Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Curiozitati din stiinta

<< < (2/3) > >>

virgil 48:
M-am linistit, avem un coleg care a propus acoperirea Lunii cu folie si ar fi ramas fara obiectul muncii.
Raspunsul meu s-a referit simultan si la # 1, de aceea ti s-a parut usor incoerent. Pentru a se indeparta
Luna de Terra fara a mari viteza lineara a Lunii, presupun ca este nevoie macar de o forta din
directia Terrei, care sa diminueze atractia gravitationala.Chiar daca fenomenul este mai complicat, efectul
acesta trebuie sa fie. Sper ca atunci cand eu scriu de viteza lineara iar tu de viteza orbitala, intelegem
acelasi lucru.

mercur:
Poate avea vreo influenţă majoră, asupra modificării orbitelor, creşterea maselor în timp, atât a pământului cât şi a lunii, datorată impactului cu alte corpuri cereşti (asteroizi, meteoriţi, comete)?

virgil 48:
Chiar daca nu sunt cel mai indicat sa raspunda la aceasta intrebare, iata parerea mea:
Influenta cresterii masei corpului in timp, prin aportul de masa din exterior, poate fi semnificativa nu numai in
functie de marimea acesteia, ci si de directia si sensul impactului. In pus aceste ultime doua elemente, pot 
influenta si miscarea de rotatie a corpului respectiv.Dar acestea nefiind fenomene predictibile pe termen
lung, nu pot fi luate in calcul cand este vorba de orbitele corpurilor.                       
Trebue sa mai spun ca in urma acestui topic, nu consider ca ne-am lamurit daca "curiozitatea" despre care se
vorbeste in articolul vizat este un fenomen definitiv si inexorabil, sau unul care conduce catre un echilibru,
adica se atenueaza.

mercur:
Da, Virgil 48, însă eu mă refeream în întrebarea mea mai mult la influenţa surplusului de masă asupra orbitei, căpătat de corpurile cereşti, în urma impactului cu alte corpuri de mai mici dimensiuni, decât la impactul cu un corp masiv, capabil să le devieze orbita.

virgil 48:
Reluand acelasi preambul de la # 7, iata parerea mea:
Cresterea masei unui corp ceresc, ar trebui in general sa micsoreze viteza corpului, deci sa determine o
apropiere de centrul de gravitare. Asta se intampla daca aportul de masa provine din materia aflata in
stare de (relativ) repaus in sistemul respectiv.Daca masa suplimentara provine din materie care se
misca cu o viteza semnificativa, va influenta viteza corpului conform sensului din care vine.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă