Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

1. Pile de combustie - Fuel Cells

<< < (2/3) > >>

virgil 48:
Fiindca pari persoana indicata, iti adresez urmatoarea intrebare, in legatura cu diversele informatii  
privind utilizarea apei drept combustibil in motoare:
Este posibil ca prin aprinderea(explozie) a unei cantitati de hidrogen si oxigen, sa se obtina energie
mai multa decat cea folosita pentru disocierea apei din care a rezultat cantitatea de gaze respectiva?
Stiu ca raspunsul normal este NU, dar presupun ca numai asa s-ar putea folosi apa drept combustibil.

sserban:
Salut,

bineinteles ca nu se poate pentru ca produci si entropie, dar inteleg ce zici tu. Te referi la faptul ca nu are nici un rost sa descompun apa in hidrogen si oxigen pentru a consuma dupa aceea hidrogenul. Daca la acest fapt te referi, ai sa ramai surprin dar are. Exemplul cel mai bun sunt tarile care in acest moment produc energie electrica multa din surse regenerabile (solara, eoliana, etc.).
Sa luam Danemarca, toata lumea stie ca produce multa energie electrica din energie eoliana, dar cum vantul nu bate tot timpul ai momente in care produci mai mult decat consumi (daca nu ai unde sa exporti energia electrica, atunci aceasta se pierde) si momente in care consumi mai mult decat produci (aici trebuie sa cumperi energie). Asadar, cum naiba stochezi cantitatea de energie care se afla in exces pentru a o folosi cand ai nevoie.
Ai doua optiuni: baterii sau electroliza (de unde obtii hidrogenul pentru a il folosi in pile de combustie). Cum bateriile nu sunt o solutie viabila momentan din cauza faptului ca nu pot sa stocheze cantitati mari de energie si nici nu sunt tocmai enviromental friendly. Iti ramane o singura posibilitate, electroliza.

virgil 48:
 Asta cu stocatul energiei sub forma de hidrogen este o solutie noua si eleganta, dar cred ca ai
auzit si tu despre sistemul de hidrocentrale cu doua lacuri de acumulare si cu turbine care imping
apa  la deal.
-Randamentul de 83%( 67%) se refera la intregul ciclu de transformari, energie electrica/ H+O /
energie electrica sau numai la a doua parte a ciclului?
-Crezi ca oxigenul rezultat prin electroliza va fi comercializat sau intors in atmosfera? Eu nu inteleg
dece ecologistii se ocupa numai de poluare si nu se mai spune nimic despre epuizarea oxigenului
din atmosfera, datorita arderilor.
-La ce presiune se stocheaza hidrogenul si la ce presiune functioneaza celulele?
 Sper ca nu te-ai plictisit!

sserban:
Randamentul teoretic al pilelor de combustie este de 83%, iar pentru electroliza este undeva pe la 90%, deci randamentul total ar fi undeva pe la 75% (teoretic). Sunt sigur ca oxigenul va fi comercializat. Totul se face pentru bani, de aia economia hidrogenului se va intampla pentru ca este singura structura care inlocuieste carburantii cu un alt produs economic. In cazul folosirii doar a energiilor regenerabile nu ai un produs economic. Pilele de combustie nu depind de presiune, dar depind de temperatura. In functie de tipul de pile de combustie acestea functioneaza de la 80 la 140 sau chiar 1000 grade C.
Statiile de alimentare cu hidrogen functioneaza la 70 MPa.
Referitor la problema cu oxigenul stiu ca a fost un studiu din care rezulta ca Pamantul produce cu 0,02% mai mult oxigen decat umanitatea consuma, dar totusi asta s-a redus de la 0,03%. Inca nu este o problema asta.
Ce ai zis tu cu hidrocentralele am auzit dar sunt sceptic. Sa produci mai multa energie decat consumi in acelasi proces...asta inseamna perpetum mobile!!!

virgil 48:
Despre hidrocentrale ai inteles gresit. Am auzit ca se face si la noi una, noaptea(cand scade consumul)
urca apa sus din acumularea de jos, ca sa aiba a doua zi apa pentru perioada de consum mare. Deci
regenereaza noaptea sursa de energie potentiala pentru a fi utilizata ziua. Apa urca prin pompare
consumand energie electrica pe care o cedeaza cand coboara, nu este un perpetuum mobile, sigur
sunt si pierderi.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă