Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un sistem de ecuatii

Creat de A.Mot-old, Noiembrie 27, 2011, 05:19:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Sa se rezolve sistemul:
[tex]\overrightarrow{x}+2\overrightarrow{y}=\overrightarrow{3}[/tex]
[tex]3\overrightarrow{x}-2\overrightarrow{y}=\overrightarrow{1}[/tex]
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 27, 2011, 05:34:35 PM
Ce inseamna asta?
Citat din: A.Mot din Noiembrie 27, 2011, 05:19:34 PM
[tex]\overrightarrow{3}[/tex]

e-
Tu ce crezi ca inseamna in stiinta sau in "Scientia-Stiinta pe intelesul tuturor" [tex]\overrightarrow{3}[/tex]???????????
Sa asteptam sa vedem ce spune publicul........
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 27, 2011, 06:08:11 PM
Sa asteptam sa vedem ce spune publicul........
::)

Nici nu mai stiu ce sa raspund la asemenea ineptii. Te las in pace cu aiurelile tale. E clar ca singura ta intentie este sa-ti bati joc de acest forum. Eu m-am saturat deja.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#4
Citat din: Electron din Noiembrie 27, 2011, 06:10:49 PM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 27, 2011, 06:08:11 PM
Sa asteptam sa vedem ce spune publicul........
::)

Nici nu mai stiu ce sa raspund la asemenea ineptii. Te las in pace cu aiurelile tale. E clar ca singura ta intentie este sa-ti bati joc de acest forum. Eu m-am saturat deja.

e-
Chiar imi pare rau!!!!!!!!!Nu inteleg ce crezi tu ca ar putea insemna [tex]\overrightarrow{3}[/tex] altceva decat vectorul a carui lungime este egala cu 3.......Ce nu este corect in enunt?????????Spune ca sa vad unde am gresit.........Eu nu imi bat joc de forum dar vezi bine ca sunt prea putini elevi iar studenti si mai putini care sunt interesati de acest forum.......Eu iti spun ca sunt foarte interesat de acest forum si repet am avut ce invata si sper sa mai am de invatat de la toti inclusiv de la elevi si studenti........Hai sa fim prieteni!Multumesc mult!
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Cand ai terminat liceul n-ai aflat ca vectorul este caracterizat si de modul, si de sens? Notatia aia e lipsita de semnificatie. Sau... s-a schimat definitia vectorilor intre timp ;)?

sicmar

#6
Pentru a explicita nedumeririle de mai sus, ce direcţie şi ce sens are vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] ?

Înainte de-a mai posta probleme ***, pune mâna pe manuale de liceu şi vezi ce-i cu vectorii.

În rest, abstracţie făcând de *** semnalată şi cu amensamentul că dai un oarece înţeles vectorilor [tex]\overrightarrow{1}[/tex] şi [tex]\overrightarrow{3}[/tex], sistenul se rezolvă imediat încât nici măcar n-ar avea rost postarea unei astfel de probleme.

@sicmar: esti rugat sa ai grija la limbaj. <Pozitron>

A.Mot-old

#7
Citat din: sicmar din Noiembrie 27, 2011, 10:07:18 PM
Pentru a explicita nedumeririle de mai sus, ce direcţie şi ce sens are vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] ?

Înainte de-a mai posta probleme ***, pune mâna pe manuale de liceu şi vezi ce-i cu vectorii.

În rest, abstracţie făcând de *** semnalată şi cu amensamentul că dai un oarece înţeles vectorilor [tex]\overrightarrow{1}[/tex] şi [tex]\overrightarrow{3}[/tex], sistenul se rezolvă imediat încât nici măcar n-ar avea rost postarea unei astfel de probleme.
Nu ti se pare ca prin modul cum vorbesti incalci nu numai regulile bunei purtari dar si rgulamentul acestui forum????????Eu iti zic ca nu este necesar sa dau nici directiile si nici sensurile vectorilor x,y,3 si 1 si pune mana si gaseste tu vectorii x si y precum si lungimile acestor vectori si unghiul dintre vectorii x si y si deci si sensurile lor si chiar mai mult si directiile si sensurile vectorilor 3 si 1 caci acest sistem de ecuatii vectoriale da raspuns la toate datele pe care tu vrei sa le stii si pe care vrei sa ti le dau eu caci de aia este un sistem de ecuatii si vectoriale pe deasupra........Am impresia ca ai invatat matematica pe de rost adica pe dinafara si astfel esti ***........
Pune mana pe creion sau pe plumb si pe hartie ca nu urzica si daca nu ai *** ai sa fii si tu mirat de ceea ce vei descoperi..........
Hai sa fim prieteni!

