumi cu puţin, pune întrebări după recomandările pe care ţi le-am făcut.
Or să mai fie multe lucruri interesante.

prodcomb

Citat din: virgil 48 din Februarie 16, 2013, 06:43:12 PM
Pentru prodcomb:
Numarul de variante nedistincte jucate, necesar pentru a stabili cifrele de la # 317,
l-ai stabilit accesand numerele revistei Loto Prono sau ai considerat un numar
saptamanal mediu? Daca folosesti un numar mediu, prezinta-l, ca sa il preiau si eu.

Numărul variantelor (combinărilor) jucate la fiecare tragere (extragere 6 din 49) se comunică pe paginile Loteriei şi în revistă. Din aceste date estimez, prin calcul, cu formula prezentată de mine anterior, numărul variantelor distincte. Cu această valoare calculez probabilitatea de apariţie a premiului I.
Pentru estimarea numărului de premii pentru diferite categorii folosesc numărul variantelor comunicat de ei (nedisjuncte).

virgil 48

#323
Citat din: prodcomb din Februarie 17, 2013, 08:44:58 AM
Numărul variantelor (combinărilor) jucate la fiecare tragere (extragere 6 din 49) se comunică pe paginile Loteriei şi în revistă. Din aceste date estimez, prin calcul, cu formula prezentată de mine anterior, numărul variantelor distincte. Cu această valoare calculez probabilitatea de apariţie a premiului I.
Pentru estimarea numărului de premii pentru diferite categorii folosesc numărul variantelor comunicat de ei (nedisjuncte).
Intotdeauna am avut probleme cu determinarea numarului de variante jucate la extrageri, din paginile revistelor.
Este vorba despre blocarea descarcarii dupa ce ai accesat cca. 5 numere. Daca spui ca aceste date se comunica
si pe paginile siteului, indica-mi si mie te rog, sectiunea ce trebuie accesata fiindca eu nu am gasit-o.

prodcomb

#324
Citat din: virgil 48 din Februarie 17, 2013, 09:12:15 AM
Citat din: prodcomb din Februarie 17, 2013, 08:44:58 AM
Numărul variantelor (combinărilor) jucate la fiecare tragere (extragere 6 din 49) se comunică pe paginile Loteriei şi în revistă. Din aceste date estimez, prin calcul, cu formula prezentată de mine anterior, numărul variantelor distincte. Cu această valoare calculez probabilitatea de apariţie a premiului I.
Pentru estimarea numărului de premii pentru diferite categorii folosesc numărul variantelor comunicat de ei (nedisjuncte).
Intotdeauna am avut probleme cu determinarea numarului de variante jucate la extrageri, din paginile revistelor.
Este vorba despre blocarea descarcarii dupa ce ai accesat cca. 5 numere. Daca spui ca aceste date se comunica
si pe paginile siteului, indica-mi si mie te rog, sectiunea ce trebuie accesata fiindca eu nu am gasit-o.

Prima pagină, bara de sus, MEDIA / Informatii utile; dar datele sunt doar de la ultima tragere.
Deci, tot revista!
PS
Pentru azi sunt 980.914 variante jucate şi probabilitatea de apariţie a premiului I a ajuns la 68%.


virgil 48

#325
Citat
Prima pagină, bara de sus, MEDIA / Informatii utile; dar datele sunt doar de la ultima tragere.
Deci, tot revista!
PS
Pentru azi sunt 980.914 variante jucate şi probabilitatea de apariţie a premiului I a ajuns la 68%.
Daca calculatorul tau are si un fisier cu arhiva variantelor jucate la 6 din 49, ar fi de real folos.
Loteria afiseaza o multime de statistici, dar transparenta ei se opreste cand este vorba de
numarul de variante jucate. Numarul variantelor jucate numai pentru o extragere, nu este
edificator pentru estimarea probabilitatii de aparitie a marelui premiu, pe care ai anuntat-o.
Desi considerand fiecare extragere separat, atunci probabilitatea de aparitie mi se pare a fi
(980 914 - 980 914 x 0,05) : 13 983 816,  deci cca. 6,7 %

imanip

Citat din: virgil 48 din Februarie 20, 2013, 08:12:11 AM
 Daca calculatorul tau are si un fisier cu arhiva variantelor jucate la 6 din 49, ar fi de real folos.
Loteria afiseaza o multime de statistici, dar transparenta ei se opreste cand este vorba de
numarul de variante jucate. Numarul variantelor jucate numai pentru o extragere, nu este
edificator pentru estimarea probabilitatii de aparitie a marelui premiu, pe care ai anuntat-o.
Desi considerand fiecare extragere separat, atunci probabilitatea de aparitie mi se pare a fi
(980 914 - 980 914 x 0,05) : 13 983 816,  deci cca. 6,7 %
Salut virgil 48. Poti sa te uiti la site-ul Noroc-Chior.Ro. Ei au cele ce te intereseaza incepand cu anul 1998, doar... Iata linkul aici http://noroc-chior.ro/Loto/6-din-49/arhiva-rezultate.php?Y=1998.
Voi reveni!

virgil 48

 Imanip, imi pare rau, dar la adresa indicata de tine nu am gasit nici o statistica
a numarului de variante jucate la loto, pentru nici o perioada.
Daca ai gasit asa ceva, indica-mi te rog si sectiunea.

virgil 48

#328
 Toti cei ce acceseaza acest topic si sunt interesati ca sa avem in Romania o
loterie de stat corecta, sunt rugati sa adreseze pe orice cale, solicitarea
ca arhiva publicata, ce cuprinde datele tragerilor si numerele castigatoare,
sa fie completata cu numarul de variante jucate la acea extragere.
Chiar daca pentru majoritatea jucatorilor informatia nu are importanta,
va constitui o piedica serioasa in calea manevrelor ilegale. Treptat, multi
dintre dvs. vor intelege calculele ce arata cat este de credibila activitatea
loteriei.

virgil 48

#329
Citat din: virgil 48 din Februarie 02, 2013, 02:28:23 PM
Este vorba despre calculul frecventei medii de aparitie a premiilor la cat. I.
In aceasta ipoteza, frecventa la 6 din 49, este de cca. 1 la 20 de extrageri
sau 1 la 2,5 luni, considerand numarul de variante nedistincte jucate la fiecare
extragere, cca. 730 000. Un numar de 5 mari premii pe an se incadreaza aproape
de media anilor 2009 - 2011(vezi # 257), dar abaterile sunt mari. De aceea am
acuzat o posibila interventie omeneasca.
Aceasta pare sa fie concluzia privind cautarea frecventei probabilistice medii a
aparitiei marilor premii la 6 din 49. Nu am reusit sa gasesc un argument matematic
pentru ipoteza ca aceasta ar fi mai mica, deci ca se acorda mai multe mari premii
decat este normal. Consider ca anii 2009 si 2011 cand s-au acordat numai cate
doua, nu s-au inscris intr-o manifestare normala, iar anul 2013(fiind tot impar ;)),
probabil ca va fi lafel.
Ma indepartez de afirmatiile mele de la # 257 si # 298 si ma apropii de
cele ale lui prodcomb, vizand intarzierea actuala a aparitiei marelui premiu.
Cat despre cauza cresterii bruste la inceputul anului, a numarului de variante
jucate, asupra careia am mai atras atentia, ar putea fi explicata prin interventia
fiscului, fiindca declararea unui numar mai mic, prejudiciaza interesele statului.