Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sfera de oţel a lui dumitru.

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 30, 2011, 09:41:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

#30
Citat din: virgil 48 din Decembrie 12, 2011, 12:49:43 PM
Cu privire la ultimul rand din raspunsul precedent:
Care crezi ca este obstacolul cel mai important? Daca este insurmontabil...
Nu am zis ca ar fi vorba de "obstacole". Nu vad cum e legata comprtarea sferei de otel de conditiile necesare pentru un echilibru al planetei lichide.

Echilibrul planetei va depinde de conditiile de temperatura si presiune. O posibilitate de echilibru ar fi existenta unei atmosfere de vapori de apa la o presiune suficienta pentru a realiza un echilibru intre evaporare si condensare. Ce valoare a gravitatiei planetei ar putea mentine o atmosfera suficienta, din acest punct de vedere?
Raspunsul va depinde si de temperatura medie la suprafat planetei. La randul ei temperatura va depinde de grosimea atmosferei.
Problema e complicata si de gradientul de temperatura in volumul planetei. O presiune interioara suficienta poate determina solidificarea zonei centrale, dar din nou depinde de temepratura. Nu e sigur ca se poate realiza echilibrul cu o planeta complet lichida.


virgil 48

Bineinteles ca sfera de otel a fost mai mult un pretext si nu poate avea o contributie la realizarea conditiilor
de echilibru pe ipotetica planeta de apa lichida.
Intrebarea ramasa fara raspuns in legatura cu sfera, este cati kilometri de apa ar putea parcurge prin
impulsul initial, daca ar fi lansata catre planeta cu viteza de 100km/s. Problema s-a evidentiat in urma unei
afirmatii a lui Electron, dar raspunsul ar fi probabil apropiat de ce s-ar intampla in cazul Terrei.
Ce mi se pare important este mareea uriasa care o simuleaza (gresit?) mintea mea, care ar transforma
planeta de apa intr-un ou urias, indreptat cu varful catre soarele sau, si care ar avea consecinte
importante. Ce parere ai?

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 13, 2011, 10:33:28 AM
Ce mi se pare important este mareea uriasa care o simuleaza (gresit?) mintea mea, care ar transforma
planeta de apa intr-un ou urias, indreptat cu varful catre soarele sau, si care ar avea consecinte
importante.
vs.
Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 05:44:09 PM
Despre aceasta planeta am putea fi siguri ca este sferica, indiferent cum arata orizontul!

Ce-ar fi sa te hotarasti?


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Sigur ca ar trebui sa ma hotarasc, Electron, dar o planeta, chiar de apa, nu se face intr-o zi. Poate ca pana la urma
se contureaza si ceva cert.

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 13, 2011, 11:07:36 AM
[...] o planeta, chiar de apa, nu se face intr-o zi. Poate ca pana la urma se contureaza si ceva cert.
virgil 48, nu e vorba sa "te grabesti", ci e vorba sa fii mai atent la ce afirmatii faci, mai ales cele fara nici un argument (care mie imi displac in mod deosebit).
Vazand ca oricum nu raspunzi la intrebarile pe care le pun, eu nu te voi mai deranja, te las sa-ti "faci" planeta cum vrei.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Electron, este posibil sa nu fi raspuns la unele intrebari referindu-ma in mod expres la ele prin citate, dar
nu mi se pare ca le-am ignorat sau ocolit, si consider ca in general si-au aflat raspunsul. Puteai sa citezi
la ce te referi. Imi pare rau ca practica aceasta de a te retrage la mal cand se subtiaza gheata, devine
un obicei. Pot sa-ti spun ca nici eu nu agreez sistemul acesta de examen, nu particip aici la emisiunea
"Vrei sa fii milionar?" si ma asteptam la o atmosfera mai prietenoasa.

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 14, 2011, 10:39:27 AM
Electron, este posibil sa nu fi raspuns la unele intrebari referindu-ma in mod expres la ele prin citate, dar
nu mi se pare ca le-am ignorat sau ocolit, si consider ca in general si-au aflat raspunsul.
Ei bine, iata ca nu e asa. La intrebarea de mai jos nu ai raspuns niciodata:

Citat din: Electron din Decembrie 02, 2011, 05:55:19 PM
CitatDespre aceasta planeta am putea fi siguri ca este sferica, indiferent cum arata orizontul!
Serios? Si pe ce se bazeaza aceasta siguranta a ta?

e-

CitatImi pare rau ca practica aceasta de a te retrage la mal cand se subtiaza gheata, devine
un obicei.
Eu ma "retrag la mal"? Faptul ca nu iei in considerare participarea mea la discutie inca de la prima pagina, m-a convins ca nu are rost sa insist.  Eu observ in cazul tau obiceiul de a ignora participarea mea si de a te plange in mod penibil cand ma satur si ma retrag. Daca vrei sa particip la discutii, raspunde-mi la intrebari ca nu degeaba le pun. Sau daca ti se pare ca le pun degeaba, atunci nu te mai lamenta cand nu le mai pun.

CitatPot sa-ti spun ca nici eu nu agreez sistemul acesta de examen, nu particip aici la emisiunea
"Vrei sa fii milionar?" si ma asteptam la o atmosfera mai prietenoasa.
Bun, cu asta m-ai convins. Adica tu consideri ca eu creez o atmosfera neprietenoasa? Bine, atunci iti promit ca nu iti mai pun intrebari la subiectele in care scrii. Voi comenta daca gasesc ceva de comentat, dar din partea mea nu vei mai primi intrebari "ca la Vrei sa fii milionar".  ::)


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 In legatura cu intrebarea lui Electron cu privire la afirmatia mea intempestiva de la # 3, ca planeta de apa
lichida ar avea forma sferica, sper ca a fost retinuta si modificarea ulterioara, care propune o forma de ou,
cu mentiunea ca nici aceasta nu are deocamdata, aici, vreo fundamentare teoretica. Prin urmare observatia a
fost justificata.
Daca aceasta planeta ar exista in spatiul interstelar, departe de alte corpuri mari, ar putea probabil sa-si
pastreze forma sferica, sub influenta propriei acceleratii gravitationale si a tensiunii superficiale. Dar in aceste
conditii nu poate exista apa lichida, asa ca rectificarea era necesara.
In conditiile specificate de mine, adica in vecinatatea unui soare care sa o mentina in stare lichida (daca este
posibil?) forma planetei nu va fi sferica, din cauza elasticitatii ei pronuntate.
Nu a vazut nimeni ceva similar pe internet sau in literatura stiintifica, ca sa nu simulam aici degeaba?

virgil 48

Fiindca deocamdata nu am inregistrat obiectiuni in legatura cu forma de ou a planetei de apa lichida, vreau sa
expun motivul care m-a determinat sa afirm acest lucru. Chiar daca, cu sigurata, l-ati putea gasi fundamentat                 
sau infirmat stiintific in alte parti.             
Considerand planeta de apa o aglomerare de molecule cu o coeziune slaba, jumatate dintre ele se afla pe
partea dinspre soarele planetei si jumatate in spate. Diametrul panetei este de 1000 km, deci intre moleculele
"din fata" si cele "din spate" exista in medie, o diferenta semnificativa de distanta pana la centrul soarelui.
Fiindca atractia gravitationala exercitata de soare asupra fiecarei molecule este determinata tot de formula
cunoscuta, care are la numitor r2,inseamna ca moleculele "din fata" sunt atrase mai puternic, fiind
mai apropiate de soare decat cele "din spate". Cu toate acestea, se va petrece o alungire, mai putin pronuntata
si in spate, pentru a mentine centrul de greutate al planetei in acelasi loc.
Am afirmat ca ma astept la o maree uriasa, fiindca in caz ca planeta ar avea o miscare de rotatie in jurul
axei sale, varful "oului" ar ramane mereu indreptat spre soarele planetiei, nu exista maluri care sa limiteze
miscarea apei, iar acceleratia gravitationala proprie este redusa.
Nota: nu este vorba despre Soarele nostru.

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 19, 2011, 07:04:25 PM
Cu toate acestea, se va petrece o alungire, mai putin pronuntata
si in spate, pentru a mentine centrul de greutate al planetei in acelasi loc.
Acest rationament este gresit. "Alungirea" in partea opusa soarelui are loc din acelasi motiv: variatia intensitatii campului gravitational al soarelui considerat. Exact acelasi lucru se intampla la mareele de pe Pamant. (Intrebare retorica: Ce motiv ar avea mareele sa fie altfel pe o "planeta" imposibila de apa lichida ?)


e-

Don't believe everything you think.

virgil 48

Raspuns pentru # 39 (Electron)
Sunt de acord ca mecanismul de producere a mareelor nu are nici un motiv sa fie altul. Insa cantitativ,
ar putea diferi foarte mult. Ai anticipat cu formularea "planeta imposibila" un sfarsit care il prevad si eu.

virgil 48

#41
Desi caut cele mai favorabile circumstante care ar face sa existe ipotetica planeta de apa lichida,consider
ca am gasit motivul pentru care voi inceta aceasta cautare.
Presupun ca initial planeta a avut o miscare de rotatie in jurul axei sale si distanta optima fata de soarele
sau, pentru a exista in forma lchida.
Dar mareea despre care am discutat in postarile anterioare, va produce datorita vascozitatii apei,
incetinirea si oprirea miscarii de rotatie intr-un timp scurt pentru o planeta. In plus, am aflat de pe alt topic
ca mareele produc si departarea planetei fata de centrul sau de gravitare.
Planeta de apa va ajunge in situatia in care este Luna fata de Terra, sa arate soarelui sau mereu aceeasi
fata, ceace va produce solidificarea progresiva a partii "din spate".
Credeti ca este posibila reabilitarea(fara mijloace artificiale) a acestei situatii?