Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebare despre TRG

Creat de Teodor Sarbu, Decembrie 10, 2011, 09:03:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Am o mică întrebare. Teoria relativităţii generalizate spune că în apropierea corpurilor, să zicem masive, spaţiul se deformează. S-a făcut o similitudine cu o foaie de cauciuc pe care se află o bilă. Ce se întâmplă însă în centrul de gravitaţie al unui corp masiv?

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Decembrie 10, 2011, 09:03:20 AM
Ce se întâmplă însă în centrul de gravitaţie al unui corp masiv?
Daca acel corp masiv e izolat, atunci in centrul sau de gravitatie nu "se intampla" nimic, adica spatiul e cat se poate de ... plat. De ce intrebi?


e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Parcă nu este cât se poate de plat. Cred că, în conformitate cu TRG, spaţiul se deformează până la suprafaţa corpului şi apoi cred că începe să se curbeze în sens invers până ce ajunge la nivelul de la început , adică înainte de a se curba şi se termină cu un vârf. Evident dacă nu mă înşel. Nu prea îmi sună bine la ureche. De aceasta şi am întrebat. Adică spaţiul se curbează din cauza masei corpului şi apoi tot masa acestuia îl face să revină? Sunt curios să ştiu cum se poate întâmpla asta.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Decembrie 10, 2011, 09:04:24 PM
Cred că, în conformitate cu TRG, spaţiul se deformează până la suprafaţa corpului şi apoi cred că începe să se curbeze în sens invers până ce ajunge la nivelul de la început , adică înainte de a se curba şi se termină cu un vârf.
De ce crezi aceste lucruri?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Mi se pare logic. Dacă nu mai avem gravitaţie în sens clasic. Adică dacă forţele gravitaţionale se anulează cred că şi deformarea spaţiului devine nulă. Şi aceasta se produce gradual.

Electron

Pai atunci de ce nu ar fi cat se poate de plat in centrul de gravitatie, daca fortele gravitationale se anuleaza?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu


Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Decembrie 14, 2011, 01:45:06 PM
Pentru că mi-e greu să consider un punct plat.
Nu punctul e plat ci spatiul in acel punct (adica in vecinatatea punctului). Ti-e mai usor in aceste conditii sa consideri spatiul curb in acel punct? De ce?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Totuşi nu înţeleg ceva. Dacă spaţiul este deformat în apropierea corpurilor masive, ce anume conduce la aplatizarea acestuia în centrul corpurilor masive? Parcă se face apel la fizica clasică la Newton. Cam prin ce mecanism, acelaşi corp masiv, de fapt orice corp, produce o deformare a spaţiului şi tot el, către centrul său gravitaţional conduce la aplatizarea spaţiului?

HarapAlb

Curbarea spatiului este produsa de distributia masei. In cazul unor distributii simetrice e de asteptat ca in jurul unor puncte curbura (si implicit forta gravitationala) sa fie local nula.

Teodor Sarbu

Bine, dar în definitiv TRG exclude noţiunile de forţă şi de câmp. De ce este de aşteptat ca în cazul unei distribuţii simetrice a masei, curbura spaţiului să fie nulă? În teoria clasică a lui Newton este foarte clar, dar în TRG nu mai este la fel. Ce anume, ce fenomen face ca această curbură, în acest caz să conducă la un spaţiu plat în centrul de greutate al corpului?

HarapAlb

 As zice ca e de asteptat din considerente fizice in general. "Curbura" spatiului, vorbim la modul generic pentru ca lucrurile sunt mai complicate in TRG, trebuie sa indeplineasca anumite proprietati matematice, de exemplu sa fie continua. Cum ea este produsa de o distributie cu simetrie sferica o modalitate de a-i asigura continuitatea in centrul de simetrie este impunandu-i o derivata nula, adica spatiul are curbura zero. Cealalta modalitate este prin intermediul unei singularitati, plus sau minus infinit, si care ne conduce la solutii de genul gaurilor negre. Cred ca rationamentul de mai sus poate fi extins si in cazul distributiilor de masa cu simetrie diferita de cea sferica.

Ca sa vedem ce zice TRG trebuie sa luam ecuatiile lui Einstein si sa le rezolvam. Analogia intre marimile folosite in TRG si gravitatia lui Newton nu este simpla, s-a mai discutat asta pe forum si am gasit chiar niste formule, vezi aici.

Teodor Sarbu

  Vă prezint o mică traducere din Wikipedia.
En 1907, Minkowski réalise que le travail de Hendrik Antoon Lorentz et Einstein pourrait être mieux compris dans un espace plat, déjà introduit par Henri Poincaré en 1905, et doté d'une pseudo-métrique. Il étudie donc l'espace et le temps, que l'on avait l'habitude de dissocier, pour finalement les réunir en un « continuum espace-temps » à 4 dimensions. Ce continuum espace-temps, maintenant appelé espace de Minkowski, est la base de tous les travaux sur la théorie de la relativité. Ces idées ont été utilisées par Einstein pour développer la théorie de la relativité générale.
,,În 1907 Minkowski a realizat că cercetările lui Lorenz şi ale lui Einstein pot fi mai bine înţelese într-un spaţiu plat, noţiune deja introdusă de către Henri Poincaré în 1905 şi dotat de o pseudo-metrică. El studiază deci spaţiul şi timpul, la care exista obişnuinţa de a le disocia, pentru ca în final să le reunească într-un continuum spaţiu-timp cu 4 dimensiuni. Acest continuum spaţiu-timp, actualmente numit spaţiul lui Minkowski, este la baza tuturor cercetărilor asupra teoriei relativităţii. Aceste idei au fost folosite de Einstein pentru a dezvolta teoria relativităţii generale."
  Ia te uită! Până şi noţiunea de spaţiu plat, care este deformat, în apropierea maselor, prin care Einstein îşi prezintă TRG nu îi aparţine. Nu mă mai miră că despre celebra formulă E=mc^2 se afirmă că a fost publicată de către Poincaré şi de către Hassenörl înainte lui Einstein. Păcat că Minkowski a murit la puţin timp după ce şi-a publicat teoria cuantuumului spaţiu-timp cu 4 dimensiuni. Poate ar fi avut ceva de spus despre TRG. Poate aşa aş fi avut mai mari şanse să înţeleg mai bine TRG, sau, de ce nu, ca TRG să fie de mult o amintire.
.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Decembrie 29, 2011, 05:57:44 PM
 [...]Poate aşa aş fi avut mai mari şanse să înţeleg mai bine TRG, sau, de ce nu, ca TRG să fie de mult o amintire.
Poate, de fapt nu poate, ci sigur, e foarte simplu sa scrii fabulatii si ineptii despre lucruri pe care nu le-ai aprofundat suficient. Oricum argumentatia din ignoranta e una din cele mai penibile erori de logica posibile. Si se pare ca e exact tipul preferat de argumentatie al celor care critica stiinta actuala (urmata indeaproape de apelul la autoritate, desigur).  ::)


e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Decembrie 29, 2011, 05:57:44 PM
  Vă prezint o mică traducere din Wikipedia...
Ce relevanta are traducerea din Wikipedia cu subiectul in discutie ?

Citat
  Ia te uită! Până şi noţiunea de spaţiu plat, care este deformat, în apropierea maselor, prin care Einstein îşi prezintă TRG nu îi aparţine.
In TRG se foloseste notiunea de spatiu-timp curbat, nu plat.

Citat
Nu mă mai miră că despre celebra formulă E=mc^2 se afirmă că a fost publicată de către Poincaré şi de către Hassenörl înainte lui Einstein.
Einstein a fost primul care a prezentat o deducere general valabila a formulei, vezi aici si aici.

Citat
Păcat că Minkowski a murit la puţin timp după ce şi-a publicat teoria cuantuumului spaţiu-timp cu 4 dimensiuni. Poate ar fi avut ceva de spus despre TRG.
Orice ar fi spus Minkowski, tot experimentul are ultimul cuvant. Deci nu e relevant pentru validitatea teoriei.

Citat
Poate aşa aş fi avut mai mari şanse să înţeleg mai bine TRG, sau, de ce nu, ca TRG să fie de mult o amintire.
Singura sansa sa intelegi ceva din fizica e sa citesti colectia Fizica pentru to(n)ti. Orice palarie va puneti tot peste ochi va cade.

Va lansati cu mult curaj in afirmatii categorice fara sa va asigurati un minim de documentare, nici macar la nivel de wikipedia ca sa nu mai zicem de lucrari de specialitate.