Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oxidarea energica - Problema cls.10

Creat de Sam, Noiembrie 24, 2011, 05:38:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sam

Buna!Ni s-a dat in clasa sa oxidam energic aceasta substanta pe care am atasat-o pe foaia A4,dar problema este ca nici nu stiu de unde sa incep ptr. ca nu stiu ce alcan este!Am cautat peste tot pe internet,culegeri dar nu am gasit-o!
Va rog sa ma ajutati!
Si cum incep oxidarea?


Uploaded with ImageShack.us

Electron

Sam, ce inseamna "a oxida energic" ? Ce prorpietati are o astfel de oxidare fata de oxidarea ... normala?

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

 A oxida "energetic" probabil inseamna a folosi un agent oxidant puternic.

De exemplu KMnO4 in mediu slab bazic sau slab acid de un agent oxidant slab.
Chiar si o solutie diluata acida (pina in 4%) de KMnO4  este un agent oxidant slab.
Insa o solutie acida concentrata de KMnO4 e un agent oxidant puternic.

La alchene, un agent oxidant slab nu poate rupe legatura dubla, pe cind unul 'puternic' o poate rupe.
Ideea ar fi urmatoarea: KMnO4 genereaza O in stare nascinda (notat de chinisti si cu [O] ), care mai departe ataca dubla legatura. Daca e putin[O] , atunci rupe doar legatura Pi dar nu si cea sigma, insa daca e mult [O] atunci rupe si legatura sigma si deci intreaga dubla legatura)

Reactiile pot fi schematizate cam asa:
cu agent oxidant slab:
R-(R')C = C(R'')-R''' + [O] {from KMnO4 (diluat)}  + H2O ---->   R-(R')C(OH) - C(OH)(R'') -R'''

cu agent oxidant puternic:
R-(R')C = C(R'')-R''' + 2[O] {from KMnO4 (concentrat)} ---->   R-(R')C=O + O=C(R'') -R'''


------

Cit despre problema particulara intrebata de Sam, dinsul poate aplica indicatiile de mai sus pe compusul lui si poate rezolva problema ca pe un puzzle fara sa fie necesar sa cunoasta nu stiu ce definitii.

Sam