Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Recomandări din programele posturilor TV româneşti

Creat de morpheus, Ianuarie 01, 2012, 04:47:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Am deschis acest topic in ideea de a crea un spatiu in care fiecare sa poata recomanda celorlalti cititori ai forumului programe TV de valoare, nu neaparat din domeniul stiintei, difuzate de canalele TV din România. Orice tip de program care sa iasa din peisajul obisnuit al televiziunilor noastre poate fi mentionat aici.

Mi s-a intamplat de cateva ori sa nimeresc, mai ales la ore tarzii, peste cate un film documentar de exceptie pe posturi pe care altfel foarte rar ajung sa ma mai uit. Ori alt gen emisiune, nu neaparat film documentar.

Repet: ma refer la posturile romanesti. Deci nu intra in discutie canalele de stiinta, istorie sau culturale pe care le cunoastem cu totii (NG, Discovery, Viasat History, Animal Planet etc.).

Asadar, daca aveti cunostinta de diferite programe (emisiuni educative, reportaj TV serios, filme documentare, filme de arta, emisiuni culturale etc.) despre care stiti ca merita urmarite şi care urmeaza a fi difuzate in viitorul apropiat pe vreunul din canalele romanesti TV, anuntati si colegii de forum in acest topic. De asemenea, daca aveti emisiuni favorite si despre care considerati ca merita urmarite in mod regulat, dati de veste si celorlalti.

Una peste alta, intrebarea ar fi cam asa: la ce merita sa ma uit maine la televizor pe canalele romanesti?

P.S.
Stiti sa existe vreun site romanesc unde sa se poata configura un newsletter zilnic cu recomandari TV care sa anunte emisiunile TV de a doua zi, in functie de preferintele exprimate de utilizator, si care sa ofere posibilitatea unor setari de detaliu in acest sens?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

zec

Tvr 2 are cateva programe interesante pe care le recomand cu mare placere:
-ora de business
Un program care dezbate teme financiare in general dar si discutii despre economie si fenomene economice mai pe intelesul tuturor.E de luni pana vineri la ora 8 seara parca si reluare dimineata la 12:30
-bazar
Un program la fel de captivant despre alte locuri prin lume si partea interesanta este ca prezinta si costurile pe alocuri a unei astfel de adventuri.
Asta l-am vazut doar dimineata pe la 12:00 dar cred ca e reluare si la fel e in fiecare zi de luni pana vineri din ce am remarcat

virgil 48

 Daca aveti timp si posibilitate sa urmariti canalul Viasat Explorer, prezinta permanent emisiuni
interesante, dar le puteti anticipa numai din programele TV.