Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Idei care va vor face sa iubiti biologia

Creat de Florin, Ianuarie 28, 2015, 03:01:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florin

(daca nu o iubiti deja)

Am auzit recent niste idei din domeniul biologiei si mi s-au parut foarte foarte faine si m-am gandit sa creez acest topic ca sa veniti si voi cu astfel de idei sa aflam mai multe  :D (curiozitati, informatii amuzante, lucruri pe care nu le stiam despre corpul uman sau pur și simplu  :o etc)

Am sa incep eu: daca doua femei locuiesc in aceeasi casa (sau petrec foarte mult timp impreuna) femeia dominanta va sincroniza ciclul celeilalte femei cu al ei (acelasi lucru se intampla si in soareci dar nu imi amintesc foarte bine cum se intampla aceasta sincronizare, prin ce metoda, parca prin miros dar sigur explicatia este mult mai lunga, o puteti oferi voi daca o stiti)



valangjed

Legenda urbana, cultura "youtube"?Exista ceva dovezi stiintifice?Poate ne spui si noua de unde ai aflat.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Corect ,de unde ai aflat ?Ai ceva consistent (link-uri,reviste,carti,documentare) sa vedem si noi curiozitatile din biologie.

Curiozitatile aflate de tine sunt din domeniul etologiei?

Florin

#3
Daca dai un search pe google gasesti pareri pro si contra dar eu stiu acesta informatie de la un prieten care a invatat asta la facultate deci trebuie sa fie adevarat, zic eu...desi stiti cum se intampla de multe ori intre oamenii de stiinta: nu sunt toti de acord cu aceleasi idei.

Uite: https://www.google.de/?gfe_rd=cr&ei=cQLKVL3uBbOCiAa_koHADw&gws_rd=ssl#q=women+synchronize+menstruation&spell=1

Deci parerile sunt impartite.