Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Drumul carierei in stiinta pentru femei ...

Creat de Adi, Iunie 17, 2008, 05:10:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Coesite

Sunt de acord cu Raul...

Acuma, cum era cu femeile si cariera?

Adi

Pai cam asta e cu femeile si cariera din stiinta. Si noi trebuie sa imbunatatim conditia femeii ... In vest se iau deja masuri (la conditii egale intre doi candidati, e obligatoriu sa alegi femeia; se ia in calcul concediu de maternitate in drumul in cariera; se fac locuri de joaca pentru copiii la conferintele internationale de stiinta, etc).


(imagine de la blogul ContraBoli.ro)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Citatla conditii egale intre doi candidati, e obligatoriu sa alegi femeia

Si din punct de vedere moral ti se pare corect? Daca sunt egali de ce trebuie sa angajezi femeia? Nu e corect, acum 100 de ani accentul era pus pe barbat si acuma accentul este pus pe femeie, nu ti se pare ca in loc de egalitate avem de-a face doar cu un schimb de locuri?

Adi

Da, mi se pare corect, se numeste discriminare pozitiva. Adica si asa femeile au dezavantaje de la natura, de la societate, un mic plus cum e cel cu angajarea ar ajuta (dar femeile tot ar fi dezavantajate). Oricum, e ciudat ca tu esti femeie si nu tii cu femeile. Nu pari sa fi o feminista. Sunt mai feminist eu ca tine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Eu fac diferenta intre a fi convenient si a fi eficient. Nu ajuti femeile dandu-le mai multe drepturi decat barbatilor, ci el ajuti atunci cand le dai exact aceleasi drepturi, EGALITATE. Pentru ca adevarul este, trist din punctul meu de vedere, ca femeia a ajuns sa fie mai "buna" decat barbatul in anumite situatii numai pentru ca este femeie... ceea ce e absurd!

Egalitatea iti da ocazia sa spui cu adevarat "Da! Sunt aici si sunt cine sunt pentru ca am fost mai buna decat toti ceilalti! Nu pentru ca sunt femeie si s-a gandit cineva ca ar fi "frumos" si "decent" sa ma ajute un pic doar pentru ca sunt femeie."

Intelegi?

ps: Si daca chiar vrei sa faci ceva, si esti buna in ceea ce faci nu ai nevoie sa "te ajute cineva" ca sa reusesti.

faye14

    Buna, eu deabia astazi am descoperit forumul si vroiam sa transmit salutari tuturor. E unul dintre cele mai bine realizate forumuri pe care le-am vizitat.
     Totusi, revenind la subiectul dezbatut, sunt de parere ca femeile au aceleasi calitati intelectuale ca si barbatii, deci ar fi cat se poate de normal si de logic sa aiba acelasi drepturi. Luand in considerare razboiul dintre sexe, cred ca acesta a fost generat de unicitatea fiscarui individ. Nu putem vorbi despre superioritatea unuia dintre sexe atat timp cat avem exemple elocvente de ambele parti, Albert Einstain sau Marie Currie.
      Cred ca este nevoie, in principal, de foarte multa ambitie din partea femilor. Eu sunt de parere ca daca ai obtinut un lucru cu un efort considerabil. atunci este cu mult mai probabil ca te vei lupta pentru al mentine. So, go for science girls...

graethel

@faye

Din pacate cunosc barbati care o discrediteaza pe Marie Currie si spun ca de fapt numai barbatu-su are merite in descoperirile pentru care au luat Nobelul...

Adi

#52
Faye14, ne bucuram ca ne-ai descocperit. Adu si preitenii tai si viziteaza si siteul nostru!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Citat din: graethel din Mai 28, 2009, 01:27:00 AM
@faye

Din pacate cunosc barbati care o discrediteaza pe Marie Currie si spun ca de fapt numai barbatu-su are merite in descoperirile pentru care au luat Nobelul...
Am intalnit si eu astfel de barbati si le-am spus ca este exact invers , mai multe merite are Marie Curie decat barbatu-su.Am facut lucrul acesta doar pentru a echilibra dsicutia.Nu conteaza cine are merite mai mari , ideea este ca au lucrat impreuna si au facut un lucru extraordinar.

Am constatat ca de obicei misoginii sunt si rasisti sau etnofobi.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

Ar mai trebui adaugat ca Otto Hahn a luat premiul Nobel pentru ceva la care a lucrat cu Lise Meitner.Premiul l-a luat doar Hahn , Lise Meitner mai avea si "defectul" de a fi evreica.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Jizel-Jeg

Pai sa zic shi io ceva despre muieri in fizica ... Io zic ca ele e in general de 2 feluri:
O data e unele care nu are viatza personala (ma intzelegi ...) shi sta in lab ca nebunele pana noaptea de zici ce e isterice.
Iar altele e alea care fug numa' dupa articole/titluri/conferintze cu munca altora etc.
Mai e shi unele ca lumea, da ff putzine vere. However, all of them au numa probleme la munca. Ca totzi le cam face curte indiferent cat de urate sint ele. Ca ma intzelegi mata, e mult mai multzi oameni ca femei shi aia care e oameni e shi foarte comozi, shi nu se duce sa caute una ca lumea, o ia pe aia de mai aproape.
Rezultate experimentale la theoria asta: Enshpele exemple de familii profi mai ales din facultatzile din Romania.
Ma duc sa dau mancare la cal. Plec, pa.

Adi

Mersi mult de comentariu. Ideea expusa are sens si are elemente de adevar. Totusi, pe acest forum trebuie sa scrii corect gramatical si acesta este un avertizement in acest sens. De exemplu, trebuie sa nu folosesti "tz" in loc de "t", trebuie sa nu folosesti cuvinte englezesti de genul "whatever", trebuie sa respecti acordul subiectului cu predicatul, de exemplu fara "femeile e astfel". In concluzie, exprima-te decent pe forum, pentru a putea sa se bucure la maxim ceilalti de cei ai de zis. In caz contrar, vei fi avertizat si apoi banat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Jizel-Jeg

#57
<Mesaj sters de Adi pentru ca incalca exact regulile ce le expusesem mai sus si pe care le incalcase prima data>
 pentru ignorarea avertismentului primit

Anahi

Si mie imi pare bine ca acest subiect a inceput sa ia amploare.

Adi

Bine ai venit la noi pe forum! Ma bucur sa vad noi oameni. Tu ce parere ai despre subiectul femeilor in stiinta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro