Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare despre eventuale clone

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 25, 2011, 05:12:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Am nevoie de ajutorul vostru!!! Trăiesc cu vaga impresie ca Tudor Vasile, Turcu Vasile, Nicolic Vasile. protelisav, neica_nimeni, neica-cineva şi autorul, care subit s-a transformat în Nicolic Vasile sunt una şi aceiaşi persoană. Vă rog să mă ajutaţi. Dacă greşesc le cer scuze la toţi 6 sau 5 cu multă umilinţă.

Autorul

Buna ziua,

Ma numesc Diana Bajenaru si sunt fiica Dlui Nikolic Vasilie, autorul articolului Chimia fizica si cosmogonia, articol citat in acest topic.

Cred ca neica_nimeni l-a contactat pe tatal meu si i-a semnalat faptul ca in acest topic se vorbeste despre articolul lui, cerandu-i cateva lamuriri.

Tatal meu m-a rugat sa-i fac cont pe forum (nu este familiarizat cu forumurile).
Azi am intrat sa vad daca a scris ceva si din pacate am vazut ca nu s-a inteles ca el este autorul articolului de mai sus si vorbeste din aceasta pozitie, dand raspunsuri celor care au avut anumite observatii; din acest motiv am intrat pe contul lui si am modificat numele din Autorul in Nikolic Vasilie. L-am anuntat si pe tata intr-un email despre modificare.

Imi pare rau ca s-au creat confuzii, in nici un caz nu este vorba despre o clona, este la primul lui post pe un forum.

Cu stima,
Diana Bajenaru.

PS. Imi cer scuze ca am intrat abuziv pe forum si am postat din contul tatalui meu, dar mi s-a parut ca sunt necesare niste clarificari.

Pozitron

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 25, 2011, 05:12:45 PM
Am nevoie de ajutorul vostru!!! Trăiesc cu vaga impresie ca Tudor Vasile, Turcu Vasile, Nicolic Vasile. protelisav, neica_nimeni, neica-cineva şi autorul, care subit s-a transformat în Nicolic Vasile sunt una şi aceiaşi persoană. Vă rog să mă ajutaţi.
Numele de utilizatori subliniate cu rosu nu exista pe acest forum in acest moment.

Utilizatorul "autorul" si-a schimbat numele in "Nikolic Vasilie".

Intre cei existenti in aceasta lista, mie cel putin nu-mi da impresia ca ar fi aceeasi persoana. Ma bazez pe stilul lor de postare cand spun asta. Nu pot garanta ca nu e vorba de o persoana foarte iscusita in a crea identitati pe internet. Dar de obicei clonele se depisteaza destul de usor, vezi cazurile lui styhl si ale clonatului "cu 100 de clone".

<Pozitron>

Pozitron

Citat din: Nikolic Vasilie din Noiembrie 25, 2011, 05:33:59 PM
Buna ziua,

Ma numesc Diana Bajenaru si sunt fiica Dlui Nikolic Vasilie, [...]
@Diana : multumim pentru aceste precizari. Daca pe tatal tau nu-l deranjeaza sa-i utilizezi numele pe forum, atunci poti sa-l folosesti in continuare. Totusi, daca tii neaparat sa folosesti un nume real, poate e mai indicat sa-l folosesti pe al tau.

Puteai foarte bine sa ramai cu numele 'autorul' si sa specifici ca scrii in numele persoanei respective, si totul era mult mai simplu.

Oricum, bine ai venit pe forum si speram sa participi in continuare spre folosul tuturor. :)

<Pozitron>

Diana Bajenaru

Gata, mi-am facut si eu cont, ca sa nu va "confuzez" definitiv  ;D

Primul post chiar a fost scris de tata, nu de mine, eu am contribuit doar cu explicatiile despre contul lui si i-am modificat numele (sa vad daca ma trage de urechi diseara :)

Teodor Sarbu

Îmi cer scuze domnului Nicolic Vasile şi doamnei Diana Băjenaru, precum şi tuturor celor pe care i-am jignit. Am o singură scuză că protelisav citit invers este vasiletorp, dar nu este suficient ca scuză.

Pozitron

Am sectionat aceasta discutie ca fiind o tangenta la cea despre expansiunea Universului. Asta daca se intreaba cineva de ce s-au deplasat aceste postari.

<Pozitron>

meteor

#7
     Pozitron (Electron,e-, si inca ce functie secreta mai ascunzi) si cei cu cazul lui styhl, ia lamurestema te rog frumos.Ce tot te agati ca un ***. Daca doresti sati explic ceva super elementar eu nimic nu am incalcat ca am creat 3 conturi de pe acelasi IP. Ce se intimpla daca la un internet cafe la acelasi calculator se vor inregistra 100 de utilizatori, vei bloca IP  ;D ;D, logica stralucita...
    Ti-am spus (adica ma adresam la toti) destul de clar (cind cream alt con nou) ca eu sunt styhl, chiar si chind mi-ai cerut sa nu mai fiu styhl tiam mai spus ca eu meteor sunt styhl.
    Ce stil de discutii am?! Nu mai discut cu tine si nici ma voi starui in viitor sa nu o fac- caci e inutil cu tine sa duci discutii, nimic spre bine numai spre absurditate duci.
       
    Tu (Electron) de ce cind erai oficial (global moderator ca utilizator Electron) , erai in acelasi timp (paremise nu mai tin minte) Pozitron (tot fiind ca global moderator), hai numi mai spune iar minciunele inteligente, la mine nu merg.... in limba rusa se spune{ nu te mai otmazui}??? *** Cum a putut Sandockan cu asa dovezi (putine) sa deduca ca tu esti si pozitron {numai poate daca nu a mai urmarit cind electron e online si cind pozitron nu, sau alceva}, ei acestea *** censtit sati spun nu ma intereseaza absolut deloc....
    Cine intra in componenta echipei stiintia (nume concrete)?!
    De ce moderatorii isi ascund sa declare oficial numele?!...Adica ne putem pomeni ca o multime din utilizatori sunt in acelasi timp moderatori, administratori,...etc. Nici acestea din urma nu ma mai  intereseaza tare, vrei raspunde vrei nu, caci pentru mine vorbile tale ramin doar ca niste valuri (proste). Aceasta tot tu faci ca utilizatorii sa vorbesca astfel cu tine, -cum intrebi, asa ti se va raspunde.
Sanatate domnule moderator!

AlexandruLazar

#8
Aşa cum pentru viaţa de zi cu zi există nişte reguli de conduită, aşa exista si pentru comunităţile online. In general ele sunt trecute în regulament; probabil administratorii forumului s-au gândit că, fiind secolul 21, cei care participă la discuţii le cunosc. Se pare că nu e aşa, deci o să încerc să le rezum pe cele la care se face referire aici.

1. Creearea de "clone" este o lipsă de respect faţă de cei cu care participi la discuţie. Pe de-o parte fiindcă îi minti cu privire la identitatea ta. Pe de alta, fiindcă îngreunezi discuţiile; cine se angajează cu mine într-o discuţie legată de electronică, poate să îşi dea seama (pe baza altor mesaje de-ale mele) că e un domeniu la care mă pricep şi nu trebuie să înceapă explicaţiile de la ce e un tranzistor -- la fel cum, dacă se angajează într-o discuţie despre mecanică, trebuie să mă ia încetişor. In al treilea rând, pentru că îngreunezi căutarea informaţiilor; dacă ai postat vreodată o informaţie utilă şi cineva a uitat-o, nu va fi suficient să facă search prin posturile tale -- va trebui sa-şi aducă aminte şi de pe care din multele conturi ai postat-o.

2. Singura excepţie tolerată este cazul în care un moderator sau un administrator este foarte activ, atât în discuţii ca atare, cât şi în activitatea de moderare. Uneori i se dau două conturi separate, astfel încât cine face search după posturile lui pentru o informaţie concretă pe care a postat-o să nu trebuiască să răsfoiască pagini întregi de banări, split-uri şi alte asemenea. De asemenea, în acest fel se poate face şi o delimitare a posturilor; dacă forumul menţine, de exemplu, o secţiune de genul "Thrash" care e golită la câteva luni (dar în care post-urile se ţin totuşi pentru o perioadă pentru soluţionarea unor eventuale conflicte sau probleme legale), treaba moderatorului e pur şi simplu mai uşoară atunci când începe să facă split şi să mute posturile, fiindcă ştie că toate posturile făcute de unul din conturi sunt perisabile. Desigur, e de bun-simţ să indice cine este de fapt -- ceea ce cred că e totuşi evident după alegerea nickname-urilor şi a celor două avataruri.

3. Crearea de clone este, în plus, inutilă; există oricând opţiunea de schimbare a nickname-ului care nu încurcă pe nimeni.

sumalan dorin

 
Foarte bine Scientia ca luati atitudine !

Spre tristetea unora care au crezut ca acest forum e un soi de ..piata (pe internet)!

Tot asa!

A.Mot-old

;D ;D ;D Lasati clonele sa traiasca si ele!!!!!!!!!!!!!  ;D ;D ;D Nu atacati persoana ci analizati ceea ce spune si daca este cazul corectati cu decenta si logica ceea ce afirma o persoan si clonele acestei persoane!!!!!!!!!!!!
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Nu e vorba de atacat persoana ci de respectat nişte reguli atât de "de bun simţ" încât în multe regulamente nici măcar nu se mai consemnează. E ca şi când ai trimite scrisori false, semnate cu nume diferite, către aceeaşi persoană, sau ca şi când te-ai deghiza şi te-ai prezenta cu alt nume decât al tău -- tot minciună se cheamă. Apoi, din experienţă, cei care se pretează la asta nu prea au nici lucruri prea grozave de spus.

Electron

Citat din: meteor din Noiembrie 25, 2011, 09:22:13 PM
    Daca doresti sati explic ceva super elementar eu nimic nu am incalcat ca am creat 3 conturi de pe acelasi IP.
meteor/styhl/..., te invit cu insistenta sa citesti cu atentie normele acestui forum, in special sectiunea:

Citat din: Scientia din Martie 03, 2011, 12:04:15 AM
4.8 Se interzice folosirea de mai multe conturi pentru acelaşi utilizator.
Daca nu esti dispus sa respecti normele de aici, de ce te-ai inscris?



Citat din: A.Mot din Noiembrie 26, 2011, 09:27:26 AM
Lasati clonele sa traiasca si ele!
Citeste si tu normele forumului si mai bine rapsunde la cererea facuta tie in topicul cu problema despre oglinzi. Ok?

e-
Don't believe everything you think.