Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Calculaţi masa soarelui.

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 21, 2011, 11:42:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Dacă distanţa de la pământ la soare este de cca 150000000000m, şi dacă se consideră că orbita pământului în jurul soarelui este circulară  calculaţi masa soarelui. Aveţi suplimentar lungimea ecuatorului pământului de 40000000m, acceleraţia gravitaţională la nivelul mării 9,81m/s^2 constanta gravitaţională  k=6,67x10^-11 (m^3)/(kg s^2). Vă asigur o eroare mai mică de 1% faţă de datele oficiale cu toate aproximările făcute.

mircea_p

Si aici mai trebuie sa stii ceva: perioada de revolutie a pamantului in jurul Soarelui.
Iar lungimea ecuatorului si g la nivelul marii sant inutile.

Teodor Sarbu

Tot pentru uşurinţă luaţi un an de exact 365 zile. Poate că este necesar să cunoaştem şi g şi lungimea ecuatorului. mircea_p dacă cunoşti şi o altă metodă aş fi foarte curios să o cunosc şi eu.

mircea_p

Cum stiu daca e "alta" metoda? Alta decat ce (sau care)?

Nu e nevoie de fapt de nici o metoda in particular pentru a observa ca anumite valori sant redundante. Perioada de revolutie a unui corp la o anumita distanta fata de soare nu depinde de parametrii "intimi" ai acestuia. Nici macar de masa. Cu atat mai putin de lungimea ecuatorului. Depinde insa de masa soarelui. Deci se poate calcula masa sorelui stiind distanta fata de soare si perioada (si constanta atractiei universale, G).
Daca scrii legea a doua pentru miscarea (presupusa circulara, pentru simplificare) devine imediat evident.

Daca nu s-ar fi dat constanta gravitationala, ai fi putut zice ca o calculezi din lungimea ecuatorului, g la suprafata si masa pamantului (care aici nu se da).

Teodor Sarbu

Ai dreptate mircea_p. Am dat mai multe date din viteză fiind scris la puţin timp după sateliţii geostaţionari.

mircea_p

E de fapt aceeasi problema. In sensul ca foloseti aceeasi ecuatie, doar ca se cere alta variabila din ecuatie.