Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Curiozitati din stiinta

<< < (3/3)

mircea_p:
Daca viteza creste sau scade in urma "aportului" de masa depinde de viteza masei suplimentare inainte de ciocnire. Daca materia este initial in repaus fata de corpul ceresc nu vad cum se va aduga la acesta.
Efectul cresterii masei (oricare ar fi) datorita acumularii de materie din spatiu ne putem satepta sa fie oricum foarte mic.
Cu toate ca estimarile arata valori absolute semnificative (10^7-10^8 kg pe an), in comparatie cu masa pamantului  aceste valori sant foarte mici.  Cu rata de mai sus, intr-un miliard de ani (10^9) ar rezulta 10^16-10^17 kg care fata de masa pamantului (10^24) reprezinta o fractie de 1 in 10 milioane, cel mult.
Sigur ca putem presupune ca in trecutul foarte indepartat rata de acumulare era mai mare, la inceputul formarii sistemului solar.  

mercur:
Mulţumesc, mircea_p, asta eram curios să ştiu:

--- Citat ---Efectul cresterii masei (oricare ar fi) dactorita acumularii de materie din spatiu ne putem atepta sa fie oricum foarte mic.
Cu toate ca estimarile arata valori absolute semnificative (10^7-10^8 kg pe an), in comparatie cu masa pamantului  aceste valori sant foarte mici.  Cu rata de mai sus, intr-un miliard de ani (10^9) ar rezulta 10^16-10^17 kg care fata de masa pamantului (10^24) reprezinta o fractie de 1 in 10 milioane, cel mult.
--- Terminare citat ---

virgil 48:
Pentru # 11 (mircea_p)
Fiind convins ca esti mult mai aproape de subiect decat mine, te intreb daca ai o parere sau o certitudine
despre sursa acestui topic:

--- Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 04:37:47 p.m. ---                      
Trebue sa mai spun ca in urma acestui topic, nu consider ca ne-am lamurit daca "curiozitatea" despre care se
vorbeste in articolul vizat este un fenomen definitiv si inexorabil, sau unul care conduce catre un echilibru,
adica se atenueaza.

--- Terminare citat ---
Despre afirmatia din randul 2 al postarii tale precedente, te rog sa observi ca nu am vizat materia aflata in
repaus fata de corpul respectiv, ci fata de sistemul din care face parte.

mircea_p:

--- Citat din: virgil 48 din Decembrie 05, 2011, 09:58:06 a.m. ---Pentru # 11 (mircea_p)
Fiind convins ca esti mult mai aproape de subiect decat mine, te intreb daca ai o parere sau o certitudine
despre sursa acestui topic:

--- Citat din: virgil 48 din Decembrie 02, 2011, 04:37:47 p.m. ---                      
Trebue sa mai spun ca in urma acestui topic, nu consider ca ne-am lamurit daca "curiozitatea" despre care se
vorbeste in articolul vizat este un fenomen definitiv si inexorabil, sau unul care conduce catre un echilibru,
adica se atenueaza.

--- Terminare citat ---

--- Terminare citat ---

Se ajunge, in principiu, la o stare pe care o poti numi echilibru. Perioada de rotatie a pamntului in jurul axei creste pana cind se ajunge la situatia ca se sincronizeaza cu rotatia lunii in jurul pamantului. Atunci pamntul va avea aceeasi fata indreptata spre luna si deci "umflatura" mareica nu se va mai roti fata de pamant.
Pentu mai multe informatii poti cauta "tidal lock-in".
Luna deja este "locked-in". In cazul pamantului nu stiu care este timpul estimat pentru ca acest "lock-in" sa se intample. In plus intervin si mareele solare.
Asta nu face fenomenul mai putin "inexorabil" ori poate nu inteleg eu ce vrei sa spui cu asta.

--- Citat din: virgil 48 din Decembrie 05, 2011, 09:58:06 a.m. ---Despre afirmatia din randul 2 al postarii tale precedente, te rog sa observi ca nu am vizat materia aflata in
repaus fata de corpul respectiv, ci fata de sistemul din care face parte.

--- Terminare citat ---
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Sistemul din care face parte ce? Poate un exemplu concret, in cazul pamantului lovit de un meteorit ar ajuta. Cine e sistemul?
Oricum cred ca discutia de mai sus e irelevanta. Conteaza viteza meteoritului fata de pamant. Daca este non-zero, va avea loc un transfer de impuls. Indiferent de viteza fata de alte sisteme de referinta.

virgil 48:
Multumesc, mircea_p, acum se contureaza un raspuns la problema discutata. Cu privire la punctul al 2-lea,
se poate spune, ca o explicatie intuitiva, ca un corp mai mare se comporta ca un aspirator fata de materia
cosmica de mici dimensiuni, de pe orbita sa?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă