Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

MOTOR ECOLOGIC - cu apa, ... si oxigen !!!

Creat de AL11, Martie 11, 2012, 07:07:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AL11

Caut asociati pentru productie de H.P.V. (human power vehicle) pe baza de proiecte proprii

"The bicycle is a curious vehicle. Its passenger is its engine"  H. G. Wells

- H.P.V. all-terain (sol, apa, gheata, zapada) - vehicul cu actionare umana, in genul ski-bob, cu 2-4 elemente de contact (roti, flotoare, aripi subacvatice, patine, schiuri,) si actionare cu pedale, mixt - cu pedale si manete si/sau electric, in mai multe variante constructive; (proiecte, prototipuri virtuale)

- H.P.V. TIP ACRO-BIKE, SKATE-BIKE, WHEEL-BIKE, CROSS-TRAINER, CHAIR-BIKE, RECUMBENT-BIKE - vehicule cu actionare umana cu 2-3 roti si actionare cu pedale clasice sau lungi, ori mixt - cu pedale si manete, si/sau electric, in mai multe variante constructive; (proiecte, prototipuri virtuale)

- VEHICUL 4X4 - Vehicul cu actionare mecanica pe ambele punti, fara mecanism distinct de directie;

- OMNIBIKE, TRANSFORMER - Biciclete cu dimensiuni reglabile in 2 clase (K – copii-tineret, Y – tineret-adulti), 4 tipuri constructive si 16 tipodimensiuni; etc (proiecte, prototipuri virtuale)

- Dispozitiv propulsor nautic autonom -  cu propulsoare actionate manual prin forta umana sau electric, in mai multe variante constructive (asigura deplasarea acvatica fara a cunoaste vreun stil de inot); (proiecte, prototipuri virtuale)

- Segway cu actionare si comanda manuala - utilizeaza mecanisme cu schimbare rapida de sens

Proiectul OMNIBIKE (Biciclete cu dimensiuni reglabile in 2 clase (K – copii-tineret, Y – tineret – adulti, 4 tipuri constructive si 16 tipodimensiuni) a castigat MERIT PRIZE in 2004 la The -th Intl, Bicycle Design Competition – organizat de Taiwan Bicycle Industry R&D Center (TBIRDC), iar "TRANSFORMER" – varianta OMNIBIKE,  a castigat locul 33 in 2010 la Seoul Cycle Design Competition, organizat de  DESIGN BOOM

Referinte:   
http://www.ibdcaward.org/ehtml/history/index.aspx?num=27
http://www.designboom.com/contest/winner.php?contest_pk=33

Astept sustinatori si investitori destepti !

virgil 48

Daca motorul ecologic despre care scrii este omul, acesta functioneaza cu apa, hrana si oxigen,
dar mai are nevoie  de multe altele, si nu cred ca l-ai inventat tu!
Poti afisa ceva despre propulsorul nautic? Numai de curiozitate, fiindca nu sunt eu cel pe care
il cauti(destept).

AL11

Cine spune ca a inventat motorul ecologic ?
Eu am trecut decat un titlu excentric pentru a atrage atentia  asupra continutului mesajului - proiectele mele
Din punctele trecute se subintelegea ca mai trebuiesc si alte ingrediente pentru "voracele" motor ...
OK !
Desi nu esti "destept", te intereseaza natatia !
Deocamdata nu pot sa dau prea multe amanunte intrucat sunt in discutii cu un posibil investitor ...
Daca ai fi fost "investitor", as fi discutat mai multe ...
Sper ca stii de gluma, Virgile

AL11

Apropo de motor... nu l-am inventat eu ... dar am facut vreo doua pana acum ... din cate stiu eu  :D

AL11

#4
ACRO-BIKE nu-i asta
acro-bike!

SKATE-BIKE nu-i asta ...
Max Skate Bike

WHEEL-BIKE nu-i asta ....
Interlaken 2006 - Mono-roue

CHAIR-BIKE nu-i asta ...
http://www.instructables.com/id/Office-Chair-Bike/


OMNIBIKE ii asta

AL11


Pozitron

@AL11: evita postarile multiple nejustificate pe viitor. Daca ai ceva de discutat, poarta un dialog. Daca faci doar reclama gratuita, revezi normele forumului.

<Pozitron>

AL11

Pozitron, as dori sa discut cu cineva .. dar nu se prea inghesuie lumea ...
Promit sa nu mai postez decat raspunsuri

Electron

AL11, interesante proiecte. Cam la ce sume ai evaluat necesarul de fonduri?
Si care sunt proiectele tale de viitor? Vrei sa faci un contract pentru constructia in serie? Vrei sa-ti faci un atelier de productie/reparatie de biciclete de acest fel?

e-
Don't believe everything you think.

AL11

Bravo domne !
In sfarsit un tip interesat ....
Contacteaza-ma pe email