@A.Mot: esti rugat sa ai grija la limbaj. <Pozitron>
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#8
Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 27, 2011, 08:58:48 PM
Cand ai terminat liceul n-ai aflat ca vectorul este caracterizat si de modul, si de sens? Notatia aia e lipsita de semnificatie. Sau... s-a schimat definitia vectorilor intre timp ;)?
Ce pot sa-ti mai spun si tie altceva decat pune mana pe carte sau pe calculator ca nu urzica........ ;D
Din acel sistem se poate afla tot ceea ce doresti sa afli.......Pune mana pe creion sau plumb si pe hartie fa calcule daca nu ai cap de plumb............ ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Mai bine pune mâna pe un manual de liceu şi apucă-te de studiat.

Electron

A.Mot, daca tot esti asa de sigur pe tine si pe stiinta ta in ale vectorilor, te invit sa prezinti rezolvarea completa a acestei probleme propuse de tine. Sper ca si ceilalti sa aiba rabdare pana ne vei lumina. Hai sa te vedem!

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 28, 2011, 11:07:49 AM
A.Mot, daca tot esti asa de sigur pe tine si pe stiinta ta in ale vectorilor, te invit sa prezinti rezolvarea completa a acestei probleme propuse de tine. Sper ca si ceilalti sa aiba rabdare pana ne vei lumina. Hai sa te vedem!

e-
Cum????????????Chiar nu este niciun profesor care sa poata rezolva acest sistem de ecuatii vectoriale???????Nu pot sa cred asa ceva????????????? :o :o :o Daca pana pe 6 decembrie nu o rezolva nimeni atunci am sa arat rezolvarea........Astept totusi sa incerece cineva sa rezolve problema!!!!!Cate solutii are acel sistem de ecuatii vectoriale?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 29, 2011, 09:23:01 AM
Cum?Chiar nu este niciun profesor care sa poata rezolva acest sistem de ecuatii vectoriale?Nu pot sa cred asa ceva?
Nici nu trebuie sa crezi asa ceva, pentru ca nu rezulta de nicaieri asa o concluzie. In cel mai bun caz, nici un utilizator de pe forum, fie el profesor sau nu, nu isi pune capul cu cineva atat de neserios ca tine. (Eu sunt evident o exceptie  :-X)

CitatDaca pana pe 6 decembrie nu o rezolva nimeni atunci am sa arat rezolvarea... Astept totusi sa incerece cineva sa rezolve problema!
Nu mai are rost sa astepti pana pe 6 decembrie. Prezinta rezolvarea completa deja.

CitatCate solutii are acel sistem de ecuatii vectoriale?
Asteptam sa ne luminezi.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

A.Mot, aş putea să încerc eu să îţi dau o rezolvare a sistemului dacă îmi poţi reprezinta vectorul [tex]\overrightarrow{3}[/tex] într-un sistem de coordonate carteziene.

Electron

AlexandruLazar, s-a "raspuns" deja la asta :
Citat din: A.Mot din Noiembrie 28, 2011, 09:00:13 AM
Eu iti zic ca nu este necesar sa dau nici directiile si nici sensurile vectorilor x,y,3 si 1 si pune mana si gaseste tu vectorii x si y precum si lungimile acestor vectori si unghiul dintre vectorii x si y si deci si sensurile lor si chiar mai mult si directiile si sensurile vectorilor 3 si 1 caci acest sistem de ecuatii vectoriale da raspuns la toate datele pe care tu vrei sa le stii si pe care vrei sa ti le dau eu caci de aia este un sistem de ecuatii si vectoriale pe deasupra...
Deci, pune mana si rezolva !  ;D


e-
Don't believe everything you think.