Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cercurile din lanuri

Creat de Mr_univers, Noiembrie 16, 2011, 01:12:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

puriu

Formele geometrice simple, cercuri, drepte, spirale, se fac de catre oameni glumeti direct in lanuri. Cele complexe se fac cu editoare de imagini direct pe poze (ca mai sus).

thunder

Sa vedem unde-i eroarea si cine-i mai in eroare ... si apoi mai discutam ... ca la batut din clanta suntem buni toti ...

Sunt date cunoscute si recunoscute de catre stiinta, nu-i greu sa le gaseasca cine e interesat.

Materie cunoscuta in univers este de cca 5% din care 99,99% este sub forma de plasma, din care cunoastem cca 6%= 0,003, sau mai pe romaneste dintr-o mie cunoastem 3. Din realitatea care ne inconjoara suntem bombardati cu 11 miloane de biti pe secunda de informatie din care noi percepem, cu toate simturile ... 40 de biti/sec ... din care prelucram constienti, cu logica si ratiunea, cca 5%, restul de 95% fiind activitate inconstienta a creierului.

Dimensiunea unui atom este de 10^-10 m, a nucleului 10^-14 m, a electronului 10^-18 m, 99% din el fiind "gol", iar daca l-am mari de 10^16 ori, atomul ar fi de 10^6 m=1000 km, nucleul de 10^2=100 m, iar electronul de 10^-2=1 cm, iar noi am avea dimensiunea de 10^16 m, adica 1 an-lumina ...

Stiinta moderna a ajuns cu cercetarea materiei subatomice pe la 10^-18 m, la energie de cca 200 GeV, iar pana la dimensiunea teoretica de 1,6x10^-35 m, la energie de 10^19 GeV, mai avem de asteptat putin. Tot teoretic s-a demonstrat ca exista particule elementare  care pot atinge inimaginabila varsta de 10^31 ani, timp in care efectueaza o infinitate de rotiri pe orbite pe care le parcurg o singura data!!

O 'tai' pe filozofie fiindca intreaga stiinta se sprijina pe filozofie ... pe spatiu, timp, masa, energie ... Macar stiinta ar trebui sa fie mai cu picioarele pe pamant, sa nu se umfle in pene mai mult decat e cazul, sa nu mai ascunda gunoiul sub pres, ca politicienii. Daca cunoastem mai mult ca acum 400 ani, da, dar si-a pus careva intrebarea de posibilitatea ca acum cateva mii de ani omenirea sa posede cunostinte la care noi nici nu visam azi? Traim scufundati intr-un ocean de informatie, dar din care percepem doar o mica parte, o foarte mica parte ... 0,000 ...1 %. Nu va da de gandit putin? Cine suntem? Si unde suntem?

Astept sa-mi dati cu eroare in cap ... sau cu erorile ...  :) ... stiintific nu filozofic ...

valangjed

Eroarea e foarte simpla si ti-am indicat-o , sarcina electrica nu se masoara in Amperi.Cred ca ai incurcat topic-urile.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: thunder din Aprilie 03, 2013, 02:52:32 PM
Astept sa-mi dati cu eroare in cap ... sau cu erorile ...  :) ... stiintific nu filozofic ...
Eu zic in primul rand sa te calmezi si sa citesti mai cu atentie ce ti se raspunde (si unde). :)

e-
Don't believe everything you think.

thunder

Citat din: valangjed din Aprilie 03, 2013, 03:05:47 PM
......... sarcina electrica nu se masoara in Amperi ....

Ai dreptate. Sarcina electrica sa masoara in A*s.

Cand am zis ca transporta o sarcina de 1 milion de amperi, trebuia sa mai adaug ca transporta 6,24x10^24 electroni ... sau protoni ... si atunci era corect pana la capat. Bun asa?

Citat din: Electron din Aprilie 03, 2013, 03:17:09 PM
... Eu zic in primul rand sa te calmezi si sa citesti mai cu atentie ce ti se raspunde (si unde). :)

e-

Calm sunt de obicei ... dar cu cititul stau cam prost, recunosc ... si cu scrisul ... :)

Electron

Citat din: thunder din Aprilie 04, 2013, 09:06:05 AM
Citat din: valangjed din Aprilie 03, 2013, 03:05:47 PM
......... sarcina electrica nu se masoara in Amperi ....

Ai dreptate. Sarcina electrica sa masoara in A*s.
Ok, asa da. :) De retinut ca exista si o marime derivata pentru asta, numita "Coulomb" cu simbolul C: 1C = 1A*1s.

CitatCand am zis ca transporta o sarcina de 1 milion de amperi, trebuia sa mai adaug ca transporta 6,24x10^24 electroni ... sau protoni ... si atunci era corect pana la capat. Bun asa?
Nu, nu e bine nici asa, pentru ca expresia "transporta o sarcina de 1 milion de amperi" e tot gresita.

e-
Don't believe everything you think.

thunder

Citat din: Electron din Aprilie 04, 2013, 12:08:38 PM

CitatCand am zis ca transporta o sarcina de 1 milion de amperi, trebuia sa mai adaug ca transporta 6,24x10^24 electroni ... sau protoni ... si atunci era corect pana la capat. Bun asa?
Nu, nu e bine nici asa, pentru ca expresia "transporta o sarcina de 1 milion de amperi" e tot gresita.
e-

Transporta o sarcina de 1 milion de amperi intr-o secunda ... sau un curent de 1 milion de amperi ...

Acum am vazut de ce sunt subliniate cu rosu ... 

Un cuvant nu o sa explice nici-odata complet un lucru, nici nu are rolul de a explica, are rolul de a indica directia spre care sa-ti indrepti atentia, directia unde sa cauti, daca vrei neaparat ... Nu cred ca e unul care ajunge sa citeasca aici sa nu fi inteles ce-am vrut sa spun ... dar intr-adevar nu e corect din partea mea. O sa fiu mai atent la cuvinte sa nu va blocheze ...

Dar cum, am zis si in alta parte, am fost convins ca o sa va deranjeze mai tare cifrele nu literele ... de aceea n-am fost atent la rime ...  :)

Cele bune!

Electron

Citat din: thunder din Aprilie 04, 2013, 05:58:22 PM
Transporta o sarcina de 1 milion de amperi intr-o secunda ...
Gresit. Sarcina electica se masoara in "Amper secunda", nu in "Amperi" nici in "Amperi pe secunda". Aici nu e vorba de "rima" sau de un moft legat de un cuvant. In Fizica, a spune ca ai viteza de "10 metri pe secunda", sau de "10 metri secunda", nu e deloc acelasi lucru. Prima exprimare e corecta, a doua nu e corecta. E cumva mai clar acum?

Citatsau un curent de 1 milion de amperi ...
Da, intensitatea curentului electric se masoara in Amperi. Se abuzeaza cu expresia "curent de 1 Amper" in loc de "curent cu intensitatea de 1 Amper", dar acest abuz e tolerat.

CitatUn cuvant nu o sa explice nici-odata complet un lucru, nici nu are rolul de a explica, are rolul de a indica directia spre care sa-ti indrepti atentia, directia unde sa cauti, daca vrei neaparat ...
O fi asa in filozofie, in literatura, in poezie, in arta etc. In Fizica nu e asa. In stiintele exacte in general, se dau definitii clare si se folosesc termenii ca atare, nu se fac nici metafore nici nu se folosesc cuvinte care au doar rolul de a indica directia spre care sa-ti indrepti atentia.

CitatNu cred ca e unul care ajunge sa citeasca aici sa nu fi inteles ce-am vrut sa spun ...
Sincer, nu ma intereseaza credintele tale in acests sens. Ce ai scris tu e gresit. Acum sper ca ai inteles cum era corect si de ce era complet gresit cum ai formulat. Daca nu ai inteles, poti sa intrebi si voi incerca sa te lamuresc.

Citatdar intr-adevar nu e corect din partea mea. O sa fiu mai atent la cuvinte sa nu va blocheze ...
Nu e vorba ca ne blocheaza erorile tale. Dar fiind pe un forum de popularizare a stiintei, incercam totusi sa nu lasam sa treaca asemenea erori necorectate. Daca nici aici nu se invata corect lucrurile, atunci unde?

CitatDar cum, am zis si in alta parte, am fost convins ca o sa va deranjeze mai tare cifrele nu literele ... de aceea n-am fost atent la rime ...  :)
Atitudinea ta nu e compatibila cu demersul stiintific. Aici nu ne uitam "la litere si la cifre", ci ne uitam la corectitudinea exprimarii stiintifice. Daca doresti sa te joci cu cuvintele, sunt convins ca sunt alte site-uri pentru asta.

CitatCele bune!
Si cele corecte! :)

e-
Don't believe everything you think.

thunder

Foarte clar!

Citat din: Electron din Aprilie 04, 2013, 06:29:29 PM
CitatO fi asa in filozofie, in literatura, in poezie, in arta etc. In Fizica nu e asa. In stiintele exacte in general, se dau definitii clare si se folosesc termenii ca atare ...
e-

Poti sa-mi dai definitia clara, stiintifica, exacta a spatiului si timpului. Sa nu zic a altora. Dar nu-mi spune unde se destrama ...

Forum, intr-adevar, vad aici ... dar stiinta mai putina ...  :)

Corect?

Electron

Citat din: thunder din Aprilie 04, 2013, 06:56:02 PM
Poti sa-mi dai definitia clara, stiintifica, exacta a spatiului si timpului. Sa nu zic a altora. Dar nu-mi spune unde se destrama ...
Mirobolant. Tu mai si citesti ce scrii, sau doar scrii ca sa te afli in treaba?

CitatForum, intr-adevar, vad aici ... dar stiinta mai putina ...  :)
Bravo tie! :) Oricum eu personal nu te consider un judecator avizat al nivelului de stiinta de pe acest forum. Nu ca te-ar interesa parerea mea. Dar daca tie iti face placere sa iti etalezi aceasta atitudine, n-ai decat.  :-X

CitatCorect?
Dubitabil.


e-
Don't believe everything you think.

thunder

Fantastic ... raspuns! Bravo tie! Intr-adevar un raspuns riguros ... stiintific ... aproape de absolut ... de zero ...  Multumesc!

Citat din: Electron din Aprilie 04, 2013, 11:56:05 PM
... nu te consider un judecator avizat ...
e-

Nu-i nici o problema ca nu ma consideri, fiindca nici eu nu ma consider ... dar nu te consider nici pe tine ... si nici nu poti sa fii atata timp cat tu NU STII nimic, nu cunosti nici un adevar absolut, nici o lege universal valabila ... doar CREZI ca stii ... e usor sa te ascunzi dupa masca arogantei ... aceeasi masca care ii ascunde si pe politicieni ... si pe popi ... 

Cu ce drept ii judeci tu pe altii, stiintific, atata timp cat tu nu ai nici o lege ... indubitabila?  :)

Electron

Citat din: thunder din Aprilie 05, 2013, 04:39:57 PM
Fantastic ... raspuns! Bravo tie! Intr-adevar un raspuns riguros ... stiintific ... aproape de absolut ... de zero ...  Multumesc!

[...]

Nu-i nici o problema ca nu ma consideri, fiindca nici eu nu ma consider ... dar nu te consider nici pe tine ... si nici nu poti sa fii atata timp cat tu NU STII nimic, nu cunosti nici un adevar absolut, nici o lege universal valabila ... doar CREZI ca stii ... e usor sa te ascunzi dupa masca arogantei ... aceeasi masca care ii ascunde si pe politicieni ... si pe popi ...
Ai gresit forumul, thunder. Ori nu ai habar unde te afli, ori nu ai habar de demersul stiintific, ori amandoua.

CitatCu ce drept ii judeci tu pe altii, stiintific, atata timp cat tu nu ai nici o lege ... indubitabila?  :)
Eu nu judec pe nimeni stiintific. Comentez doar erorile pe care le observ si pe care consider ca am capacitatea sa le corectez.

Repet ca atitudinea ta e complet incompatibila cu demersul stiintific, ceea ce ma duce la concluzia ca habar nu ai in ce consta demersul stiintific. Nu esti primul care are pretentii absurde de genul: "sa-mi dea stiinta adevaruri absolute si legi unviersal valabile si ... indubitabile". Din partea mea poti sa astepti pana te plictisesti. Poate cand iti vei schimba atitudinea vei avansa oleaca in cunoastere. Eu iti urez oricum succes in tot ce faci si cauti.


e-
Don't believe everything you think.

thunder

Si ce zici daca nici forumul nu l-am gresit si am habar si de demersul stiintific? Ha? Ce zici? Cu judecata ta ti-am mai spus ca ai probleme ... nu te duce capul pana acolo ... sa o poti 'emite' ... nu poti iesi din starea fundamentala degeaba de 'exciti' ...  :)

Chiar cautarile mele m-au adus pe acest forum , dar nu ti-am cerut tie personal sa-mi explici absolut nimic , fiindca tu oricum n-ai ce sa-mi explici mie ... puteai foarte usor sa nu te bagi in seama , sa lasi pe altii care nu incap de 'stiinta' ta ... ca am vazut ca la tine a dat peste , a iesit din matca ...  :)

Si-ti repet si eu , cum tu imi spui ca habar nu am in ce consta demersul stiintific , asa iti spun si eu ca habar nu ai pe ce lume traiesti si de acum inainte , cand vorbesti cu mine , ai face mai bine sa TACI! Cate-odata tacerea poate sa spuna mai mult decat cuvintele ...

In rest , sa auzim si de bine!  :)

Electron

#28
Citat din: thunder din Aprilie 05, 2013, 06:22:59 PM
Si ce zici daca nici forumul nu l-am gresit si am habar si de demersul stiintific? Ha? Ce zici?
Ceea ce spui, modul in care te exprimi si atitudinea ta demonstreaza contrariul. Cu cat vei face mai mult tam-tam off-topic, in loc sa-ti corectezi erorile indicate, cu atat mai mult vei demonstra ca habar nu ai in ce consta demersul stiintific. ;)

CitatCu judecata ta ti-am mai spus ca ai probleme ... nu te duce capul pana acolo ... sa o poti 'emite' ... nu poti iesi din starea fundamentala degeaba de 'exciti' ...  :)
Multumesc de aprecieri. Venind din partea ta, sunt adevarate complimente pentru mine. :)

CitatChiar cautarile mele m-au adus pe acest forum , dar nu ti-am cerut tie personal sa-mi explici absolut nimic ,
Stiu ca nu ai cerut sa fii corectat. Faptul ca in loc sa iti asumi greselile si sa continui sa discuti calm, te dai in spectacol, dovedeste ca mai ai de cautat, ca nu ai ajuns inca unde trebuie.

Citatfiindca tu oricum n-ai ce sa-mi explici mie ...
Desigur. Tu le stii deja pe toate, ca un atotstiutor ce esti.  ::)

Citatputeai foarte usor sa nu te bagi in seama , sa lasi pe altii care nu incap de 'stiinta' ta ... ca am vazut ca la tine a dat peste , a iesit din matca ...  :)
Multumesc de aprecieri. Venind de la cineva ca tine, sunt adevarate complimente pentru mine. :)

CitatSi-ti repet si eu , cum tu imi spui ca habar nu am in ce consta demersul stiintific , asa iti spun si eu ca habar nu ai pe ce lume traiesti
Multumesc, fara parerea ta nici nu mai puteam trai. ::)

Citatsi de acum inainte , cand vorbesti cu mine , ai face mai bine sa TACI!
Ai si tu impresia gresita, ca multi altii, ca eu ma stresez pentru cei ca tine. Corecturile pe care le fac, le fac in special pentru cei care doresc sa invete, nu pentru cei care se considera atotstiutori asa ca tine. Deci, stai linisit ca nu voi tacea, atata timp cat voi gasi erori pe care sunt capabil sa le corectez. Iar combaterea celor cu o atitudine ca a ta e o adevarata placere pentru mine. Ce alt exemplu mai convingator impotriva ignorantei sa gasesc? :)

CitatCate-odata tacerea poate sa spuna mai mult decat cuvintele ...
:)

CitatIn rest , sa auzim si de bine!  :)
Da, si sa te calmezi cat mai curand. :)


e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

#29
 Interesant punct de vedere ai Thunder.De ce cand raspunzi la intrebari apelezi la puncte de suspensie (...)?Nu crezi ca ar fii mai intelept sa iti scurtezi punctul sau punctele de vedere pe acest subiect astfel incat sa pricepem toti ce legatura este intre traznet si "cercurile din lanuri" sau de exemplu cum ai dedus tu ca noi ,oamenii traim "intr-un ocean de informatie din care cunoastem o foarte mica parte..."

PS:Nu crezi ca ar fii chiar util sa iti respecti partenerii de discutie