Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un sistem de ecuatii

Creat de A.Mot-old, Noiembrie 27, 2011, 05:19:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 29, 2011, 01:03:02 PM
A.Mot, aş putea să încerc eu să îţi dau o rezolvare a sistemului dacă îmi poţi reprezinta vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] într-un sistem de coordonate carteziene.

Indiferent in ce tip de sistem de coordonate ai rezolva sistemul de ecuatii vectoriale necunoscutele [tex]\overrightarrow{x}[/tex] si [tex]\overrightarrow{y}[/tex] rezulta ca au lungimile x si respectiv y iar directiile si deci si sensul acestor doi vectori necunoscuti in raport unul cu celalalt este bine definit de unghiul format de acesti vectori necunoscuti si deci in consecinta valorile scalare x,y si unghiul dintre [tex]\overrightarrow{x}[/tex] si [tex]\overrightarrow{y}[/tex] nu depinde de tipul de sistem de coordonate fie el rectangular,oblic,polare si etc.......Tu vrei sa spui ca din sistemul de ecuatii vectoriale propus nu poti calcula lungimile vectorilor necunoscuti si unghiul dintre acestia??????????Ma dezamagesti!!!!!!!!!! ??? ??? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

A.Mot, nu mai fabula in acest fel si prezinta rezolvarea completa. E clar ca nu avem cum sa ne intelegem, lipsa ta de rigurozitate si nivelul tau de cunostinte legat de vectori face sa se lungeasca in mod inutil aceasta discutie.

Prezinta rezolvarea si vom vedea cu totii ce si cum. Hai, da-i bice!


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Noiembrie 30, 2011, 08:51:04 AM
Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 29, 2011, 01:03:02 PM
A.Mot, aş putea să încerc eu să îţi dau o rezolvare a sistemului dacă îmi poţi reprezinta vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] într-un sistem de coordonate carteziene.

Indiferent in ce tip de sistem de coordonate etc.

Nu asta te-am întrebat. Te-am rugat să îmi reprezinţi vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] într-un sistem de coordonate. De care vrei tu, nu-i musai să fie carteziene.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 30, 2011, 10:42:36 AM
A.Mot, nu mai fabula in acest fel si prezinta rezolvarea completa. E clar ca nu avem cum sa ne intelegem, lipsa ta de rigurozitate si nivelul tau de cunostinte legat de vectori face sa se lungeasca in mod inutil aceasta discutie.

Prezinta rezolvarea si vom vedea cu totii ce si cum. Hai, da-i bice!


e-

Cu biciul Sfantului Nicolae am sa dau dar dupa 6 decembrie.......... ;D ;D ;D
Adevărul Absolut Este Etern!