Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: virgil 48 din Martie 22, 2012, 07:13:35 AM
PS:  Vad ca softul nu-mi permite sa-mi pun [dezaprob] singur, asa ca astept.
De ce postezi aici mesaje pe care le dezaprobi singur?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#31
 Nu am asteptat degeaba, inca un minus a venit pe sondajul meu de popularitate intr-o
perioada in care nu am mai postat pe alt topic.
Fiindca suporterul Loteriei Romane care imi dezaproba fiecare postare de aici, nu doreste
sa poarte un dialog, sau sa-si argumenteze dezaprobarea, punand minusuri la adapostul
dublului anonimat, il anunt ca sunt in cautarea altor subiecte la acest topic, pe care le voi
posta fara aprobarea lui, atata timp cat nu va exista o dezaprobare din partea administratiei.

Electron

virgil 48, pentru postarea anterioara, in care nu ai raspuns intrebarii directe adresate tie, ti-am dat o dezaprobare.

Repet intrebarea: de ce postezi lucruri pe care le dezaprobi singur?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: virgil 48 din Martie 22, 2012, 07:13:35 AM
PS:  Vad ca softul nu-mi permite sa-mi pun [dezaprob] singur, asa ca astept.
Concluzia ca imi dezaprob singur postarea cu pricina, ai tras-o singur. Eu voiam sa-l
scutesc de efort pe aparatorul anonim al cauzei Loteriei Romane, care dupa cum
vezi nu a ratat ocazia. Ba chiar de la -13 la -17 putem spune ca s-a tinut de treaba
cu abnegatie(chiar daca un minus a fost al tau). Cred ca este o persoana care a avut
noroc la loto!

Electron

Citat din: virgil 48 din Martie 26, 2012, 12:56:11 PM
Concluzia ca imi dezaprob singur postarea cu pricina, ai tras-o singur. Eu voiam sa-l
scutesc de efort pe aparatorul anonim al cauzei Loteriei Romane, care dupa cum
vezi nu a ratat ocazia.
virgil 48, faptul ca ai aflat ca soft-ul nu-ti permite sa dai "dezaprob" la propriul mesaj imi indica faptul ca tu ai incercat efectiv sa faci acest lucru, actiune care este de neinteles pentru mine. Daca exista personajul mitic despre care tot fabulezi pe aici, crezi ca prin a-ti dezaproba singur mesajele il opresti sa te dezaprobe si el? Chiar nu-ti dai seama cat esti de ridicol?

Parerea mea este ca atata timp cat nu te preocupa argumentele serioase ci doar ciondaneala cu un mitic personaj care "apara Loteria Romana" meriti sa fii dezaprobat de toti cei care iti citesc fabulatiile.

e-
Don't believe everything you think.

zec

Loteria romana nu cred ca are interes in a creea false castiguri,cu toate ca exista portite cu care ar putea sa realizeze asa ceva.Noi nu vedem biletele castigatoare si nici nu le prezinta in vreo revista sau pe site,mai ales a biletelor de valori mari.
Acel calcul pe care l-am facut a fost sa arat si sa dovedesc ca ei colecteaza suficienti de multi bani doar prin taxe si cota parte din incasari astfel incat sa nu fie interesati in ceea ce am  scris anterior.Problema loteriei e sa ascunda informatiile de genul acesta si daca ar fi publice cred ca ar avea impact imens in randul populatiei.Ceea ce nu pricep ei e ca o loterie cu cat e mai corecta cu jucatorii cu atat ii merge mai bine.Daca lumea care joaca pierde in procent foarte mare ajung sa abandoneze jocul.Astfel ca o loterie romana are nevoie de o reorganizare daca vor sa creasca profiturile,caci cazinourile si casele de pariuri incep sa aiba cifre de afaceri mult mai mari ca ale loteriei nationale ceea ce ar trebui sa dea de gandit.
Ca incheiere nu vad rostul sa cauti ilegalitati la loteria romana, pentru ca nu cred ca vei gasi asa ceva.Cat despre statistica e greu de spus daca e influentata sau nu deoarece nu vorbim de un fenomen social ci de analiza unui eveniment.
Deci evenimentele rare pot avea loc cum a fost de exemplu iarna de anul acesta una care nu sa mai intalnit din ani 60.Deci nu putem sa zicem ca a pus cineva zapada intentionat.

virgil 48

Citat din: zec din Martie 26, 2012, 01:44:24 PM
Loteria romana nu cred ca are interes in a creea false castiguri,cu toate ca exista portite cu care ar putea sa realizeze asa ceva.Noi nu vedem biletele castigatoare si nici nu le prezinta in vreo revista sau pe site,mai ales a biletelor de valori mari.
Fiindca te referi la Loteria Romana sunt de acord, dar in tara aceea indepartata de care ti-am zis,
sa poti deturna intr-o directie dorita jumatate din banii ce se intorc jucatorilor, este un obiectiv
interesant. Daca nu mai doresti sa participi la acest topic, te inteleg. Sper ca sfaturile bune
postate de tine sa fie citite.

virgil 48

#37
Citat din: virgil 48 din Martie 21, 2012, 05:26:08 PM
Raportul acestora este:  142 506 : 183 579 396 = 1 / 1288,2  adica o sansa la 1288, care se
refera numai la cele 4 luni din anul precedent. Dar "fenomenul" a mai continuat inca 2 luni si
anul acesta si poate ca ar fi continuat si acum.
Am calculat si nu a zis nimeni ca am gresit, ca probabilitatea ca cele 10 mari premii decernate
in ultimele 4 luni ale anului precedent la 5 din 40, sa apara numai in perechi de cate 2
succesive, era de 1 / 1288,2, deci aproximativ o data la 429 de ani. Sa vedem ce probabilitate
era ca acest fenomen sa se petreaca pe parcursul unei jumatati de an, adica adaugand lunile
ianuarie si februarie 2012, cum s-a intamplat de fapt:
In intreaga perioada au avut loc 53 de trageri si s-au decernat 14 mari premii, dupa cum am
mai spus in 7 perechi succesive, fara exceptii. Asta inseamna ca cele doua trageri care le
socotesc perechi, apareau una dupa alta fara nici o pauza intre ele.
Numarul total de variante posibile pentru aparitia celor 14 trageri cu premiu la cat.I, este:
 C5314 = 53! : 14! :39! = 2403,98 x 109
Numarul de variante in care apar cele 7 perechi este:
 C467 = 46! : 7! : 39! = 1 163 580
Raportul acestora este :   1 163 580 : 2 403 980 x 106  adica 1 la 2 066 020.
Deoarece se refera la perioade de 6 luni, mi se pare ca asta inseamna, ca situtia se putea
intampla cam o data la un milion de ani. Daca cineva mai in tema, are ceva de corectat, il
rog sa o faca.

Electron

Citat din: virgil 48 din Martie 29, 2012, 06:16:50 PM
Deoarece se refera la perioade de 6 luni, mi se pare ca asta inseamna, ca situtia se putea
intampla cam o data la un milion de ani.
In primul rand, eu nu am inteles cum ai ajuns la cifra asta de "un milion de ani".

In al doilea rand, nu vad care e relevanta acestui calcul. Aplica aceeasi logica la situatia urmatoare:

Eu iau un zar si il arunc in fiecare zi de 100 de ori.

In prima zi obtin o anumita combinatie, din cele 6100 posibile. Care e probabilitatea sa obtin in prima zi acea combinatie? "O data la cati ani" obtin acea combinatie?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Martie 29, 2012, 06:37:39 PM
In primul rand, eu nu am inteles cum ai ajuns la cifra asta de "un milion de ani".
-Fiinca este vorba de perioade de 6 luni, consider 2 milioane(2 066 020) de astfel de
perioade, un milion de ani.

-Nici una dintre variante nu o impiedica nimeni sa iasa prima. Dar variantele in care
toate cele 14 castiguri ies consecutiv sunt  53 - 14 =  39,  iar variantele in care ies
perechi sunt  1 163 580 (mai sus). Daca pui conditii mai usoare si mai apropiate de
o desfasurare obisnuita, sunt variante mai multe, care au sanse mai mari sa iasa la
intervale mai scurte. Pacat ca nu avem un statistician printre noi!

Electron

#40
Citat din: virgil 48 din Martie 29, 2012, 07:55:11 PM
-Fiinca este vorba de perioade de 6 luni, consider 2 milioane(2 066 020) de astfel de
perioade, un milion de ani.
De ce ar fi perioade care nu se suprapun? In 6 luni si o saptamana, sunt de fapt 2 perioade de "6 luni", decalate, in care se poate analiza o serie de 53 de extrageri consecutive, nu-i asa ?

Citat-Nici una dintre variante nu o impiedica nimeni sa iasa prima.
Cu asta nu raspunzi intrebarii puse. Nu sti, sau nu vrei sa raspunzi?

CitatPacat ca nu avem un statistician printre noi!
Edit: Din cele ce spui, deduc faptul ca tu nu esti un statistician (adica nu cunosti suficient de bine acest domeniu).
Nu am idee de unde stii tu cati statisticieni sunt "printre noi". Poate sunt o gramada, dar pe care nu-i intereseaza asemenea abordare. Asa ca te intreb: de ce folosesti "argumente" din domenii pe care nu le cunosti?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Electron din Martie 29, 2012, 08:05:07 PM
De ce ar fi perioade care nu se suprapun? In 6 luni si o saptamana, sunt de fapt 2 perioade de "6 luni", decalate, in care se poate analiza o serie de 53 de extrageri consecutive, nu-i asa ?
Este o observatie pe care mi-o insusesc, cu fiecare noua tragere distributia castigurilor pe
ultimele 6 luni se modifica mai mult sau mai putin, intervalul avansand un pas. Asta inseamna
ca trebuia sa iau in calcul un numar de cca.107 intervale anual, si nu numai 2 asa cum am facut.
Rezultatul este:    2 066 020 : 107 = 19308,6 ani    in care o varianta de felul celor in discutie
sa aiba sansa 1 ca sa apara. Bineinteles ca pentru perioade mai scurte sau mai lungi sansa va
fi mai mica, dupa forma clopotului lui Gauss.
Accept si observatia cu privire la pregatirea mea in acest domeniu, dar daca cei ce ar fi mai
recomandati au retineri cum spui, cu ajutorul tau sper sa ma apropii de adevar. Daca nu, macar
voi furniza un subiect pentru topicul cu ignoranta. Voi analiza si celelalte intrebari.

virgil 48

Citat din: Electron din Martie 29, 2012, 06:37:39 PM
Eu iau un zar si il arunc in fiecare zi de 100 de ori.
In prima zi obtin o anumita combinatie, din cele 6100 posibile. Care e probabilitatea sa obtin in prima zi acea combinatie? "O data la cati ani" obtin acea combinatie?
De la teoria probabilitatilor nu obtii raspunsuri sigure. Oricare dintre cele 6100 variante are sansa de
aparitie 1, in  6100 : 364 ani, posibilitatea de aparitie mai repede sau mai tarziu, scazand dupa forma
clopotului lui Gauss. Sansa ca sa apara varianta formata numai din cifra 3, pentru orice tragere este 1 : 6100.
Relevanta unor astfel de calcule este relativa, iti poti face o parere despre frecventa unui eveniment.

Electron

Citat din: virgil 48 din Aprilie 03, 2012, 08:41:51 AM
De la teoria probabilitatilor nu obtii raspunsuri sigure.
Probabil glumesti.  :D

CitatOricare dintre cele 6100 variante are sansa de
aparitie 1, in  6100 : 364 ani,
Si cam cati ani inseamna asta? Nu ai facut calculul?

Citatposibilitatea de aparitie mai repede sau mai tarziu, scazand dupa forma
clopotului lui Gauss.
Fals. De unde ai dedus acest rezultat? Folosind si numai logica elementara, daca probabilitatea de aparitie este aceeasi la fiecare "extragere", atunci probabilitatea de aparitie "mai tarziu" trebuie sa fie o functie strict crescatoare in timp. Esti de acord sau nu?

CitatSansa ca sa apara varianta formata numai din cifra 3, pentru orice tragere este 1 : 6100.
Corect.

CitatRelevanta unor astfel de calcule este relativa, iti poti face o parere despre frecventa unui eveniment.
Tocmai de aceea ti-am pus intrebarile pe care ti le-am pus. Daca nici acum nu intelegi de ce calculele tale sunt irelevante pentru evenimente de acest fel, atunci asta e. Altfel nu stiu cum sa mai incerc sa te fac sa intelegi.

Inainte de "extragerea" cu zaruri, orice combinatie are probabilitatea de a aparea prima 1/6100.
Dupa "extragere", combinaita obtinuta are probabilitatea de exact 1. Ce conspiratie face ca acea combinatie obtinuta, si nu alta, sa iasa prima?


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#44
Citat din: Electron din Aprilie 03, 2012, 12:39:40 PM
Citatposibilitatea de aparitie mai repede sau mai tarziu, scazand dupa forma
clopotului lui Gauss.
Fals. De unde ai dedus acest rezultat? Folosind si numai logica elementara, daca probabilitatea de aparitie este aceeasi la fiecare "extragere", atunci probabilitatea de aparitie "mai tarziu" trebuie sa fie o functie strict crescatoare in timp. Esti de acord sau nu?
De acord, am formulat gresit. De fapt nici eu nu folosesc altceva decat logica elementara. Reformulez fragmentul din
citat astfel:
 posibilitatea de a fi extrase intr-un termen mai lung sau mai scurt, corespunde unui numar din ce in ce mai mic de
variante, dupa forma clopotului lui Gauss.
Despre calculul lui 6 100, acum chiar glumesti tu, desi poate sa existe un calculator pe internet care sa
faca si asta. Ce sa facem cu numarul acela? Asa macar il putem exprima cu 4 cifre!
Despre calculele prezentate aici, nu se poate spune ca toate sunt irelevante. Cele care prezinta procentul de 32,5 %,
ce constituie partea din fondul adunat de Loteria Romana la 5 din 40, ce se intoarce(oficial) jucatorilor, reprezinta o
realitate alarmanta, ce ar trebui cunoscuta de toti participantii.