Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

1. Pile de combustie - Fuel Cells

<< < (3/3)

sserban:
Adica ce vrei tu sa zici este ca energia consumata de pompe ca sa urce apa este mai mica decat energia care este produsa de trecerea apei prin turbine? Daca asta este, stiu despre concept, s-au construit multe in Suedia numai ca cica nu sunt tocmai sustenabile pe perioade lunigi, circa 25-50 ani.

virgil 48:
Nu cred ca am afirmat undeva ca energia consumata pentru a urca apa in bazinul superior(noaptea) este
mai mica decat cea obtinuta la coborare(ziua). Dimpotriva, sunt si pierderi, determinate de frecari,
randamentele utilajelor, etc, dar constituie un mod de "stocare" a energiei pentru a face fata varfurilor
de consum.
In legatura cu Fuel Cells mai cunosti si alte amanunte? De exemplu electrozii platinati functioneaza in
mediu gazos? Apa care se formeaza, ramane in celula sau se evacueaza permanent?

sserban:
Aha...acum am inteles ce vrei tu sa zici. In fine, apa care se formeaza este la o temperatura de 80 grade C si este tot timpul evacuata, in cazul in care nu se intampla acest lucru risti sa ai transport masic prin membrana deci nu o sa mai functioneze. Da, electrozii platinati functioneaza si in mediul gazos.

virgil 48:
Folosirea hidrogenului in acest fel, cu pile de combustibil si motor electric, conduce la un randament
mai bun decat daca folosesti hidrogenul ca pe gazul lichefiat de la statii, in motoare clasice? 
Stiu ca pot gasi informatii pe cautare Google, dar daca ai deschis discutia...                                 

sserban:
Folosirea pilelor de combustie impreuna cu un motor electric este cea mai eficienta metoda de a pune in miscare un vehicul pe distante mai mari de 250 km. Nu de alta, dar pentru distante mai mici exista conceptele de masini solare, care nu neaparat sunt mai eficiente d.p.d.v. al randamentului tehnic dar sunt mult mai eficiente d.p.d.v. al costului.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă