Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oscilator

Creat de mercur, Februarie 06, 2012, 02:41:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mercur

Există la ora actuală posibilitatea tehnică de a crea un oscilator cu frecvenţa de  [tex]10^{40}[/tex]  Hertzi?
Dacă da, în ce ar putea consta soluţiile tehnice?
Dacă nu, care sunt limitele tehnologice?

AlexandruLazar

Eu unul nu știu de niciun astfel de oscilator. Din păcate nu știu mare lucru despre dispozitivele care lucrează deasupra domeniului de microunde, așa ca nu știu care sunt limitările tehnice; totuși, frecvența razelor gamma era parcă pe la [tex]10^{20}[/tex] Hz, nici nu îmi pot imagina exact cam cum ar arăta undele electromagnetice de frecvențe mai înalte de atât.

mercur

Deci, practic e cam imposibilă realizarea unui astfel de oscilator. Mersi mult!

AlexandruLazar

Nu știu dacă e imposibilă, doar nu știu să se fi realizat așa ceva până acum. La oscilatoarele electronice (inclusiv până în domeniul microunelor) limitările sunt legate în principal de mecanismele de acțiune ale semiconductoarelor (la un moment dat particulelele pur și simplu nu se mai pot "mișca" suficient de repede și suficient de departe în rețeaua cristalină, astfel încât dispozitivele electronice nu mai funcționează așa cum ar trebui). La dispozitivele optoelectronice și de frecvențe mai mari de atât nu știu care sunt mecanismele de funcționare deci nu prea știu nici care sunt limitările.

mircea_p

A vorbi despre "crearea" unui oscilator la aceste frecvente nu prea are sens.
Deja de la frecvente mult mai joase "oscilatorii" nu sant creati in sensul de a fi construiti din piese puse la un loc.
Radiatiile gamma sant produse de nuclee atomice deci oscilatorii sant nuclee. Putem sa folosim si chiar sa excitam "oscilatorii" dupa nevoi, dar e mai greu sa ii cream.
La fel in cazul "oscilatiilor" electronice in atomi care produc radiatie vizibila sau raze X.

In general oscilatorul are dimensiuni comparabile cat de cat cu lungimea de unda.
La 10^40 Hz lungimea de unda ar fi 3x10^(-32) m sau 3x10^(-17) Femto-meteri.
Femtometrul este ordinul de marime al protonului.
Energia unui singur foton la frecventa asta ar fi de ordinul 10^7 Joule...


mercur

Acum îmi dau şi eu seama că devine fără sens să vorbim despre posibilitatea realizării unui oscilator de acest ordin de mărime al frecvenţei. Şi asta, pentru că la lungimi de undă mai mici de 10^(-32) m,  se pune problema chiar a existenţei mediului de propagare a oscilaţiei, deoarece ne apropiem de dimensiunea spaţiului Plank.