Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema cu determinarea raportului volumic

Creat de Iuuulia, Ianuarie 22, 2012, 01:20:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Iuuulia

Nu inteleg cum ar trebui sa rezolv problema urmatoare, nu am nicio ideie cum sa incep  :(
   in ce raport volumic trebuie amestecate doua solutii de HCl, una de concentratie 37% (densitate=1.19 g/ml) iar alta de 4% (densitate=1.019 g/ml) pentru a se obtine a concentratie de 20%?

florin_try

Pai calculezi raporul intre volumele celor 2 solutii.
Folosesti ca solutia finala e de 20%.

Adica:

[tex]\frac{m_{HCl \; final}}{m_{solutie \; finala}} = \frac{20}{100}[/tex]      (1)

Notind cu ms1 si ms2 masa de solutie de HCl initiiala de 37% si de 4% folosite, si cu md1 si md2 cantitatile de HCl pur din solutiile initiale de 37 si 2%, avem relatiile:

md1 = 37/100 *ms1 = 0.37*ms1 (pentru solutia initiala de 37%)       (2)
md2 = 2/100*ms2 = 0.02*ms2  (pentru solutia initiala de 2%)          (3)

------

Mai departe inlocuiesti in primul raport (1) relatiile (2) si (3).
Tine cont de urmatoarele:
1) cit e cantitatea totala de acid dizolvat functie de ms1 si ms2 ?
2) cit e cantitatea totala (finala) de solutie functie de ms1 si ms2 ?

------

Daca ai inteles cum sa faci, ar trebui sa obtii ceva la modul:

[tex]\frac{m_{HCl \; final}}{m_{solutie \; finala}} = \frac{0.37ms1+0.02ms2}{ms1+ms2}= \frac{20}{100}[/tex]

Imparti si numitorul si numaratorul prin ms2 in raportul ([tex]\frac{0.37ms1+0.02ms2}{ms1+ms2}[/tex]) din ultima relatie si obtii:

[tex]\frac{0.37\frac{ms1}{ms2}+0.02}{\frac{ms1}{ms2}+1}= 0.2[/tex] (4)

-------
Mai departe rezolvi ecuatia 4 in necunoscuta [tex]\frac{ms1}{ms2}[/tex] si obtii raportul intre masele de solutii initiale de HCl.

-----
Ia la ultimul pas, te las pe tine sa convertesti acest raport de mase in raport de volum, tintind cont de densitatea solutiilor.

Iuuulia

Multumesc!!! Am inteles perfect. E chiar simpla, ma mir ca nu am reusit s-o rezolv.