Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta despre Teoria Relativitatii

Creat de neica_nimeni, Noiembrie 17, 2011, 06:51:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 17, 2011, 10:53:10 PM
Dl AlexandruLazar, eu consider ca afirmatia Dvs:
Daca aveti o alta opinie decat Tsolkas, va rog sa fiti obiectiv si sa veniti cu o explicatie logica pe care sa o inteleaga si un student la medicina, nu doar cei de la Electronica si TC :)

Concret si fara o matematica stufoasa, experimentul 14 descris de el, la care faceam referire mai sus, incearca sa aplice principiul echivalentei, intr-o formulare pentru miscari rectilinii, la o miscare de rotatie, ceea ce e pur si simplu gresit -- e ca si cand ai incerca sa aplici regula de trei simpla pentru o problema care nu implica proportionalitati directe.

Poti gasi o dezbatere lunga de 50 de pagini aici, în care de fapt e demontat punct cu punct fiecare experiment, şi pe care "prof." Tsolkas o incheie apoteotic cu înjurături si ameninţări trimise în mesaje private

neica_nimeni

Dvs considerati ca in Univers totul se afla in miscare, credeti ca exista ceva nemiscat in Univers, si daca da, unde se afla acel loc ? Conform teoriei Big-Bang, din nimic a aparut ceva foarte mic si cu o masa foarte mare, acel punct ce facea, era static sau se misca, iar daca se misca, care a fost forta care ia imprimat acea miscare initiala dinainte de marea explozie ?

AlexandruLazar

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 17, 2011, 11:23:44 PM
Dvs considerati ca in Univers totul se afla in miscare, credeti ca exista ceva nemiscat in Univers, si daca da, unde se afla acel loc ?

Conform TRG, nu se poate da raspuns la vreuna din aceste intrebari.

CitatConform teoriei Big-Bang, din nimic a aparut ceva foarte mic si cu o masa foarte mare, acel punct ce facea, era static sau se misca, iar daca se misca, care a fost forta care ia imprimat acea miscare initiala dinainte de marea explozie ?

Conform modelului Big Bang-ului, acel "ceva" foarte mic si cu o masa foarte mare nu a aparut intr-un spatiu preexistent. Practic e lipsit de sens sa spui ca se misca sau ca statea pe loc, pentru ca nu exista coordonate spatiale pentru el.

tavy

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 17, 2011, 11:23:44 PM
Dvs considerati ca in Univers totul se afla in miscare, credeti ca exista ceva nemiscat in Univers, si daca da, unde se afla acel loc ? Conform teoriei Big-Bang, din nimic a aparut ceva foarte mic si cu o masa foarte mare, acel punct ce facea, era static sau se misca, iar daca se misca, care a fost forta care ia imprimat acea miscare initiala dinainte de marea explozie ?
Mișcarea necesită întotdeauna cel puțin o referință și spațiu. Mișcarea este totdeauna relativă la ceva.  Nu poți avea mișcare decât dacă ai spațiu și dacă ai la ce să raportezi respectiva mișcare. Pentru ca universul ca întreg să se poată mișca ar fi nevoie de altceva față de care să se miște și de un spațiu în care să se miște. Cum universul, deși cel mai probabil finit, conține tot spațiul, nu există spațiu în afara universului, ba chiar nici nu există ,,în afara universului", nu ai cum să vorbești despre o mișcare a acestuia.

neica_nimeni

Citat din: tavy din Noiembrie 17, 2011, 11:32:58 PM
[Cum universul, deși cel mai probabil finit, conține tot spațiul, nu există spațiu în afara universului, ba chiar nici nu există ,,în afara universului", nu ai cum să vorbești despre o mișcare a acestuia.

Imi place acest punct de vedere, doar ca el contrazice profund notiunea de "expansiune a universului" prezentata in teoria Big-Bang. Sustineti ca Universul ca intreg este finit si STATIC ?

AlexandruLazar

Nu o contrazice deloc -- universul nu se extinde intr-un spatiu preexistent, ci spatiul ca atare se extinde.

neica_nimeni

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 18, 2011, 12:48:14 AM
Nu o contrazice deloc -- universul nu se extinde intr-un spatiu preexistent, ci spatiul ca atare se extinde.

Am sa va intreb altfel, Universul considerati ca este marginit sau limitat ? Ce se afla dupa limita cu care se invecineaza Universul ?  Spatiul se extinde - trebuie sa avem cel putin doua repere spatiale si unul temporar pentru a putea defini acest lucru, le avem ?

