Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un triunghi

Creat de A.Mot-old, Noiembrie 24, 2011, 09:46:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

In triunghiul ABC intre vectorii laturilor sale exista relatia [tex]\overrightarrow{x}+\overrightarrow{y}=\overrightarrow{z}[/tex].Sa se calculeze expresia [tex]E=x^2\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}+y^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{z}-z^2\overrightarrow{x}\overrightarrow{y}[/tex].
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

A.Mot, daca [tex]\overrightarrow{x}[/tex] este notatia pentru vectorul unei laturi, ce inseamna [tex]x[/tex] in expresia E, si mai ales ce inseamna [tex]\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}[/tex]? Ce definitie a produsului de vectori folosesti?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 24, 2011, 10:42:21 AM
A.Mot, daca [tex]\overrightarrow{x}[/tex] este notatia pentru vectorul unei laturi, ce inseamna [tex]x[/tex] in expresia E, si mai ales ce inseamna [tex]\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}[/tex]? Ce definitie a produsului de vectori folosesti?

e-
Notatiile sunt cele din geometria analitica.............
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Foarte bine. Te rog sa le detaliezi aici.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Detaliaza ce ai notat cu "x" (fara vector) si ce fel de produs de vectori e folosit in expresia E.

e-
Don't believe everything you think.

zec

#6
De ce nu apelezi la notatii mai uzuale,cele folosite in mod clasic la un triunghi.Adica laturile notate cu a,b,c cele corespunzatoare unghiurilor A,B respectiv C.
Lista notatiilor poate continua:
ha,hb,hc inaltimile coresp. laturilor a,b,c
ma,mb,mc medianele corespunzatoare laturilor
la,lb,lc bisectoarele corespunzatoare
R-raza cerc circumscris;r-raza cerc inscris
ra,rb,rc razele cercurilor  exterioare coresp. laturilor
S-suprafata;p-semiperimetru
sa,sb,sc simedianele.
Edit:In mod normal la problema asta nu ai ce sa faci.Ne ceri sa calculam ceva dar nu avem ce calcula,aceea expresie neavand o valoare sau vreo specificatie de calcul.
A.Mot cauta sa numai fi asa superficial in enunturea problemelor.

A.Mot-old

#7
Citat din: zec din Noiembrie 26, 2011, 01:04:32 AM
De ce nu apelezi la notatii mai uzuale,cele folosite in mod clasic la un triunghi.Adica laturile notate cu a,b,c cele corespunzatoare unghiurilor A,B respectiv C.
Lista notatiilor poate continua:
ha,hb,hc inaltimile coresp. laturilor a,b,c
ma,mb,mc medianele corespunzatoare laturilor
la,lb,lc bisectoarele corespunzatoare
R-raza cerc circumscris;r-raza cerc inscris
ra,rb,rc razele cercurilor  exterioare coresp. laturilor
S-suprafata;p-semiperimetru
sa,sb,sc simedianele.
Daca enuntul spune clar ca intre laturile triunghiului exista acea relatie vectoriala atunci de ce mai trebuie sa fie specificat cine este x si vectorul sau corespunzator,y si vectorul sau corespunzator ........ ????????????.............Domnule profesor nu este voie sa notam laturile unui trunghi si cu x,y,z???????Care este valoarea expresiei E?Vrei sa spui ca nu se poate calcula valoarea expresiei E??????????
Adevărul Absolut Este Etern!

zec


A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 25, 2011, 10:27:11 AM
Detaliaza ce ai notat cu "x" (fara vector) si ce fel de produs de vectori e folosit in expresia E.

e-
Ce ar putea fi "x" fara vector??????????Ce ai intelege tu ca ar fi "x" fara vector............. ::) ::) ::).S-au schimbat cumva notatiile produselor a doi vectori si nu stiu eu?????????? ::) Nu-nteleg nedumerirea ta privind tipul acelor produse de vectori??????????????? ::) ::) ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: zec din Noiembrie 26, 2011, 09:07:48 AM
Ce calculam?
Valoarea expresiei E.........Ce-ai vrea altceva sa calculam??????????? ::) Nu-nteleg intrebarea ta???????????
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

Citat din: A.Mot din Noiembrie 26, 2011, 09:11:53 AM
Citat din: zec din Noiembrie 26, 2011, 09:07:48 AM
Ce calculam?
Valoarea expresiei E.........Ce-ai vrea altceva sa calculam??????????? ::) Nu-nteleg intrebarea ta???????????
atunci nu avem ca calcula.E are valoare cand am valori initiale clar specificate.
Cel mult putem prelucra,dar in ce fel nu ai specificat.
Daca cumva expresia era invariabila la valorile triunghiului atunci in cazuri particulare am fi obtinut valori egale.
Specifica te rog eu,ce anume vrei sa calculezi la expresia E.

AlexandruLazar

#12
Citat din: A.Mot din Noiembrie 26, 2011, 09:10:27 AM
Citat din: Electron din Noiembrie 25, 2011, 10:27:11 AM
Detaliaza ce ai notat cu "x" (fara vector) si ce fel de produs de vectori e folosit in expresia E.

e-
Ce ar putea fi "x" fara vector??????????Ce ai intelege tu ca ar fi "x" fara vector............. ::) ::) ::).S-au schimbat cumva notatiile produselor a doi vectori si nu stiu eu?????????? ::) Nu-nteleg nedumerirea ta privind tipul acelor produse de vectori??????????????? ::) ::) ::)

x fără vector ar putea fi: modulul lui x, proiecţia lui x după o direcţie privilegiată (dacă e aceeaşi în toată expresia, nu se mai face toată notaţia pentru a nu îngreuna citirea -- dar trebui să precizezi care e acea direcţie) sau pur şi simplu o variabilă oarecare pe care ai notat-o într-un mod neinspirat.

Notaţiile pentru tipul de produs presupun că nu s-au schimbat dar dacă te uiţi cu atenţie, în expresia

[tex]x^2\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}[/tex]

foloseşti aceeaşi notaţie şi pentru produsul între [tex]x^2[/tex] şi pentru produsul între [tex]\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}[/tex]. Intrucât nu ştiu ce ai notat prin [tex]x^2[/tex], nu am de unde să ghicesc ce fel de produs ai avut tu în minte între [tex]x^2[/tex] şi [tex]\overrightarrow{y}\overrightarrow{z}[/tex].

Fă un efort şi înţelege că notaţiile nu sunt aceleaşi în orice colţ al planetei şi în orice domeniu. Pentru mine, după ani de specializare într-un domeniu din afara matematicii, notaţiile din geometria analitică sunt destul de străine. Eu sunt obişnuit să notez vectorii prin litere îngroşate, fără săgeată deasupra (adică aşa: [tex]\mathbf{x}[/tex], notaţie care e la fel de consacrată -- dovadă că în LaTeX la ea ajungi dacă foloseşti comanda \vector{} -- din păcate e într-un pachet separat şi nu e disponibilă aici), produsul scalar îl notez prin punct ([tex]\mathbf{x} \cdot \mathbf{y}[/tex]). Expresia [tex]\mathbf{x}\mathbf{y}[/tex] pentru mine are altă semnificaţie (e un vector de tipul [tex](x_{1}y_{1}, x_{2}y_{2}, ..., x_{n}y_{n})[/tex]. Intrucât ai parteneri de discuţie din toate domeniile sau din afara României, e de bun simţ să indici ce notezi cu ce.

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 26, 2011, 09:10:27 AM
Ce ar putea fi "x" fara vector? Ce ai intelege tu ca ar fi "x" fara vector...
x poate fi multe lucruri. Ce facem aici, ne jucam de-a ghicitul? Daca vrei sa vina cinva sa rezolve o problema, atunci ai grija sa explici clar ce vrea problema. Facand notatii neexplicitate e doar o dovada de neseriozitate, cu atat mai mult cu cat ti s-au cerut detalii.

CitatS-au schimbat cumva notatiile produselor a doi vectori si nu stiu eu?
Eu nu pot sa stiu ce stii tu si ce nu, eu vad doar ce scrii. Ce se pare ca nu sti este ca exista mai multe produse de vectori, diferite. Deci, ca sa nu mai tot batem apa in piua, fa bine si expliciteaza ce produs ai folosit in expresia E. Daca nu sti acest lucru spune clar, nu o tot da la intors.

CitatNu-nteleg nedumerirea ta privind tipul acelor produse de vectori?
Nici eu nu inteleg de ce dai dovada de atata rea credinta si superficialitate pe acest forum. Chiar nu poti sa fii serios?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: zec din Noiembrie 26, 2011, 09:37:44 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 26, 2011, 09:11:53 AM
Citat din: zec din Noiembrie 26, 2011, 09:07:48 AM
Ce calculam?
Valoarea expresiei E.........Ce-ai vrea altceva sa calculam??????????? ::) Nu-nteleg intrebarea ta???????????
atunci nu avem ca calcula.E are valoare cand am valori initiale clar specificate.
Cel mult putem prelucra,dar in ce fel nu ai specificat.
Daca cumva expresia era invariabila la valorile triunghiului atunci in cazuri particulare am fi obtinut valori egale.
Specifica te rog eu,ce anume vrei sa calculezi la expresia E.
Sunt uluit si chiar nu inteleg de ce crezi ca o expresie de forma data in problema nu se poate calcula in cazul general al unui triunghi avand laturile x,y si z fara a da valori particulare lui x,y si z........!!!!!!!!!!!!!!?????????????In cartea "Tabele si formule matematice" de E. Rogai (Editura tehnica Bucuresti 01.09.1983) la capitolul 3.3 (Geometrie analitica) se arata clar notatiile pe calre le pot avea un vector si lungimile lor respective;deasemeni tot la acest capitol se dau si notatiile pentru diferitele tipuri de produse intre doi vectori........
Deci acea expresie are o valoare bine determinata in functie de valorile lui x,y si z care respecta conditia de a fi laturile unui triunghi.Este gresit sa notez laturile cu x,y,z cand am specificat clar ca x,y,z sunt laturile unui triunghi????????????Nu inteleg!!!!!!!!Daca nu as fi specificat cine sunt x,y si z atunci era gresit dar asa..........chiar nu-inteleg inversunarea pe aceste notatii x,y si z.............Deci x este lungimea vectorului [tex]\overrightarrow{x}[/tex].Rezulta clar ca E este o marime scalara functie de x,y si z......si deci in cazul general are o valoare........Haideti sa iesim oleaca din tiparul didacticist rigid al manualelor..... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!