Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O ecuatie vectoriala

Creat de A.Mot-old, Decembrie 01, 2011, 07:52:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Sa se rezolve ecuatia [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex].
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 07:52:41 AM
Sa se rezolve ecuatia [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex].
A.Mot, in ce scop prezinti asemenea ecuatii pe forum? In loc sa explici ce vrei cu cealalta ecuatie, vii cu alta si mai neinteresanta? De ce? Cat de neserios vrei sa demonstrezi ca esti?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

[tex]\mathbf{x}[/tex] e vectorul nul... îmi scapă ceva interesant aici?

A.Mot-old

#3
Citat din: AlexandruLazar din Decembrie 01, 2011, 12:09:25 PM
[tex]\mathbf{x}[/tex] e vectorul nul... îmi scapă ceva interesant aici?
Asta este o solutie dar mai este inca una care nu este vectorul nul..............deci mai exista o solutie din care de fapt se desprind o infinitate de solutii.........Astept sa vad cu mult interes daca iti dai seama care sunt si celelalte solutii.In care cazuri [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex] astfel incat lungimea [tex]x[/tex] a lui [tex]\overrightarrow{x}[/tex] este diferita de zero?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Electron din Decembrie 01, 2011, 10:57:13 AM
Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 07:52:41 AM
Sa se rezolve ecuatia [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex].
A.Mot, in ce scop prezinti asemenea ecuatii pe forum? In loc sa explici ce vrei cu cealalta ecuatie, vii cu alta si mai neinteresanta? De ce? Cat de neserios vrei sa demonstrezi ca esti?

e-
Eu zic ca sunt foarte serios mai ales in aceasta zi...........Se poate sa ma jignesti tocmai de 1 Decembrie?????????? >:( >:( >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:21:27 PM
Citat din: AlexandruLazar din Decembrie 01, 2011, 12:09:25 PM
[tex]\mathbf{x}[/tex] e vectorul nul... îmi scapă ceva interesant aici?
Asta este o solutie dar mai este inca una care nu este vectorul nul..............deci mai exista o solutie din care de fapt se desprind o infinitate de solutii.........Astept sa vad cu mult interes daca iti dai seama care sunt si celelalte solutii.In care cazuri [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex] astfel incat lungimea [tex]x[/tex] a lui [tex]\overrightarrow{x}[/tex] este diferita de zero?
Există noțiunea de lungime a unui vector?

Electron

Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:29:58 PM
Eu zic ca sunt foarte serios mai ales in aceasta zi...
Tu zici multe, dar tot neserios te demonstrezi a fi. De la povestea cu profesorul de fizica, la indicatiile gresite la probleme, la enunturi incomplete si lipsite de rigurozitate la probleme si pana la implicarea divinitatii tale preferate in discutii unde nu isi are nici un rost, participarea ta pe acest forum e din ce in ce mai neserioasa. De ce nu poti sa fii serios, totusi?

CitatSe poate sa ma jignesti tocmai de 1 Decembrie?
Nu am nici o intentie sa te jignesc, nici azi nici in orice alta zi. Dar tu de ce ne insulti cu asemenea postari pe forum? Cu ce ti-am gresit?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:21:27 PM
Asta este o solutie dar mai este inca una care nu este vectorul nul...
Ai si o demonstratie pentru aceasta afirmatie? Te rog sa o prezinti integral aici.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#8
Citat din: Electron din Decembrie 01, 2011, 06:37:51 PM
Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:21:27 PM
Asta este o solutie dar mai este inca una care nu este vectorul nul...
Ai si o demonstratie pentru aceasta afirmatie? Te rog sa o prezinti integral aici.

e-
Te rog mult hai sa asteptam sa vedem ce mai spune si "AlexandruLazar".........caci el a spus ca ii scapa ceva interesant..........Daca pana maine dimineata la ora 7:00 nu se da solutia cea diferita de vectorul nul atunci eu promit ca dau eu solutia care este diferita de [tex]\overrightarrow{x}=\overrightarrow{0}[/tex].Multumesc!
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Am întrebat dacă îmi scapă ceva interesant, dar nu prea văd ce anume. Scrie cu încredere soluţia ta.

A.Mot-old

Citat din: tavy din Decembrie 01, 2011, 06:30:44 PM
Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:21:27 PM
Citat din: AlexandruLazar din Decembrie 01, 2011, 12:09:25 PM
[tex]\mathbf{x}[/tex] e vectorul nul... îmi scapă ceva interesant aici?
Asta este o solutie dar mai este inca una care nu este vectorul nul..............deci mai exista o solutie din care de fapt se desprind o infinitate de solutii.........Astept sa vad cu mult interes daca iti dai seama care sunt si celelalte solutii.In care cazuri [tex]2\overrightarrow{x}=\overrightarrow{x}[/tex] astfel incat lungimea [tex]x[/tex] a lui [tex]\overrightarrow{x}[/tex] este diferita de zero?
Există noțiunea de lungime a unui vector?
Nu inteleg intrebarea ta?????????????????
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Decembrie 01, 2011, 06:51:26 PM
Citat din: tavy din Decembrie 01, 2011, 06:30:44 PM
Există noțiunea de lungime a unui vector?
Nu inteleg intrebarea ta?
Nu e nevoie sa ai dubii. E clar ca nu o intelegi. E destul de clar si de ce nu o intelegi, dar nu mai repet ca sa nu ma acuzi iar de lucruri imaginare.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Cred că tavy se referă la faptul că numele de "lungime" a unui vector nu prea este riguros -- există de fapt noţiunea de modul (care, dacă se lucrează pe un spaţiu euclidian, cred că e ok sa-i spui şi lungime, dar din nou, într-un mod oarecum impropriu).

Oricum, aşteptăm cu interes soluţia cealaltă ;).

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Decembrie 01, 2011, 06:54:21 PM
Cred că tavy se referă la faptul că numele de "lungime" a unui vector nu prea este riguros -- există de fapt noţiunea de modul (care, dacă se lucrează pe un spaţiu euclidian, cred că e ok sa-i spui şi lungime, dar din nou, într-un mod oarecum impropriu).

Oricum, aşteptăm cu interes soluţia cealaltă ;).
In geometria neeuclidiana nu exista notiunea de vector si de lungimea lui?Eu stiu ca modul sau norma unui vector este de fapt lungimea sa si lungimea lui [tex]\overrightarrow{x}[/tex] se poate nota cu [tex]x[/tex]........asa am invatat eu.
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Să ne înțelegem, lungimea implică distanță și are unități de măsură de distanță, în S.I. lungimea se măsoară în metrii. Modulul unui vector este un scalar asociat vectorului care se măsoară în funcție de mărimea fizică pe care o reprezintă vectorul.
Faptul că noi asociem unui vector, de obicei, o reprezentare geometrică, o săgeată a cărei lungime este proporțională cu modulul vectorului nu înseamnă că este corect să vorbim despre lungimea vectorului, nici măcar în anumite cazuri. Să nu confundăm vectorul cu reprezentarea grafică a vectorului la fel cum nu confundăm graficul unei funcții cu reprezentarea grafică a graficului unei funcții.

Citat din: AlexandruLazar din Decembrie 01, 2011, 06:54:21 PM
există de fapt noţiunea de modul (care, dacă se lucrează pe un spaţiu euclidian, cred că e ok sa-i spui şi lungime, dar din nou, într-un mod oarecum impropriu).
Credința asta ...