Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Hormonii umani

Creat de sumalan dorin, Decembrie 27, 2011, 10:27:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


  Oare ce s-ar intampla daca am putea dezactiva din organimsul uman hormonii care nu sunt folositori asta in cazul ca organismul uman poseda astfel de hormorni?M-am gandit la un experiment bineinteles pe animale,si pe plante cum? blocarea hormonilor prin infrasunete.

Dr Sergiu

Daca ar exista hormoni nefolositori, de ce s-ar incarca organismul uman cu acestia? Nu, toti hormonii pe care-i avem ne sunt folositori.

ariel55

#2
Cei "nefolositori" (nefolositori experimentatorului sau organismului?)  ;D fac totusi parte din sistemul de autoreglare. Numai un Dr.Menghele ( http://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengele ) ar propune un astfel de "experiment"  :D
Mai distractiva este utilizarea infrasunetelor...... :-X
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Pentru Sumi:
Ai aflat tu de undeva ca infrasunetele blocheaza hormonii? Pe toti sau numai pe cei "nefolositori"?
Daca sunt nefolositori dece sa-i blocam? Sau ai vrut sa zici daunatori? Exista asa ceva?

Dr Sergiu

Citat din: virgil 48 din Ianuarie 07, 2012, 11:32:23 AM
Pentru Sumi:
Ai aflat tu de undeva ca infrasunetele blocheaza hormonii? Pe toti sau numai pe cei "nefolositori"?
Daca sunt nefolositori dece sa-i blocam? Sau ai vrut sa zici daunatori? Exista asa ceva?

Toti hormonii ne sunt folositori, dar, la un moment dat (in cazul unor boli) acestia pot fi secretati in cantitati mai mari devenind daunatori pentru organismul uman.

sumalan dorin

Citat din: ariel55 din Ianuarie 07, 2012, 07:31:13 AM
.... Numai un Dr.Menghele ( http://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengele ) ar propune un astfel de "experiment"  :D

"ingerul mortii" cum este denumit e mic copil pe langa ce o sa se foloseasca sau ar putea fii folosit.

Citat din: ariel55 din Ianuarie 07, 2012, 07:31:13 AM
Mai distractiva este utilizarea infrasunetelor...... :-X

Sincer nu stiu cat de distractiv ar fi utilizarea infrasunetelor,numai ca "mai marii lumi" anunta ca orce este posibil.

" Ministerul britanic al Apărării a confirmat că un dispozitiv care poate fi folosit ca "armă sonică" va fi instalat la Londra în perioada Jocurilor Olimpice, relatează BBC News Online.


Dispozitivul Acustic cu Rază Lungă (LRAD), de fabricaţie americană, poate fi folosit pentru a transmite avertismente verbale pe distanţă mare sau pentru a emite o undă de tonuri ce induc durere.

"În cadrul contribuţiei armatei la efortul de securitate condus de poliţie, pentru a asigura siguranţa Jocurilor, forţele armate vor folosi o gamă largă de bunuri şi echipamente", a declarat un purtător de cuvânt al armatei.

"Acestea includ LRAD, care va fi mobilizat în timpul Jocurilor Olimpice pentru a fi folosit în primul rând ca megafon, în cadrul măsurilor de control maritim pe Tamisa", a adăugat el.

Acest dispozitiv poate produce sunete asurzitoare de 150 de decibeli, unda sonoră putând fi direcţionată cu mare precizie. LRAD poate fi folosit şi pentru a transmite avertismente verbale, cum ar fi ordine de dispersare a mulţimilor."
http://www.mediafax.ro/externe/jocurile-olimpice-2012-aparate-cu-o-arma-sonica-instalata-la-londra-9619430/ 


in medicina folosirea curentului pentru insanatosirea organismului poarta denumirea de "electroterapie" iar daca e folisit in alte scopuri nu stiu cum e denumit.

ariel55

Sumica, parca era vorba de hormoni si infrasunete , mai draga, te abati de la subiect.Fi te rog consecvent.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!