Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Femeile din domeniul stiintei

Drumul carierei in stiinta pentru femei ...

<< < (3/15) > >>

Adi:
Caricatura misogina super faina. Atentie, nu cred asta, dar riscul de a trece de la gluma la serios poate afecta mersul fetelor in stiinta.
http://xkcd.com/385/

iulia:
Adevarul e ca multe femei nici nu vor sa-si imbunatateasca imaginea, continuand sa se ocupe cu lucruri minore - vopsit parul, machiaj excesiv, barfit, vorbit ore in sir la telefon etc. - si cu ideea ca daca e femeie poate sa nu faca/invete anumite lucruri ca intotdeauna va fi un barbat prin preajma sa o ajute. Si cele care vor sa avanseze in cariera prin relatii cu diversi indivizi ne afecteaza imaginea.
Este si vina societatii, exista idei preconcepute cum ca anumite domenii sunt exclusiv pentru barbati.
La mine in facultate suntem majoritatea fete  ;D. Chiar si in randul cadrelor didactice sunt multe femei. De exemplu la catedra de chimie anorganica este un singur tip.

--- Citat din: ionut din Iunie 18, 2008, 05:13:34 p.m. ---    Da Adi, sunt de acord ca femeile sunt dezavantajate de faptul ca ele trebuie sa-si intrerupa la un moment dat cariera daca vor sa devina mame. Si sunt de acord sa se adapteze lucrurile in asa fel incat sansele barbatilor si femeilor sa fie egale. Dar nu vreau ca acest lucru sa se intample prin folosirea de standarde duble.

--- Terminare citat ---
Da.. dar si barbatii ar putea sa-si ia concediu de paternitate ca sa contribuie la cresterea copilului, astfel scade perioada in care ea trebuie sa stea acasa. Unii deja fac asta.
Eu una nu vreau nici sa ma marit, nici sa am copii :)

cipri:
Pai e chiar din contra, barbatii is discriminati. Fiindca din cate stiu eu multe universitati au regula respectiva: Daca doi vor acelas job, si au cam aceas calificare, atunci femeia primeste jobul.

Pe de alta parte istoria arata ca exista si femei care-s bune la fizica/mate, dar ca deobicei aceste femei cam au .... hormoni masculini, adica aveau vicii tipic masculine. De exemlu Lisa Meitner.
Cel putin aceasta observatie am facut-o si eu. Aveam la analiza o fata in anul meu, care e atat de buna, de parca ma si supara acest fapt, dar in schimb nu era cea mai frumos.
Si am mai observat ca deobicei fetele (cu exceptia acestor fete foarte talentate, care se gasesc si foarte rar), is aleg si domenii mai usoare, si de multe au note mai bune fiindca is mai sociabile.. adica, copiaza destul de mult, si se lasa si ajutate, sau chiar n-au probleme sa ceara ajutor.
Si deobicei femeile care predau lectii universitare, deobicei predau tot felu de cursuri mai.... de nivel scazut. Eu nu prea cred ca la un institut de fizica/matematica/astronomie poti gasi mai mult de 1-2 femei care chiar is la un nivel ridicat (deci, peste un nivel mediocru).

Adi:
Ma bucur ca evolueaza si acest subiect. Atunci cand o femeie si un barbat candideaza pe acelasi loc in o universitate si sunt egali si atunci se prefera femeia, este discriminare pozitiva, pentru a compensa discriminarile negative de atatea sute de ani. Stiu ca e asa in SUA si Canada, dar e asa si in Romania?

Si in Romania e drept pot barbatii sa isi ia concediu parental, dar nu stiu in cate tari se poate.

Adi:
Pentru Cipi. Ce vreau sa spun este ca nu sunt genetic fetele mai putin predispuse la a studia stiinta, ci societatea le predispune la aceasta. Un mare efort in antropologie, de exemplu, este tocmai de a vedea cat la suta din ce formeaza omul este genetic si cat la suta societatea (si cat la suta se schimba si se educa singur).

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă