Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Femeile din domeniul stiintei

Drumul carierei in stiinta pentru femei ...

<< < (15/15)

mircea_p:

--- Citat din: stroke_avc din Iunie 03, 2011, 03:38:20 a.m. ---
--- Citat din: mircea_p din Iunie 03, 2011, 02:49:46 a.m. ---Bine ai venit.

Din pacate discriminezi, si inca la greu. Poate nu iti dai seama.
De ce crezi ca femeile trebuie sa demonstreze ceva pe cand barbatii pot fi oricum? Crezi ca mai mult de a mia parte din barbati sant ca persona descrisa de tine? Sau poate ca sant toti, mai stii?
Asta e metoda clasica de discriminare voalata, nici macar nu e originala.
Eu nu sant anti-... .Chiar stiu un .... sau .... sau .... care e prietenul meu sau pe care il admir. E vina lor ca nu sant toti ca el.
In loc de puncte se paote pune religia, culoarea, sexul etc "favorita".

--- Terminare citat ---
Si barbatii trebuie sa demonstreze am zis eu ca noi suntem cei mai tari? Nu cred. Si noi avem defectele noastre.
Niciodata nu am marginalizat o femeie din punct de vedere al capacitatii ei, deci nu am facut nici o discriminare nici macar voalata si plagiata.
Eu am mania ca daca vrei sa reusesti intr-un domeniu (fie ca esti barbat sau femeie) trebuie sa demonstrezi ca esti capabil de asa ceva, ca de vorbit toti putem vorbi dar faptic zero barat. Crede-ma ca vad zilnic asemenea specimene ata de partea barbateasca cat si femeieasca....
Lumineaza-mi cale sa vad unde gresesc ca eu nu vad nici o greseala in punctul meu de vedere.....

--- Terminare citat ---
Nici nu am zis ca gresesti. Nu am intentionat sa iti judec conceptiile sau atitudinea.
Dar dupa parerea mea mesajul tau e contradictoriu. Adica partea in care afirmi ca nu disciminezi este in contadicite cu atitudinea si afirmatiile din restul mesajului.
Disciminarea de gen sau rasa, etc  inseamna si ca membrii  grupului vizat trebuie sa dovedeasaca ca merita sa aiba aceleasi drepturi pe care ceilalti le au implicit. Nu crezi?

Daca pe de alta parte toti trebuie sa dovedeasca, in acest caz avem o alta discriminare, bazata pe criteriile care trebuie dovedite.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă