Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sfera de oţel a lui dumitru.

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 30, 2011, 09:41:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Sfera de oţel a lui dumitru.
Hai să complicăm puţin problema. Să zicem că introducem sfera de oţel nu în apă ci în mercur. Datele problemei rămân cele scrise de dumitru, densitatea mercurului o puteţi lua de 13546kg/m^3. Vă rog nu complicaţi problema cu lichide care udă paharul sau nu îl udă. Sper că aşa se zice şi acum. Ce se întâmplă? Vreau şi ceva calcule. Aş fi foarte fericit dacă ar interveni în discuţie şi dumitru.

virgil 48

Ce consideri tu ca ar fi de calculat? Raportul dintre volumul imersat al sferei si cel de deasupra? Cred ca este prea
usor, sa nu se supere cineva! Am eu o intrebare pentru care nu trebuie calculat nimic.
Daca "arunci sfera lui dumitru" intr-o ipotetica planeta de apa lichida, se va scufunda pana in centrul planetei?
Nu va ocupati de miscarea de rotatie a planetei, nici nu stiu daca poate avea loc.

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 05:06:14 PM
Daca "arunci sfera lui dumitru" intr-o ipotetica planeta de apa lichida, se va scufunda pana in centrul planetei?
Depinde de viteza cu care e aruncata sfera si de dimensiunea "planetei".

O alta problema este existenta unei "planete de apa lichida", date fiind presiunea si temperatura spatiului cosmic in care se afla de obicei planetele, dar probabil ca nu te intereseaza astfel de ... "detalii".

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Esti sigur ca raspunsul la intrebare depinde de viteza cu care e aruncata sfera si de dimensiunile planetei?
N-as vrea sa intram intr-o disputa, mai astept si alte pareri.
Cat despre posibilitatea ca o astfel de planeta sa existe, am putea incerca sa identificam factorii care s-ar
impotrivi si sa gasim eventual remedii(o atmosfera, viteza de rotatie redusa, distanta potrivita fata de un
soare?).Despre aceasta planeta am putea fi siguri ca este sferica, indiferent cum arata orizontul!

Electron

Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 05:44:09 PM
Esti sigur ca raspunsul la intrebare depinde de viteza cu care e aruncata sfera si de dimensiunile planetei?
Da, sunt destul de sigur. O "planeta" mica si o viteza mare pot duce la strapungerea de la un cap la altul a "planetei". Vrei sa spui ca asa ceva e imposibil? Cam care ar fi argumentele tale?

CitatN-as vrea sa intram intr-o disputa, mai astept si alte pareri.
Despre ce disputa vorbesti? Daca ai ceva argumente pentru a ma contrazice, te rog sa le prezinti. A ma contrazice fara argumente nu constituie o disputa, cel putin nu una relevanta pentru mine.

CitatCat despre posibilitatea ca o astfel de planeta sa existe, am putea incerca sa identificam factorii care s-ar
impotrivi si sa gasim eventual remedii(o atmosfera, viteza de rotatie redusa, distanta potrivita fata de un
soare?).
Am putea, de ce nu?

CitatDespre aceasta planeta am putea fi siguri ca este sferica, indiferent cum arata orizontul!
Serios? Si pe ce se bazeaza aceasta siguranta a ta?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Hai virgile! Problema este pentru elevii de liceu. Dar dacă tot vrei să faci calcule, mai bine calculează cât se scufundă sfera de oţel în mercur. Văd că nu prea se înghesuie elevii la rezolvări de probleme.

virgil 48

Intrebarea de la # 1
Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 05:06:14 PM

Daca "arunci sfera lui dumitru" intr-o ipotetica planeta de apa lichida, se va scufunda pana in centrul planetei?

Sfera lui dumitru va deveni singurul miez solid al planetei. Dar apare o consecinta care ma determina sa
va cer parerea:
La suprafata planetei, presiunea apei este zero iar forta arhimedica este maxima.
In centrul planetei, presiunea apei este maxima iar forta arhimedica este zero.
Inseamna ca daca duci acolo(in centrul planetei) un obiect care la suprafata ar pluti, ramane acolo?
Nu exclud o defectiune de logica.

Teodor Sarbu

virgile. Forţa Arhimedică nu depinde de presiunea apei ci printre altele de densitatea apei. Cum în mod normal apa este incompresibilă nu se schimbă problema. Dacă avem o planetă de apă situaţia se schimbă. Nu ştiu la ce densitate poate ajunge apa dar poate ajunge în stare solidă. Asta dacă nu ţinem cont că prin formarea planetei se degajă o cantitate foarte mare de energie care în majoritate se transformă în căldură. Sunt prea multe necunoscute, cel puţin pentru mine pentru a putea să răspund la cele scrise de tine. Dacă vrei neapărat studiază singur problema. Cazul este mult prea improbabil ca să mă gândesc la el.

Electron

#8
Citat din: virgil 48 din Decembrie 06, 2011, 03:52:56 PM
Sfera lui dumitru va deveni singurul miez solid al planetei.
Gresit. Exista cazuri in care sfera de otel nu va ajunge in repaus in centrul "planetei".

CitatLa suprafata planetei, presiunea apei este zero iar forta arhimedica este maxima.
Gresit. Daca presiunea apei este zero, inseamna ca sfera nu este scufundata in apa, deci forta arhimedica este nula. EDIT: Mai riguros spus nu putem vorbi de o forta arhimedica in acest caz.

CitatIn centrul planetei, presiunea apei este maxima iar forta arhimedica este zero.
Mi-e teama ca presiunea hidrostica nu variaza in interiorul "planetei". Daca ar varia, atunci apa ar "curge" necontenit in interior, de la presiune mai mare spre presiune mai mica. Ar fi un exemplu de perpetuum mobile... EDIT: Asta e valabil din cauza simetriei presupuse sferice, si omogenitatii "planetei". /EDIT
Cat despre forta arhimedica, te las sa deduci singur cum variaza.

CitatInseamna ca daca duci acolo(in centrul planetei) un obiect care la suprafata ar pluti, ramane acolo?
Concluzia este corecta, dar nu are de-a face cu ce ai spus inainte (exemplu magistral de eroare de logica numita "non sequitur"). Obiectul ar ramane in centru datorita simetriei considerate, nu datorita presiunii sau fortei arhimedice.

CitatNu exclud o defectiune de logica.
Eu o confirm.


e-
Don't believe everything you think.

dumitru


Electron

Citat din: dumitru din Decembrie 06, 2011, 07:36:40 PM
voi va certati pe fera mea?
Nu, mai degraba ne petrecem timpul pana raspunzi la intrebarea propusa pentru tine la inceput. :)


e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Scuze dumitre, dar trebuia să spui că este a ta de la început. Dar dacă tot este a ta, ce ar fi dacă ai calcula cât se scufundă în mercurul care îmi aparţine. Fii atent că atâta timp cât este în mercur este sub custodia mea. Plăteşti chirie.

virgil 48

#12
Pentru # 8, paragraful (si citatul) 1.
De acord, Electron.Este posibil ca sfera lui dumitru sa nu ajunga in centrul ipoteticei planete de apa
lichida, ci sa treaca prin ea , cum ai mai spus. Sunt de acord, fiindca atunci cand am postat intrebarea
( la # 1) am folosit expresia "arunci sfera lui dumitru", fara a preciza cu ce viteza si in ce directie fata
de centrul planetei. Desi in limba romana "a arunca" nu este complet sinonim cu "a lansa" sau cu
"a proiecta", fiind o actiune de anvergura mai redusa. In al 2-lea rand sunt de acord fiindca nu am
precizat ce diametru propun sa aiba planeta de apa. Si in al 3-lea rand fiindca nu stiu sa calculez
cati kilometri de apa lichida ar putea parcurge bila, pana cand viscozitatea si frecarea ii vor anula
miscarea initiala. Poate ne ajuta cineva.
                     
Propun sa consideram diametru planetei de 1000 km, directia de lansare a bilei, spre centru ei, iar
viteza cu care atinge planeta 100 km/s.M-am referit la primul paragraf si citat din raspunsul
tau, urmand sa continui numai daca vei considera ca am ajuns la un acord asupra celor de mai sus.

Electron

Din punctul meu de vedere poti continua.

Dar te rog sa folosesti functia de "Citat" a forumului, pentru ca nu voi mai citi mesajele tale care contin trimiteri de genul: "Pentru # 8, paragraful (si citatul) 1.". E complet ilizibil si impractic. Daca tu nu faci efortul sa folosesti functiile acestui forum, eu nu voi face efortul sa derulez pagini intregi de mesaje ca sa vad la ce te referi.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Electron, inteleg ca ai si tu o problema cu presiunea hidrostatica corespunzatoate ipoteticei planete
de apa. Eu nu as zice ca nu variaza, mi se pare numai ca nu creste linear cu adancimea, cum este
formula sa . Cu cat te apropii de centrul planetei, greutatea unui cmc de apa scade, deci
presiunea nu creste linear atunci cand este vorba de adancimi foarte mari.
Totusi planeta are o masa apreciabila, trebuie sa aiba gravitatie, greutatea unei coloane de apa
cu sectiunea de un cmp trebuie sa fie semnificativa, chiar daca este mult mai mica decat pe Terra.