Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un triunghi

Creat de A.Mot-old, Noiembrie 24, 2011, 09:46:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zec

Am voie sa zic faptul ca nu am inteles ce vrei de la acest E?
Daca tu mi ai zis ca E este egal cu ceva si zici sa il calculam.Te intreb  eu de ce trebuie calculat cand e gata "preparat"(imi aduce aminte de o reclama veche la tropicana) dar nu am ingrediente.
  Puteai sa zici asa:Calculati E pentru x=3i-j si y=i+2j unde x ,y vectori ,i si j versori unitari.
In acest moment pot sa prepar "sucul de portocale".

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 27, 2011, 08:43:09 AM
In cartea "Tabele si formule matematice" de E. Rogai (Editura tehnica Bucuresti 01.09.1983) la capitolul 3.3 (Geometrie analitica) se arata clar notatiile pe calre le pot avea un vector si lungimile lor respective;deasemeni tot la acest capitol se dau si notatiile pentru diferitele tipuri de produse intre doi vectori...
Ok, atunci scrie sa stim si noi ce produs ai folosit in expresia lui E. Ce tot astepti? Invitatie speciala ti s-a facut de destule ori deja.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#17
Citat din: zec din Noiembrie 27, 2011, 09:31:52 AM
Am voie sa zic faptul ca nu am inteles ce vrei de la acest E?
Daca tu mi ai zis ca E este egal cu ceva si zici sa il calculam.Te intreb  eu de ce trebuie calculat cand e gata "preparat"(imi aduce aminte de o reclama veche la tropicana) dar nu am ingrediente.
 Puteai sa zici asa:Calculati E pentru x=3i-j si y=i+2j unde x ,y vectori ,i si j versori unitari.
In acest moment pot sa prepar "sucul de portocale".
De ce vrei sa complici rezolvarea unei probleme simple particularizand vectorii x si y.......si apoi sa-l gasesti pe vectorul z si apoi sa calculezi pe E...........???!!!
Din cate mai stiu si eu versori unitari nu exista caci versorii i,j,k....sunt vectori liberi care au lungimea egala cu 1 (adica unitatea).S-a schimbat cumva definitia versorului???????????Putem vorbi de versorul unui vector care este functie de versorii i,j,k......Expresia E nu este chiar gata preparata caci trebuie s-o "cureti".........sau tu iti faci sucul de portocale cu tot cu coaja............????????!!!!!!!!!De gustibus et coloribus non disputandum. ;D ;D ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

Tu mai mult te certi cu noi in loc sa dialoghezi.Nu inteleg atitudinea asta si faptul ca ignori ce spunem noi.Da greseala mea ca am zis versori unitari,trebuia sa zic versori ortonormali si daca erai bun ma corectai .nu trebuie sa faci tam tam din asta.
In aceste 2 pagini inca nu iai raspuns la Electron,nu ai facut decat sa pari foarte mirat de ce spunem noi pe acolo.
Multe aspecte se pun pe seama problemei tale.
-Nu trebuia denumit un triunghi,daca am 3 vectori unul obtinut ca suma de ceilalti 2 atunci se cunoaste faptul ca verifica regula triunghiului si lungimile sale pot construi un triunghi inclusiv cazul degenerat.Puteai simplu sa zici fie 2 vectori x,y si z suma lor.
-Acuma faza cu calculatul.Nu ai zis nimica despre x,cine e acel x tu sti.Probabil ca e cumva
[tex]|\overrightarrow{x}|=x[/tex],dar nu suntem obligati sa ghicim cine e acel x.
Pe alta parte tu nu sugerezi un calcul valoric si din aceasta cauza ar trebui sa precizezi ce anume vrei sa se calculeze.Ai putea de exemplu sa zici ,aduceti expresia E la o forma mai simplificata.

A.Mot-old

#19
Citat din: zec din Noiembrie 27, 2011, 06:01:29 PM
Tu mai mult te certi cu noi in loc sa dialoghezi.Nu inteleg atitudinea asta si faptul ca ignori ce spunem noi.Da greseala mea ca am zis versori unitari,trebuia sa zic versori ortonormali si daca erai bun ma corectai .nu trebuie sa faci tam tam din asta.
In aceste 2 pagini inca nu iai raspuns la Electron,nu ai facut decat sa pari foarte mirat de ce spunem noi pe acolo.
Multe aspecte se pun pe seama problemei tale.
-Nu trebuia denumit un triunghi,daca am 3 vectori unul obtinut ca suma de ceilalti 2 atunci se cunoaste faptul ca verifica regula triunghiului si lungimile sale pot construi un triunghi inclusiv cazul degenerat.Puteai simplu sa zici fie 2 vectori x,y si z suma lor.
-Acuma faza cu calculatul.Nu ai zis nimica despre x,cine e acel x tu sti.Probabil ca e cumva
[tex]|\overrightarrow{x}|=x[/tex],dar nu suntem obligati sa ghicim cine e acel x.
Pe alta parte tu nu sugerezi un calcul valoric si din aceasta cauza ar trebui sa precizezi ce anume vrei sa se calculeze.Ai putea de exemplu sa zici ,aduceti expresia E la o forma mai simplificata.
Dar cum vroiai sa-ti spun ca versorii unitari nu exista??????Eu cred ca ti-am zis in mod decent ce este un versor dar poate ca dupa anul 1970 a aparut alta definitie a versorului si nu o stiu eu.Daca te-am suparat cu ceva te rog sa primesti scuzele mele.Versorii trebuie neaparat sa fie ortonormali?Eu am invatat si despre sisteme de axe oblice.......Nu intotdeauna trei vectori formeaza un triunghi (chiar daca respecta conditia de a forma un trunghi) caci depinde si de coordonatele capetelor acelor trei vectori.....si tocmai de aceea am specificat ca este vorba de un triunghi.........In cartea "Tabele si formule matematice" de E. Rogai (ca de altfel si in alte carti) se spune clar cum se noteaza lungimea vectorului x si anume cu marimea scalara x.......Ce intelegi tu ca ar fi [tex]\overrightarrow{3}[/tex]?????????
Eu nu vad de ce trebuie sa spun ca trebuie sa simplific ceva cand de fapt trebuie sa fac niste calcule ale acelor produse care conform notatiilor din cartea sus mentionata sun de tip scalar...... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

sicmar

#20
Revenind la problema iniţială:
Citat din: A.Mot din Noiembrie 24, 2011, 09:46:30 AM
In triunghiul ABC intre vectorii laturilor sale exista relatia [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}=\overrightarrow{z}[/tex].Sa se calculeze expresia [tex]E=x^2\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}+y^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{z}-z^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{y}[/tex].

În triunghiul ABC avem: [tex]\overrightarrow{AB}+\overrightarrow{BC}+\overrightarrow{CA}=0[/tex], sau, cu notaţia autorului problemei, [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}+\overrightarrow{z}=0[/tex].
De aici, în condiţiile problemei, se deduce imediat că [tex]\overrightarrow{z}=0[/tex] (triunghiul este degenerat) şi, ca urmare, E=0.

Am notat prost [tex]\overrightarrow{z}=\overrightarrow{CA}[/tex]? Prostia nu-mi aparţine.  :)
Am făcut cea mai convenabilă notaţie permisă de problemă.

Obs. Un vector este caracterizat (printre altele) de sens.
În lipsa sensului, problema este nonsens. (Aproape mi-a ieşit un calambur.  :) )

Cine ştie, pricepe.  ;D  ;D  ;D




zec

Eu initial stiam o definitie la versor putin mai diferita dar probabil ca am avut o imagine deformata mult timp.Intodeauna am crezut ca versori sunt vectori unei baze ortonormate si se pot considera de modul 1 alegand ca vectori de baza pe vi/|vi| care devin unitari ,vectorii fiind alesi dintr-o baza ortogonala.De aceea eu personal am considerat ca fiind versori  vectorii dintr-o baza ortonormata.Se pare ca m-am inselat si se pare ca versorul e doar un vector de lungime 1.
Sicmar a aratat cum poate degenera problema in conditiile date si de aceea e important sa evitam situatiile de genul acesta.

A.Mot-old

#22
Citat din: sicmar din Noiembrie 27, 2011, 08:49:48 PM
Revenind la problema iniţială:
Citat din: A.Mot din Noiembrie 24, 2011, 09:46:30 AM
In triunghiul ABC intre vectorii laturilor sale exista relatia [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}=\overrightarrow{z}[/tex].Sa se calculeze expresia [tex]E=x^2\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}+y^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{z}-z^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{y}[/tex].

În triunghiul ABC avem: [tex]\overrightarrow{AB}+\overrightarrow{BC}+\overrightarrow{CA}=0[/tex], sau, cu notaţia autorului problemei, [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}+\overrightarrow{z}=0[/tex].
De aici, în condiţiile problemei, se deduce imediat că [tex]\overrightarrow{z}=0[/tex] (triunghiul este degenerat) şi, ca urmare, E=0.

Am notat prost [tex]\overrightarrow{z}=\overrightarrow{CA}[/tex]? Prostia nu-mi aparţine.  :)
Am făcut cea mai convenabilă notaţie permisă de problemă.

Obs. Un vector este caracterizat (printre altele) de sens.
În lipsa sensului, problema este nonsens. (Aproape mi-a ieşit un calambur.  :) )

Cine ştie, pricepe.  ;D  ;D  ;D
Nu pot sa cred ca poti gresi atat de amarnic!!!!!!!!!!!Tu vezi ce scrii????????????Daca tu zici ca [tex]\overrightarrow{z}=\overrightarrow{CA}[/tex] si presupun ca tu ai notat [tex]\overrightarrow{x}=\overrightarrow{AB}[/tex] si [tex]\overrightarrow{y}=\overrightarrow{CA}[/tex] atunci cum poti sa spui ca relatia data de tine si anume[tex]\overrightarrow{AB}+\overrightarrow{BC}+\overrightarrow{CA}=0[/tex] este echivalenta cu cea data de mine si anume [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}=\overrightarrow{z}[/tex] adica altfel scris [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}-\overrightarrow{z}=0[/tex].............???????????????!!!!!!!!!!!!Cum poti tu sa mai scrii si faptul ca [tex]\overrightarrow{z}=0[/tex] adica vectorul z este egal cu scalarul 0 adica zero......?????????!!!!!!!!!Intr-adevar aceste doua erori (adica prostii sau ineptii ca sa spun cum iti place tie si lui "Electron" si altora ca tine) iti apartin fara discutie in cazul de fata!!!!!!Eroarea ta imi produce oroare!
Asa zisul tau "calambur" este fara sens dar mai ales fara cap..........caci tu nici nu stii ce este un calambur si de aceea te sfatuiesc sa pui mana pe cartea DEX ca nu urzica si ai sa afli ce este de fapt un calambur......
Uite un calambur al lui M. Kogălniceanu care dă un exemplu de calambur în "Miscelele" publicate în "Propăşirea" (1844) atribuindu-le domnului Calamburescu:
"Banul este un nume rar" (= numerar)
Uite si un calambur al părintelui calamburului modern Geoges-François Mareschal, marchiz de Bièvre (1747-1789) care
aflând că celebrul actor Molé se îmbolnăvise pe neaşteptate, exclamă:
"Oh ! quel fat alité !" ("fat alité" - "prostănac bolnav" şi "fatalité").Nu stiu daca tu esti un celebru matematician dar acest calambur ti se potriveste de minune chiar fiind tu in viata..........
--------------------------------------------------------------------------
Nu stiu cata matematica stii tu dar sigur nu stii ce este un vector.............si mai vad ca nu stii nici ce este un calambur......
Inchei prin ati spune ca vectorii x,y si z din problema au exact sensul dat de relatia vectoriala [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}=\overrightarrow{z}[/tex] existenta asa cum am spus intr-un triunghi.Ce nu iti este clar??????Valoarea expresiei E nu este egala cu zero.........Pune mana pe cartea "Tabele si formule matematice" de E. Rogai (la capitolul "Geometrie analitica") ca nu urzica...........si vezi acolo notatiile vectorilor si regula triunghiului........

Socrate:"Eu stiu ca nu stiu nimic,si nici asta nu stiu.".
A.Mot:"Eu vreau sa stiu!"
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#23
Citat din: zec din Noiembrie 27, 2011, 10:06:23 PM
Eu initial stiam o definitie la versor putin mai diferita dar probabil ca am avut o imagine deformata mult timp.Intodeauna am crezut ca versori sunt vectori unei baze ortonormate si se pot considera de modul 1 alegand ca vectori de baza pe vi/|vi| care devin unitari ,vectorii fiind alesi dintr-o baza ortogonala.De aceea eu personal am considerat ca fiind versori  vectorii dintr-o baza ortonormata.Se pare ca m-am inselat si se pare ca versorul e doar un vector de lungime 1.
Sicmar a aratat cum poate degenera problema in conditiile date si de aceea e important sa evitam situatiile de genul acesta.
Definitia cea mai buna si deci cea generala a unui versor este in concluzie:
Versorul este vectorul liber a carui lungime este egala cu 1 adica cu unitatea indiferent de tipul de axe de coordonate rectangular (adica ortogonal) sau oblice sau sistemul de coordonate polare.........toate astea in unul sau mai multe dimensiuni........

Oare cine genereaza o discutie degenerata???????????!!!!!!!!!!!!!!!! ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Bine A.Mot, hai, demonstreaza-ne stiinta ta si prezinta-ne rezolvarea completa a aceastei probleme, ca se pare ca oricum doar tu stii ce vrei cu ea.