O intrebare tangentiala ar fi, cum se putea masura "timpul" care a trecut dupa Big-Bang si pana cand s-a format Pamantul, daca sistemul nostru solar la care ne raportam nu exista ? Daca lumina receptionata de la stelele indepartate de observatoarele astronomice a facut mii de ani lumina pana la noi, ce vedem noi azi pe cer este real sau este doar o istorie a cerului de acum miliarde de ani ?

AlexandruLazar

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 18, 2011, 01:11:29 PM
Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 18, 2011, 12:48:14 AM
Nu o contrazice deloc -- universul nu se extinde intr-un spatiu preexistent, ci spatiul ca atare se extinde.

Am sa va intreb altfel, Universul considerati ca este marginit sau limitat ? Ce se afla dupa limita cu care se invecineaza Universul ?

Intrebarea asta presupune ca in afara Universului, deci a spatiului existent, mai exista spatiu. E ca si cum ai intreba ce e la nord de Polul Nord.

CitatSpatiul se extinde - trebuie sa avem cel putin doua repere spatiale si unul temporar pentru a putea defini acest lucru, le avem ?

Nu avem astfel de repere absolute, dar nici nu ne trebuie.

CitatDaca lumina receptionata de la stelele indepartate de observatoarele astronomice a facut mii de ani lumina pana la noi, ce vedem noi azi pe cer este real sau este doar o istorie a cerului de acum miliarde de ani ?

Mihai Viteazul a fost real? Schimba cu ceva faptul ca asta a fost acum 400 si ceva de ani?

Teodor Sarbu

Ce este la nord de polul nord? Poate steaua polară. Dacă nu avem repere absolute aceasta nu înseamnă că nu avem nevoie de ele. Poate nu avem neapărată nevoie în lipsă de altceva mai bun. Dar să afimi că nici nu avem nevoie parcă este cam exagerat. Şi dacă le găsim cumva? De ce să nu ne îndoim că avem dreptate? Dacă nu mai avem îndoieli este calea sigură de a greşi fundamental.

neica_nimeni

#24
Dl Teodor, sunt de acord cu observatiile Dvs. Nu cred ca este bine sa ajungem la "crede si nu cerceta" desi multi au transformat cercetarea stiintifica in dogma religioasa.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 18, 2011, 02:02:47 PM
Ce este la nord de polul nord? Poate steaua polară. Dacă nu avem repere absolute aceasta nu înseamnă că nu avem nevoie de ele. Poate nu avem neapărată nevoie în lipsă de altceva mai bun. Dar să afimi că nici nu avem nevoie parcă este cam exagerat. Şi dacă le găsim cumva? De ce să nu ne îndoim că avem dreptate? Dacă nu mai avem îndoieli este calea sigură de a greşi fundamental.

Mă refer la faptul că nu este nevoie de repere absolute pentru observaţiile astronomice de care aminteam într-unul din posturile de mai sus, nu că nu este nevoie de ele în general -- şi mă refeream strict la reperele spaţiale şi temporale. Confuzia pe care o face neica_nimeni (nu din proprie iniţiativă, ci pe baza materialelor studiate, care fac aceeaşi confuzie) este legată de ideea că Universul se extinde într-un mediu preexistent, practic ca şi când ar fi înglobat într-un univers mai mare. Or, teoria modernă pe care nu o susţine şi încearcă să o demonteze prin acest argument nu susţine acest lucru.

Din păcate e genul de capcană în care cazi uşor atunci când nu ai cunoştinţele necesare pentru a verifica veridicitatea unor documentare de popularizare a ştiinţei (cu sau fără ghilimele).

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 17, 2011, 09:39:05 PM
mercur. Fă şi tu o prezentare ff scurtă aşa ca să înţeleagă fiecare câte ceva. Apropo. Ştii ce este o teorie băbească? Dacă faci o teorie nouă şi nu poţi face o babă analfabetă să înţeleagă ce ai avut de spus, atunci teoria ta nu ete valabilă. Evident că nu este adevărată vorba aceasta pe care o ştiu din studenţie, dat sună foarte frumos şi categoric.
Teodor Sarbu, despre ce prezentare vorbesti? Ce anume astepti de la userul mercur? Hai ca m-ai facut curios.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

mercur. M-am lămurit între timp. Ai postat la întrebarea ta un link care îi aparţinea de fapt  lui neica_nimeni. Oricum din discuţii am aflat tot ce doream. Nu credeam că mai trebuiau explicaţii, dar Electron se vâră în toate. Măcar dacă ar fi fost pozitron. Scuze mercur.