Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

imanip

Citat din: virgil 48 din Februarie 06, 2013, 06:50:50 PM
Citat din: imanip din Februarie 06, 2013, 12:44:38 AM
Cu mici intarzieri am revenit pe forum. Va salut pe toti... Dupa cum am promis cateva topicuri mai sus am reusit sa creez un program de generare a unor numere la loto 6/49. Am sa pun link-ul aici. http://imanip.hol.es/sume/GVar.php... Sper sa fie cat de cat bun, oricum sunt in creearea unui program dupa distributia numerelor, mai exact un grafic care va calcula momentan ultimele 8 variante iesite si numerele care au cele mai mari sanse de-a iesi... si bineinteles, un generator de numere care are un algoritm de sortare a tuturor variantelor...
Imanip, eu la loto nu mai joc de o vreme, dar sunt curios sa inteleg ce ai facut la pagina
unde trimite linkul tau. Am introdus numarul 200 si am obtinut urmatoarele:
1181   1997.08. 17;          20, 35, 21, 37, 35, 41.
Fiindca seamana oarecum cu datele din arhiva lui prodcomb(de la #230), dar nu corespund
identic, poate ne explici mai amanuntit ce reprezinta si cum se pot utiliza.
Chiar daca acum sunt prea ocupat cu unele programe si bineinteles cu serviciul, am timp sa si raspund...Ceea ce am facut eu in acel program nu-i altceva decat ca am scazut pe ultimele 7 variante (coloana a 6 a, spre exemplu) cu 6,7,7,7,7,7,(7) reprezentand ultima coloana la C(7,6) = 7, la fel si celelalte(spre exemplu coloana a 5 a are 5,5,6,6,6,6,(6)). Am observat ca multe numere identice cu a 7 a varianta se potrivesc (adica 1,2,3 chiar si 4 numere sunt egale...). Acesta-i un calcul mult simplificat decat a celui cu 13983816 variante, eu avand doar 7 variante. Mai sunt si cativa algoritmi,..., iti voi explica mai tarziu.

imanip

Voi creea un program in format php cu tot ce tine de legea distributiilor sau a probabilitatilor mai exact pentru ca, din cate vad eu, nu prea ai de la cine sa inveti si nici site care sa explice prin exemple astfel de lucruri, poate doar evaziv... Sunt genul de om care daca am o idee sau o viziune o impartasesc si celorlalti asemeni mie. Tot ce am creeat pana acum au fost din pricina celor expuse mai sus, a ceea ce nu gaseam pe .net(cautam adesea cu google dar nimic, eram frustat si-mi puneam ambitia sa fac eu),  dar era o necesitate pentru mine... Pana acum, nimic n-a fost imposibil si asta doar prin perseverenta si rabdare cat cuprinde. Cam atat despre intimitatea mea, sa revenim cu picioarele pe pamant. Asadar voi revenii cu acel proiect cat mai curand posibil, caci este aproape gata, dar trebuie verificat si trecut prin mai multe filtre. Te voi tine la curent cu ultimele retusuri si eventual cu programul gata...
Pe curand.

virgil 48

 Incercand sa ma opresc asupra uneia dintre cele 3 ipoteze prezentate la # 280,  extrag
date din ultimele 2 fisiere de la # 284. Este vorba de 3 secvente de cate 100 extrageri
consecutive, din anii 2009, 2010, si 2011, care se sfarsesc fiecare cu cate o extragere
ce a produs un premiu de cat. I la 6 din 49, si  inca 3 secvente care sunt cele
precedente primelor 3. Dupa cum este normal, acestea se termina cu o extragere
la care s-a inregistrat cel mai mare report, fiind cu un pas in urma primelor 3.
Am calculat distanta cumulata a celor 6 siruri(coloane) de 100 de numere fata de
distributia binomiala teoretica, cu ajutorul fisierului zip.(#226/16)

1. Secvente cu ultima extragere castigatoare(s-au acordat premii de cat.I):
 
  Secventa       Data          Ultima extragere     Distanta cumulata a celor 6 siruri de 100 de numere
 
   770-869   24.12.2009  34 42  8 16 13 15    10,435+10,407+11,333+7,777+15,137+11,111= 62,200
   839-938   29.08.2010  28 21 12  7 23 11    5,455+ 6,585+14,727+12,327+10,819+11,221 = 61,135
   964-1063 13.11.2011  34 20 12 45  9   1    22,099+19,511+10,839+15,305+9,543+13,859= 91,155

2.Secventele precedente celor de mai sus:
   
   769-868   20.12.2009  47  4 28 39 43 16    14,435+11,427+11,333+7,777+ 11,137+8,883 = 64,992
   838-937   26.08.2010  6  24 20  9  38 36    7,427+10,091+14,727+12,643+7,047+9,221   = 61,156
   963-1062 10.11.2011  11 19 13  6  24 48    22,099+20,727+12,893+16,989+10,009+9,859= 92,522

Faptul ca rezultatele acelor adunari sunt mai mari in sectiunea 2 decat in sectiunea 1, pare sa indice
ca variantele castigatoare se aliniaza mai bine la distributia binomiala decat celelealte. Inseamna ca
ipoteza II care am pus-o in discutie la # 280, ca posibilitate a loteriei de a directiona dupa dorinta
marile premii la 6 din 49, are sanse mici sa fie cea folosita in realitate.
Se evdentiaza faptul ca in anul 2011 tragerile au fost mai departate de calitatea de a fi intamplatoare
(aleatoare) decat in anii precedenti. Un grafic al variatiei in timp a acestor sume, executat pe calculator,
ar putea produce concluzii interesante.

virgil 48

 Concluzia din raspunsul precedent ma determina sa elimin provizoriu punctul 2 din
lista postata la # 280:
Citat din: virgil 48 din Februarie 05, 2013, 07:17:36 PM
  - Ipoteza 1: Aparatul are posibilitatea de a alege numerele. Loteria doreste sa dirijeze
toate marile premii, nu risca sa fie luat vreunul de un catigator intamplator.
Dupa incheierea vanzarii de bilete, selecteaza o varianta necistigatoare si o transmite
aparatului pentru a fi prezentata publicului. Cand doreste sa acorde premiul, varianta
persoanei alese, este comunicata aparatului si se rezova.
Aceasta varianta de lucru, presupune ca toate variantele extrase sa fie prestabilite
de o persoana, deci prezinta vulnerabilitate din punct de verdere al calitatii celor 6 siruri
de a fi aleatoare. Poate deveni suspecta cu ajutorul teoriei probabilitatilor.
 
- Ipoteza 3: Aparatul nu are posibilitatea de a alege numerele. Castigurile sunt luate
ca si la ipoteza 2, de ambele categorii de castigatori. Castigatorii fraudulosi sunt
introdusi, confectionand  un bilet dupa ce a avut loc extragerea.
Cele 6 siruri de numere despre care am vorbit sunt complet aleatoare, dar numarul
de castiguri va fi mai mare decat cel normal.
Faptul ca distanta distributiei numerelor celor 6 siruri de la 6 din 49 inregistreaza
abateri asa de mari de la un an la altul, cca. 90 / 60 ( 2011 / 2010 ), indica o
sansa mai mare pentru ipoteza 1, ori poate combinarea ambelor posibilitati ramase.
Fiindca modul de operare de la pct. 3, nu este impiedicat de eventuala capacitate a
aparatului de a alege bilele. S-ar putea obtine informatii mai sigure, in cazul determinarii
frecventei statistice medii(certe), de aparitie a marilor premii. Fiind vorba despre
frecventa calculata in functie de numarul de variante jucate, nu de timp, deocamdata
lucrez cu supozitii.

virgil 48

 A facut cineva o automatizare. Punctul de dezaprobare il primesc imediat, chiar si atunci
cand Electron nu este pe forum! ;D

imanip

Incerc sa pun o parte din program pe http://imanip.hol.es/sume/distnum.php, neavand timpul necesar de-al finaliza. Voi incerca sa regrupez pe pagini iar la final sa le integrez pe toate intr-o singura pagina... Imi cer scuze daca mai intarzii in a scrie pe acest forum. Timpul mi-e limitat, dar incerc sa-mi respect promisiunile. Sper sa fie de ajutor acel exemplu; voi revenii si cu altele...
Pe curand.

Electron

Citat din: virgil 48 din Februarie 13, 2013, 09:05:36 PM
A facut cineva o automatizare. Punctul de dezaprobare il primesc imediat, chiar si atunci
cand Electron nu este pe forum! ;D
Stai linistit, virgil48, e o conspiratie in acest sens. :)

e-
Don't believe everything you think.

prodcomb

Citat din: virgil 48 din Februarie 07, 2013, 02:23:44 PM
   Consemnez aici adresele din topic ale fisierelor pe care ni le-a pus la dispozitie
pana in prezent, prodcomb:
1. Pag. 10, # 135     Distributia binomiala, grafic
2. Pag. 10, # 148     Binomiala 6 din 49, tabel si grafic
3. Pag. 12, # 167     36 extrageri si grupele de aparitie pentru 1174
                               Realizat 1174 grafic
4. Pag. 12, # 173     Distributia binomiala 100 extrageri cu revenire, 1 din 49
5. Pag. 16, # 226     Fisier zip, distributia coloanelor de 100 de extrageri, 177 - 1180
6. Pag. 16, # 230     Arhiva extragerilor 12.01.1997 - 30.12.2012

Mulţumesc pentru "cuantificare".
Oare care din ele au primit semnul (-) ?
Mai bine ar fi ca să se pună întrebări de către cei care nu au înţeles sau au înţeles greşit unele lucruri; altfel rămân la "umbră" şi "minusează" de acolo, lucru de loc interesant.
;)

virgil 48

 Minus se acorda din oficiu pentru participarea la acest topic. Nu-ti face griji,
daca nu te retragi, o vei lua si tu pe urmele mele. Fisierele nu au nimic,
sunt valoroase pentru cine le intelege si vrea sa le foloseasca.
Vezi daca poate calculatorul tau raspunde ultimului rand de la # 287.

prodcomb

Citat din: virgil 48 din Februarie 14, 2013, 03:53:11 PM
Minus se acorda din oficiu pentru participarea la acest topic. Nu-ti face griji,
daca nu te retragi, o vei lua si tu pe urmele mele. Fisierele nu au nimic,
sunt valoroase pentru cine le intelege si vrea sa le foloseasca.
Vezi daca poate calculatorul tau raspunde ultimului rand de la # 287.

Interesant!
Ar trebui ca băieţii să pună mâna să studieze carţile lui Barboianu Cătălin, care sunt şi în româneşte, pentru o primă iniţiere în domeniu. După aceea mai vedem!
Nu mi se pare interesant #287; deocamdată "marea problemă" a Loteriei este că dă premii mai puţine numeric decât zice teoria.

Electron

#295
Citat din: prodcomb din Februarie 14, 2013, 04:50:35 PM
Ar trebui ca băieţii să pună mâna să studieze carţile lui Barboianu Cătălin, care sunt şi în româneşte, pentru o primă iniţiere în domeniu. După aceea mai vedem!
Bine mai baieti, daca tot sunteti asa stiutori si asa de cititi, ia raspundeti la intrebarea urmatoare:

Cu un zar echilibrat, s-au facut mai multe aruncari si s-a obitinut urmatoarea distributie de rezultate:
1 - de 8 ori
2 - de 5 ori
3 - de 7 ori
4 - de 3 ori
5 - de 7 ori
6 - de 2 ori

Ia calculati probabilitatea pentru a se obtine un 6 la urmatoarea aruncare cu acelasi zar. :)

e-

PS:
Citat din: virgil 48 din Februarie 14, 2013, 03:53:11 PM
Minus se acorda din oficiu pentru participarea la acest topic.
Nu stiu de unde scoate virgil48 asemenea elucubratii inepte, dar va pot spune de ce va acord eu minusuri la acest topic: in fiecare zi in care gasesc prosteli pseudo-stiintifice in postarile voastre, le dezaprob. Pe acest forum incercam sa promovam stiinta si nu pseudo-stiinta.  :-X
Don't believe everything you think.

prodcomb

Citat din: Electron din Februarie 14, 2013, 05:17:19 PM
Citat din: prodcomb din Februarie 14, 2013, 04:50:35 PM
Ar trebui ca băieţii să pună mâna să studieze carţile lui Barboianu Cătălin, care sunt şi în româneşte, pentru o primă iniţiere în domeniu. După aceea mai vedem!
Bine mai baieti, daca tot sunteti asa stiutori si asa de cititi, ia raspundeti la intrebarea urmatoare:

Cu un zar echilibrat, s-au facut mai multe aruncari si s-a obitinut urmatoarea distributie de rezultate:
1 - de 8 ori
2 - de 5 ori
3 - de 7 ori
4 - de 3 ori
5 - de 7 ori
6 - de 2 ori

Ia calculati probabilitatea pentru a se obtine un 6 la urmatoarea aruncare cu acelasi zar. :)

e-

PS:
Citat din: virgil 48 din Februarie 14, 2013, 03:53:11 PM
Minus se acorda din oficiu pentru participarea la acest topic.
Nu stiu de unde scoate virgil48 asemenea elucubratii inepte, dar va pot spune de ce va acord eu minusuri la acest topic: in fiecare zi in care gasesc prosteli pseudo-stiintifice in postarile voastre, le dezaprob. Pe acest forum incercam sa promovam stiinta si nu pseudo-stiinta.  :-X

E bine şi cu zarul, că pe softpedia nu se putea trece de monedă!
Nu mi se pare un zar echilibrat, după cum s-a comportat în cele 32 aruncări. Probabilitatea este 1/6.
Deci aşteptăm întrebari mai "bune".
Despre ce "prosteli pseudo-ştiinţifice" este vorba în postările mele?

Electron

Citat din: prodcomb din Februarie 14, 2013, 06:27:48 PM
Nu mi se pare un zar echilibrat, după cum s-a comportat în cele 32 aruncări.
De ce nu ti se pare echilibrat? Vrei sa spui ca un zar echilibrat nu ar da asa o distributie?

CitatProbabilitatea este 1/6.
De ce e 1/6? Cum ai calculat aceasta probabilitate, data fiind distributia din problema?

CitatDeci aşteptăm întrebari mai "bune".
Pai intrebarea principala este: cum influenteaza distributia data de mine, calculul probabilitatii pentru urmatoarea aruncare? Nu te grabi cu raspunsul, ca e important. :)

CitatDespre ce "prosteli pseudo-ştiinţifice" este vorba în postările mele?
O sa vezi si singur, cat de curand, daca chiar te intereseaza.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: virgil 48 din Ianuarie 27, 2013, 11:31:20 AM
Dupa cum am mai spus, acum cca.15 ani a fost o vreme cand premiile de cat. I
la 6 din 49 apareau si 2 - 3  in fiecare saptamana. In ultima vreme
aceasta frecventa a avut variatii ciudate, care par sa aiba legatura mai mare
cu managementul decat cu statistica. Astfel:
2009 :  2 premii ;  2010 :  7 premii;  2011 : 2 premii
Pentru prodcomb:
Ce este scris mai sus nu ti se pare a fi o problema? Tu consideri ca loteria acorda
in medie mai putine mari premii la 6 din 49, fiindca ai o anumita imagine asupra
frecventei medii normale. Esti dispus sa iei in considerare ideea ca modul de calcul
pe care il aplici este necorespunzator? Adica frecventa ar putea fi mai mica decat
cea pe care o agreezi acum si potrivit careia loteria acorda prea putine premii?
Oricum nu pot demonstra eu singur asta, dar poate cu ajutorul tau...

P.S. Electron ar face orice sa abata discutia de la loterie.

Electron

#299
Citat din: virgil 48 din Februarie 14, 2013, 06:37:23 PM
P.S. Electron ar face orice sa abata discutia de la loterie.
Discutia este despre cum "folosim statistica", virgil48, conform titlului acestui topic. Daca tot suntem pe un forum serios, prefer sa "folosim statistica" in mod corect. O sa vezi ca aceleasi aberatii pe care le emiteti se aplica la fel si zarului si loteriei, cu alte cuvinte, "loteria" e doar o victima colaterala a ineptiilor si ignorantei tale in ale statisticii.

Prin aplicarea pseudo-stiintifica a statisticii la orice (nu neaparat la loterie) iti meriti toate minusurile primite de la mine deja, si inca multe altele. Sunt curios daca o sa pricepi problema cu zarul, sau nu. Poti raspunde si tu, dupa puterile tale, ca tot cu aceleasi "puteri" arunci cu acuze gratuite si nesimtite pe seama altora (repet, loteria e doar o victima colaterala).


e-
Don't believe everything you think.