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: zec din Noiembrie 27, 2011, 10:06:23 PM
Eu initial stiam o definitie la versor putin mai diferita dar probabil ca am avut o imagine deformata mult timp.Intodeauna am crezut ca versori sunt vectori unei baze ortonormate si se pot considera de modul 1 alegand ca vectori de baza pe vi/|vi| care devin unitari ,vectorii fiind alesi dintr-o baza ortogonala.De aceea eu personal am considerat ca fiind versori  vectorii dintr-o baza ortonormata.Se pare ca m-am inselat si se pare ca versorul e doar un vector de lungime 1.
Sicmar a aratat cum poate degenera problema in conditiile date si de aceea e important sa evitam situatiile de genul acesta.
Ce consideri ca inseamna partea "normata" din ortonormata? Nu inseamna ca vectorii au norma 1?
Exista cumva un sens mai general? Altfel nu inteleg partea "se pot considera de modul 1".

zec

Citat din: mircea_p din Noiembrie 28, 2011, 05:05:59 PM
Citat din: zec din Noiembrie 27, 2011, 10:06:23 PM
Eu initial stiam o definitie la versor putin mai diferita dar probabil ca am avut o imagine deformata mult timp.Intodeauna am crezut ca versori sunt vectori unei baze ortonormate si se pot considera de modul 1 alegand ca vectori de baza pe vi/|vi| care devin unitari ,vectorii fiind alesi dintr-o baza ortogonala.De aceea eu personal am considerat ca fiind versori  vectorii dintr-o baza ortonormata.Se pare ca m-am inselat si se pare ca versorul e doar un vector de lungime 1.
Sicmar a aratat cum poate degenera problema in conditiile date si de aceea e important sa evitam situatiile de genul acesta.
Ce consideri ca inseamna partea "normata" din ortonormata? Nu inseamna ca vectorii au norma 1?
Exista cumva un sens mai general? Altfel nu inteleg partea "se pot considera de modul 1".
Ba da,doar ca am vrut sa arat cum se creaza baza ortonormata dintr-una ortogonala.

A.Mot-old

#27
Citat din: Electron din Noiembrie 28, 2011, 11:10:08 AM
Bine A.Mot, hai, demonstreaza-ne stiinta ta si prezinta-ne rezolvarea completa a aceastei probleme, ca se pare ca oricum doar tu stii ce vrei cu ea.


e-
Nu pot sa cred ca nu exista vreun profesor pe aici care sa nu stie sa rezolve aceasta problema............. :o
Daca pana pe 6 decembrie nu da nimeni semn de rezolvare atunci am sa dau eu rezolvarea.............si totusi astept o rezolvare........... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 29, 2011, 09:18:03 AM
Nu pot sa cred ca nu exista vreun profesor pe aici care sa nu stie sa rezolve aceasta problema...
Nici nu trebuie sa crezi asa o ineptie.

CitatDaca pana pe 6 decembrie nu da nimeni semn de rezolvare atunci am sa dau eu rezolvarea.............si totusi astept o rezolvare...
Nu mai astepta, ca riscam sa nu mai apuci ...


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 29, 2011, 10:25:44 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 29, 2011, 09:18:03 AM
Nu pot sa cred ca nu exista vreun profesor pe aici care sa nu stie sa rezolve aceasta problema...
Nici nu trebuie sa crezi asa o ineptie.

CitatDaca pana pe 6 decembrie nu da nimeni semn de rezolvare atunci am sa dau eu rezolvarea.............si totusi astept o rezolvare...
Nu mai astepta, ca riscam sa nu mai apuci ...


e-
Am intalnit destui profesori de matematica care mai erau si doctori care au dat-o in bara cand li s-a dat de catre un forumist o problema de altfel simpla dar din cauza faptului ca acesti profesori doctori la scoala sau la facultate nu au in programa scolara sau la facultate la seminarii asemenea tip de probleme au zis ca nu se poate rezolva pentru ca nu are sens........si a venit un profesor de matematica (forumist) care nu era doctor si le-a aratat ca acea problema are sens si chiar a zis ca este foarte interesanta si a dat si solutiile si uite-asa acei profesori doctori au tacut inghitind cum se zice galusca.......I-a cam fript galusca dar de.....ce sa le fac......daca sunt aroganti.........
Ce anume sa nu mai apuc??????????
--------------
De vreo trei zile mi-e rau de la o gripa violenta ca n-am putut dormi nici noapea si nici ziua cum trebuie si ma durea capul ingrozitor..........te rog mult deci "Electron_Pozitron" nu ma suspenda pana pe 9 decembrie.........Multumesc mult! ;D
Adevărul Absolut Este Etern!