Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Din nou despre viteza transmiterii informaţiei.

Creat de Teodor Sarbu, Februarie 05, 2012, 06:44:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Teodor Sarbu, ignori intentionat intrebarile mele? Daca e cazul, spune-o deschis sa nu mai astept raspunsuri si lamuriri de la tine pe acest subiect.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Articolul (traducerea) respectiv(a) e scrisa cam in doi peri lasand cititorul profan sa inteleaga ca exista o "misterioasa actiune la distanta" si probabil asta il induce in eroare pe T.S.

Teodor Sarbu

HarapAlb. Ce ar fi dacă ai intra direct pe blogul Cătălina Oana Curceanu şi să vezi exact ce vrea să spună, cu atât mai mult cu cât te îndoieşti de corectitudinea traducerii. Simplu şi elimini din start o discuţie care poate este inutilă.

HarapAlb

Am citit si inteles ce scrie acolo, de asta am facut remarca respectiva, dar tu ??

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 07, 2012, 11:33:22 AM
Viteza transmiterii informaţiilor depăşeşte cu mult viteza luminii, pentru observaţiile actuale, prea puţin precise este practic instantanee.

Tu de unde ai scos afirmatia asta ? Are legatura cu articolul respectiv sau nu ?

Practic vor sa verifice experimental limitele corelatiilor cuantice impuse de inegalitatile lui Bell folosind dezintegrarea particulelor elementare si sa determine influenta pe care ar putea sa o aiba nerespectarea simetriei CP. Nu are nimic de-a face cu depasirea vitezei luminii sau alte bazaconii de genul asta.

Teodor Sarbu

HarapAlb. Afirmaţia îmi aparţine. Legătura poate fi doar dacă se confirmă acţiunea la distanţă practic instantanee. De fapt ai fi putut să ştii că îmi aparţine dacă ai fi citit mai atent ceeace am mai scris pe acest site. Am mai scris aici că mai bine să aşteptăm confirmarea experienţei acesteia. Mie afirmaţia cu acţiunea practic instantanee mi se pare suficient de clară.  Hai, din nou, mai bine să mai aşteptăm confirmări sau infirmări.

Electron

#20
Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 10, 2012, 10:26:44 AM
Legătura poate fi doar dacă se confirmă acţiunea la distanţă practic instantanee.
Care este legagura intre acest tip de actiune la distanta si viteza transmiterii informatiei? Altfel spus, ce informatie consideri tu ca se transmite prin aceasta actiune la distanta? Da un exemplu concret sa vedem si noi.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 10, 2012, 10:26:44 AM
Legătura poate fi doar dacă se confirmă acţiunea la distanţă practic instantanee. De fapt ai fi putut să ştii că îmi aparţine dacă ai fi citit mai atent ceeace am mai scris pe acest site. Am mai scris aici că mai bine să aşteptăm confirmarea experienţei acesteia. Mie afirmaţia cu acţiunea practic instantanee mi se pare suficient de clară.
Arata-mi si mie unde in articol se afirma ca se cauta actiunea la distanta.

Teodor Sarbu

"Mecanica cuantică, teoria care stă la baza fizicii moderne şi a tehnologiei pe care o utilizăm, este plină de surprize. Printre acestea se numără şi o aşa-numită "acţiune misterioasă la distanţă", practic instantanee, unul dintre cele mai bizare fenomene cuantice."
Bănuiesc că se caută, dar nu ştiu sigur. Ar fi absolut halucinant ca un astfel de fenomen să nu fie studiat în amănunţime. Dar sunt ferm convins că mai o mulţime de întrebări precum copii care învaţă să vorbească şi la care cu greu poţi să răspunzi. Am trecut de mult prin această experienţă. Poate o întrebi pe doamna Curceanu şi ne informezi şi pe noi cei ignoranţi.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 10, 2012, 02:10:23 PM
Dar sunt ferm convins că mai o mulţime de întrebări precum copii care învaţă să vorbească şi la care cu greu poţi să răspunzi.
Aceasta fraza care imposibil de inteles ...

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Iti spun eu ca nu se cauta, citeste rezumatul articolului publicat in revista de specialitate. Articolul sau adaptarea in limba romana nu este riguros din punct de vedere stiintific si te induce in eroare daca nu stii despre ce este vorba. Cum articolul este scris pe un blog, Dumnezeu cu mila.

In orice material bibliografic despre corelatiile cuantice vei gasi explicatia ca acestea nu pot transmite informatii cu viteze superluminice, de exemplu wikipedia:

Relativistic quantum field theory requires interactions to propagate at speeds less than or equal to the speed of light, so "quantum entanglement" cannot be used for faster-than-light-speed propagation of matter, energy, or information. Measurements of one particle will be correlated with measurements on the other particle, but this is only known after the experiment is performed and notes are compared, therefore there is no way to actually send information faster than the speed of light.

Sa ne informezi si pe noi care e rezultatul experimental  ::)

Teodor Sarbu

Bell's theorem
The theorem has great importance for physics and the philosophy of science, as it implies that quantum physics must necessarily violate either the principle of locality or counterfactual definiteness.[1] It is the most famous legacy of the physicist John Stewart Bell.
Results of tests of Bell's theorem agree with the predictions of quantum mechanical theory, and demonstrate that some quantum effects appear to travel faster than light. Hence the class of tenable hidden variable theories are limited to the non-local variety. However, none of the tests of the theorem performed to date has fulfilled all of the requisite conditions implicit in the theorem. Accordingly, none of the results are totally conclusive.
Şi în limba franceză
En mécanique quantique, les inégalités de Bell (du nom de leur auteur : John Stewart Bell) sont les relations que doivent respecter les mesures sur des états intriqués dans l'hypothèse d'une théorie déterministe locale à variables cachées. Jusqu'à présent, l'expérience démontre que les inégalités de Bell sont systématiquement violées, nous forçant à renoncer à une des deux hypothèses suivantes:
En mécanique quantique, les inégalités de Bell (du nom de leur auteur : John Stewart Bell) sont les relations que doivent respecter les mesures sur des états intriqués dans l'hypothèse d'une théorie déterministe locale à variables cachées. Jusqu'à présent, l'expérience démontre que les inégalités de Bell sont systématiquement violées, nous forçant à renoncer à une des deux hypothèses suivantes:
   Un signal ne peut aller plus vite que la vitesse de la lumière dans le vide.
   Un objet ne peut occuper qu'un seul endroit de l'espace à un instant donné (principe de     localité).
Sper că cei care cunosc mult mai bine decât mine limba engleză sau franceză să înţeleagă mai bine fenomenul. Succes.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 11, 2012, 05:44:21 PM
(...)
Sper că cei care cunosc mult mai bine decât mine limba engleză sau franceză să înţeleagă mai bine fenomenul. Succes.
Afirmatia respectiva e facuta in anul 2004, dar de atunci fizicienii nu au stat cu mainile in san. Daca nu te opreai cu lectura la primul paragraf aflai mai multe despre depasirea dificultatilor experimentale (loopholes).

Apropos, afirmatia "(...) some quantum effects appear to travel faster than light" nu inseamna ca poti transmite informatie cu viteze superluminice. Vezi ca exista o teorema care demonstreaza imposibilitatea transmiterii de informatie cu viteze superluminice in mecanica cuantica, poate gasesti pe cineva care vrea sa demonstreze experimental contrariul.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 11, 2012, 05:44:21 PM
The theorem has great importance for [...]
En mécanique quantique, les inégalités de Bell [...]
Teodor Sarbu, ne aflam pe un forum romanesc. Asemenea fragmente, fara a preciza sursa lor si fara a prezenta cel putin un rezumat sau ideile intelese de tine, in romaneste, constituie o incalcare a nromelor acestui forum. Stiu ca ma ignori, dar sa nu te astepti sa-ti ignor comportamentul pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Februarie 11, 2012, 05:44:21 PM
Sper că cei care cunosc mult mai bine decât mine limba engleză sau franceză să înţeleagă mai bine fenomenul. Succes.
Probabil te intereseaza mai mult articolul asta
A proposal for a feasible quantum-optical experiment to test the validity of the No-Signaling Theorem

Teodor Sarbu

Mulţumesc HarapAlb. Voi citi cu atenţie articolul respectiv. Ai grijă să nu fii suspendat pentru articole în limbi străine, aşa cum risc şi eu.