Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Densitate ridicata,densitate scazuta in Univers.

<< < (2/3) > >>

puriu:
Densitatea minima este zero in vidul absolut, daca exista asa ceva. Densitatea maxima calculabila este in stelele neutronice, pana la 8×10^17 kg/m3 . O gaura neagra poate avea densitate mult mai mare, poate 10^20 kg/m3, dar nu o putem (deocamdata) calcula.

ion adrian:
Pai asta spune autorul filmului pe care l-am dat ca universul cantareste cca 10^55 gr iar densitatea vidului adica a unei gauri negre este de 10^90 gr.

Electron:

--- Citat din: ion adrian din Septembrie 01, 2014, 09:13:26 p.m. ---Pai asta spune autorul filmului pe care l-am dat ca universul cantareste cca 10^55 gr iar densitatea vidului adica a unei gauri negre este de 10^90 gr.
--- Terminare citat ---
Asta ai inteles tu, si ai inteles gresit.

e-

valangjed:

--- Citat din: ion adrian din Septembrie 01, 2014, 09:13:26 p.m. ---Pai asta spune autorul filmului pe care l-am dat ca universul cantareste cca 10^55 gr iar densitatea vidului adica a unei gauri negre este de 10^90 gr.

--- Terminare citat ---
Densitatea nu se masoara in grame.

ion adrian:
Desigur trebuia sa fiu mai atent la redactare; mai exact spun ca dl Nassim spune ca densitatea vidului este 10^93 gr/cm^3 iar Universul cat cunoastem noi azi are 10^55 gr.

De fapt acum multa vreme(Nassim era doar o promisiune pentru stiinta) ajungand in plan filozofic la unele din considerentele de la care pleaca si el , am definit problema fizico-filozofica cu sintagma" the scale problem". Evident ea doar a fost pusa de dine dar totusi  undeva in niste note vechi in urma tot a unor "normalizari"  am calculat niste numere unul extraordinar de mare care consideram ca este masa universului pentru care constanta Cavendish este cea care este si altul foarte mic care este masa acelei particule(Democrit i-a spus atom de la care diviziunea nu mai este posibila si aici diverg de nassim) numite azi "a lui Dumnezeu" in universul in care valoarea constantei Planck este cea care este.
Daca mai gasesc acele foi de hartie o sa comunic aici acele valori.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă